eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy nie powinien wykluczać

Rynek pracy nie powinien wykluczać

2015-04-21 14:27

Przeczytaj także: Znikoma aktywność zawodowa kobiet 50+


Młodzi na rynku pracy


Z punktu widzenia młodych pracowników największym wyzwaniem jest przejście z systemu edukacyjnego na rynek pracy. Szczególny niepokój wzbudza kategoria NEET (Not In Education, Employment Or Training), rosnąca wraz ze wzrostem bezrobocia wśród młodych. W tej chwili do tej kategorii zalicza się 29,3 proc. młodych ludzi we Włoszech, 28,2 proc. w Grecji i 27,1 proc. na Cyprze. W Polsce 16,7 proc. młodych ludzi jest kwalifikowanych jako NEET.
- Brak płynnego przejścia między nauką a pracą jest postrzegane jako porażka systemowa. Najczęściej wskazywanymi przyczynami bezrobocia wśród młodych, które wielokrotnie już sygnalizowaliśmy, jest niedopasowanie do potrzeb rynku kierunek studiów oraz brak doświadczenia. Walka z tą drugą przyczyną bezrobocia powinna być obszarem zainteresowania zarówno rządzących, jak i związków zawodowych. W ostatnim raporcie z badania Adecco wskazano również bardzo istotną rolę przedsiębiorców, którzy szczególnie poprzez programy praktyk oraz staży powinni brać udział w aktywizowaniu młodych pracowników – mówi Anna Wicha.

Pozostać lub powrócić – senior na rynku pracy


Zaangażowanie starszych pracowników w grupie wiekowej między 55 a 64 lat na rynku waha się w krajach OECD między 33 a 84 proc., przy średniej wynoszącej 60 proc. Wskaźnik ten wynosi 10 punktów procentowych więcej niż miało to miejsce w 2000 r. Przyczyny wysokiego zaangażowania starszych pracowników na rynku pracy mogą być różne. W Korei Południowej jeden z najwyższych odsetków pracujących ludzi starszych (66 proc.) wynika przede wszystkim z wysokiego poziomu ubóstwa wśród starszych i niskich emerytur. Odwrotna sytuacja jest w Austrii, gdzie wysokie emerytury oraz brak zachęt do pozostania na rynku pracy spowodowały, że tylko 30 proc. ludzi w wieku 55-64 lata pracuje zawodowo. Jednocześnie połowa bezrobotnych w tej grupie pozostaje bez pracy długoterminowo.
- W Polsce odsetek ludzi pracujących w tej grupie wiekowej jest znacznie poniżej średniej OECD i wynosi około 30 proc. Jednocześnie widać zmiany w tej sytuacji. Od 2000 r. liczba pracujących osób starszych w Polsce wzrosła o około 10 pkt. procentowych – podkreśla Anna Wicha.

Uczyć się całe życie


Według raportu „Global Talent Competitiveness Index” za 2014 r. przygotowanego przez Adecco uczenie się przez całe życie jest kluczowe z punktu widzenia pracowników, którzy nie chcą wypaść z rynku pracy po 55 roku życia. Według badań przeprowadzonych przez OECD starsi pracownicy osiągają nawet 30-50 proc. gorsze wyniki w testach czytania ze zrozumieniem niż młodzi.
- Wszystkie te grupy mogą skorzystać na współpracy z agencjami zatrudnienia. Młodzi mogą zdobyć doświadczenie, starsi znaleźć posadę, która pozwoli im pozostać na rynku pracy. Kobiety z kolei, dzięki usługom agencji zatrudnienia mogą znaleźć pracę bardziej dopasowaną do ich potrzeb życiowych i ambicji, a dzięki temu przezwyciężyć uprzedzenia i osiągnąć sukces – podsumowuje Anna Wicha.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: