eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa II 2014

Koniunktura przemysłowa II 2014

2014-02-24 12:34

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa I 2014



Jednostki małe i średnie (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób) oceniają swoją sytuację finansową negatywnie, nieco gorzej niż przed miesiącem. Podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) zgłaszają nieznacznie pozytywne oceny w tym zakresie. Prognozy jednostek małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) są mniej pesymistyczne od formułowanych w styczniu. Jednostki średnie i – w szczególności – duże (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) przewidują poprawę swojej sytuacji finansowej.

W podmiotach średnich i – przede wszystkim – dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) sygnalizowany jest nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. W jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) poziom ten nie-znacznie przekracza uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający.

Przedsiębiorstwa wszystkich badanych klas wielkości zapowiadają niewielki spadek należności: jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) – nieco bardziej znaczący niż w ubiegłym miesiącu, podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) – bardziej ograniczony.

W jednostkach małych i średnich (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób) planowane jest nieznaczne ograniczenie zatrudnienia, choć mniej znaczą-ce niż zapowiadano w ubiegłym miesiącu. W jednostkach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) może nastąpić jego wzrost.

W najbliższych trzech miesiącach w jednostkach małych i średnich (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób) przewidywany jest niewielki wzrost cen, nieco wolniejszy niż oczekiwano w styczniu. W pod-miotach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) zapowiadany jest bardziej znaczący wzrost cen, po przewidywanym w ubiegłym miesiącu niewielkim spadku.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego w lutym zgłaszają w większości pozytywne oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 20 – wzrost o 6 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca), wyrobów farmaceutycznych (plus 19 – spadek o 4 p. proc.), urządzeń elektrycznych (plus 19 – wzrost o 6 p. proc.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 19 – spadek o 2 p. proc.), pozostałego sprzętu transportowego (plus 19 – podobnie jak przed miesiącem). Negatywnie koniunkturę oceniają producenci odzieży (minus 13 – spadek o 2 p. proc.), wyrobów tekstylnych (minus 2 – spadek o 3 p. proc.).

2. Budownictwo

W lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 18 (w styczniu minus 20). Poprawę koniunktury sygnalizuje 12% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 30% (przed miesiącem odpowiednio 10% i 30%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

W lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 18 (w styczniu minus 20).


Prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są mniej niekorzystne od formułowanych przed miesiącem. Odpowiednie diagnozy są negatywne, gorsze od zgłaszanych w styczniu. Sygnalizowany jest dalszy wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Dyrektorzy badanych jednostek planują mniejsze niż zapowiadali w styczniu ograniczanie zatrudnienia. Przedsiębiorcy przewidują zbliżony do oczekiwanego w ubiegłym miesiącu spadek cen robót budowlano-montażowych.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wg klas wielkości

W badaniu koniunktury gospodarczej w budownictwie podmioty o liczbie pracujących do 9 osób zostały objęte badaniem od 2006 r.


Spośród badanych podmiotów 21% (przed rokiem 19%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, choć mniej znaczącego niż oczekiwali w ubiegłym miesiącu.

W porównaniu z ubiegłym miesiącem jednostki wszystkich klas wielkości zgłaszają bardziej negatywne diagnozy ogólnej sytuacji gospodarczej. Prognozy jednostek mikro, małych i średnich (o liczbie pracujących do 249 osób) są mniej pesymistyczne od formułowanych w styczniu. Przewidywania dyrektorów jednostek dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) są nieznacznie optymistyczne, lepsze od negatywnych prognoz formułowanych przed miesiącem.

poprzednia  

1 2 3 ... 7

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: