eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam 2013

Spam 2013

2014-02-09 00:40

Przeczytaj także: Ewolucja spamu VII-IX 2012


W 2013 r. spam „nigeryjski” aktywnie wykorzystywał temat obalenia prezydenta Egiptu Mohammeda Morsiego jak również kwestie związane ze skomplikowaną sytuacją polityczną w Syrii. Stosując tradycyjne nigeryjskie metody, oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od użytkowników. Podobne masowe wysyłki pojawiły się po śmierci przywódcy Libii Muammara Gaddafiego oraz uwięzieniu egipskiego prezydenta Hosniego Mubaraka. Chociaż spamerzy próbują wymyślać nowe historie, wszystkie te e-maile są bardzo podobne. Na przykład, wśród spamu dotyczącego Syrii znajdowały się wiadomości wysyłane rzekomo w imieniu żołnierzy wojska amerykańskiego:

fot. mat. prasowe

Globalne wydarzenia wykorzystywane w spamie

Wśród spamu dotyczącego Syrii znajdowały się wiadomości wysyłane rzekomo w imieniu żołnierzy wojska amerykańskiego


Inne niechciane wiadomości nawiązywały do takich wydarzeń jak wybór nowego Papieża, narodziny królewskiego potomka w Wielkiej Brytanii, rewelacje Edwarda Snowdena itd. Szkodliwe e-maile zwykle podszywają się pod newslettery i zawierają odsyłacz do rzekomo interesujących materiałów.

fot. mat. prasowe

Szkodliwe e-maile

Wiele szkodliwych mailingów wykorzystujących gorące newsy zawierało odsyłacze do stron wykorzystujących zestaw exploitów Blackhole


Wiele szkodliwych mailingów wykorzystujących gorące newsy zawierało odsyłacze do stron wykorzystujących zestaw exploitów Blackhole. Jednak od aresztowania rzekomego autora exploitów Blackhole, tj. od października, spamerzy nie stosują już typowych schematów wiadomości. Zjawisko to jest prawdopodobnie tymczasowe i wkrótce trafimy na „newslettery” zawierające odsyłacze do innych szkodliwych programów.

Statystyki

Udział spamu w ruchu pocztowym

Odsetek spamu w całkowitym ruchu pocztowym zmniejszył się o 2,5 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim rokiem i wynosił 69,6%. Po raz pierwszy od wielu lat średni roczny odsetek spamu wynosi mniej niż 70%.

fot. mat. prasowe

Odsetek spamu w ruchu pocztowym, 2013 r.

Odsetek spamu w całkowitym ruchu pocztowym zmniejszył się o 2,5 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim rokiem i wynosił 69,6%. Po raz pierwszy od wielu lat średni roczny odsetek spamu wynosi mniej niż 70%


Na przestrzeni roku odsetek spamu utrzymywał się na dość stałym poziomie we wszystkich miesiącach (poza wyjątkowo niskim odsetkiem w styczniu). To oznacza stabilność i możemy być pewni, że przyszły rok nie przyniesie pod tym względem większych zmian.

Źródła spamu według państwa

fot. mat. prasowe

Rozkład źródeł spamu według państwa w 2013 r.

Lista państw, które stanowią największe źródła niechcianych wiadomości, nie uległa zmianie: Chiny (+3,5 punktu procentowego) i Stany Zjednoczone (+2 punkty) odpowiadały za 40,6% globalnego spamu


Lista państw, które stanowią największe źródła niechcianych wiadomości, nie uległa zmianie: Chiny (+3,5 punktu procentowego) i Stany Zjednoczone (+2 punkty) odpowiadały za 40,6% globalnego spamu. Państwa te znalazły się na pierwszym i drugim miejscu w rankingu dystrybutorów spamu i zajęły podobne pozycje w rankingach państw według liczby użytkowników internetu.

Korea Południowa awansowała na trzecie miejsce, po tym jak jej udział procentowy w spamie wzrósł 3,5 razy w stosunku do poprzedniego roku. Tajwan również odnotował znaczący wzrost (+3,7 punktu procentowego), dzięki któremu wspiął się na czwarte miejsce.

Zwiększyła się również ilość spamu z Kazachstanu, Ukrainy i Białorusi, głównie ze względu na wzrost w II kwartale 2013 r.:

fot. mat. prasowe

Odsetek spamu pochodzącego z Ukrainy, Kazachstanu i Białorusi w 2013 r.

Zwiększyła się również ilość spamu z Kazachstanu, Ukrainy i Białorusi, głównie ze względu na wzrost w II kwartale 2013 r


Odsetek spamu pochodzącego z Brazylii zmniejszył się czterokrotnie, przez co państwo to spadło z 5 miejsca na 16. Jednocześnie znacznie wzrósł odsetek niechcianych wiadomości z Kanady, dzięki czemu kraj ten po raz pierwszy znalazł się na liście 20 największych źródeł spamu. Średnio w 2013 r. Kanada znajdowała się na 14 miejscu.

fot. mat. prasowe

Odsetek spamu wychodzącego z Kanady i Brazylii w 2013 r.

Odsetek spamu pochodzącego z Brazylii zmniejszył się czterokrotnie, przez co państwo to spadło z 5 miejsca na 16. Jednocześnie znacznie wzrósł odsetek niechcianych wiadomości z Kanady, dzięki czemu kraj ten po raz pierwszy znalazł się na liście 20 największych źródeł spamu


Kanada nadal nie przyjęła żadnej ustawy antyspamowej. Dyskusje wokół prawa antyspamowego rozpoczęły się jeszcze w 2005 roku, jednak według ministra przemysłu Jamesa Moora przepisy wejdą w życie dopiero 1 lipca 2014 r. Oprócz kwestii spamu ustawa ta będzie również regulować kilka pokrewnych dziedzin, takich jak tworzenie botnetów, phishing i dystrybucja szkodliwego oprogramowania.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: