eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberprzestępcy opróżniają bankomaty

Cyberprzestępcy opróżniają bankomaty

2014-10-08 11:17

Cyberprzestępcy opróżniają bankomaty

Ekran zainfekowanego bankomatu © fot. mat. prasowe

Cyberprzestępcy wzięli na celownik bankomaty w różnych częściach świata – Europie, Azji czy Ameryce Łacińskiej. Szkodliwe oprogramowanie infekuje urządzenie, a następnie „oddaje” je w ręce atakujących, pozwalając im wypłacić ogromne sumy pieniędzy. Jak banki powinny chronić się przed zagrożeniem? Sprawie przyjrzeli się eksperci z Kaspersky Lab.

Przeczytaj także: Zaawansowane ataki hakerskie w Europie 2013

Jak to działa?


Osoba podchodzi do bankomatu, wkłada rozruchową płytę CD w celu zainstalowania szkodliwego oprogramowania, a po powtórnym uruchomieniu bankomat jest już pod władzą cyberprzestępcy. Jest noc, niedziela lub poniedziałek (to jedyny czas, w którym szkodliwe oprogramowanie przechwytuje polecenia). Atakujący wprowadza kombinację cyfr na klawiaturze, następnie dzwoni w celu uzyskania dalszych instrukcji od innego członka gangu – tego, który zna algorytm i potrafi wygenerować klucz sesji w oparciu o pokazany numer. Po wprowadzeniu klucza bankomat wyświetla informacje odnośnie środków dostępnych w poszczególnych kasetkach z pieniędzmi. Atakujący wybiera jedną kasetkę i otrzymuje z niej jednorazowo 40 banknotów.

Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT) z Kaspersky Lab przeprowadził dochodzenie dotyczące omawianego ataku – szkodliwe oprogramowanie zidentyfikowane i nazwane przez Kaspersky Lab Backdoor.MSIL.Tyupkin zostało jak dotąd wykryte w bankomatach w Ameryce Łacińskiej, Europie i Azji.

fot. mat. prasowe

Ekran zainfekowanego bankomatu

Cyberprzestępcy instalują szkodliwe oprogramowanie, które oddaje bankomat pod ich kontrolę


Jak banki mogą zmniejszyć ryzyko


  • Rozważyć zainwestowanie w wysokiej jakości rozwiązania bezpieczeństwa i dopilnować, aby bankomaty posiadały uaktualnioną ochronę antywirusową.
  • Wymienić wszystkie blokady oraz klucze uniwersalne w górnej pokrywie bankomatów i zrezygnować z ustawień domyślnych producenta.
  • Zainstalować alarm – cyberprzestępcy stojący za oprogramowaniem Tyupkin zainfekowali tylko bankomaty, na których nie zainstalowano takiego sprzętu.
  • Zmienić domyślne hasło BIOS-u bankomatów.
  • Aby uzyskać wskazówki odnośnie metod sprawdzenia, czy bankomaty są zainfekowane, można skontaktować się bezpośrednio z ekspertami z Kaspersky Lab pod adresem intelreports@kaspersky.com. Do przeprowadzenia pełnego skanowania systemu bankomatu i usunięcia backdoora można wykorzystać darmowe narzędzie Kaspersky Virus Removal Tool (do pobrania na stronie http://support.kaspersky.com/pl/viruses/avptool2011?level=2#downloads).


oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: