eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Biotechnologia w Polsce w 2012 r.

Biotechnologia w Polsce w 2012 r.

2014-01-08 11:02

Przeczytaj także: Czerwona biotechnologia w 2009r.


W 2012 r. w dziedzinie biotechnologii dominowały badania podstawowe, przy malejącym udziale badań stosowanych i badań przemysłowych, a przede wszystkim prac rozwojowych. Znajduje to odbicie w nakładach bieżących asygnowanych na poszczególne rodzaje badań. Podmioty sektorów: rządowego (łącznie z PNP) i sektora szkolnictwa wyższego przeznaczyły w stosunku do roku poprzedniego więcej nakładów bieżących na badania podstawowe (o 4,4 %), podobną kwotę na badania stosowane i badania przemysłowe (wzrost o 0,4 %) i o 2,4 % mniejszą – na prace rozwojowe w dziedzinie biotechnologii.

W 2012 r., tak jak rok wcześniej, w podmiotach sektorów: rządowego (łącznie z PNP) i szkolnictwa wyższego, największe kwoty przeznaczane były na finansowanie badań naukowych i prac rozwojowych wykorzystujących techniki biotechnologiczne dla ochrony zdrowia (ludzi i zwierząt). Na ten cel przeznaczono 56,7 % ogólnych nakładów. Kolejnym obszarem zastosowania biotechnologii jest biotechnologia rolnicza, na którą przeznaczono 18,8 % nakładów ogółem na B+R. Prace B+R dotyczące środowiska pochłonęły 7,7 % nakładów. Łącznie nakłady na powyższe trzy główne obszary zastosowań biotechnologii stanowiły 83,5 % nakładów wewnętrznych na B+R.

W działalności B+R w dziedzinie biotechnologii w 2012 r. personel wynosił 6243 osoby, tj. o 11,8 % więcej niż w 2011 r. Wzrosła również liczba personelu wyrażona w ekwiwalentach pełnego czasu pracy (EPC) – o 111,0 % do poziomu 4302,92 EPC. Liczba personelu w sektorach instytucjonalnych wykazała różnice w dynamice: w sektorze szkolnictwa wyższego personel zmniejszył się o 0,7 %, a w sektorze przedsiębiorstw i rządowym (łącznie z PNP) zwiększył się odpowiednio o 19,2 % i 27,8 %.

Odsetek badaczy (personelu naukowo-badawczego) jest ważnym wskaźnikiem personelu B+R. W przypadku działalności B+R w dziedzinie biotechnologii wskaźnik ten w szkołach wyższych był wyższy niż w podmiotach sektora rządowego (łącznię z PNP) i wynosił odpowiednio 78,2 % i 65,2 %.

W 2012 r. wzrosła w skali roku liczba personelu B+R w biotechnologii we wszystkich kategoriach wykształcenia. W przyroście liczby personelu wynoszącym 661 osób, było m.in. 65 profesorów i 169 doktorów i tylko 82 osoby z wykształceniem poniżej wyższego.

W sektorach wykonawczych struktura personelu B+R według poziomu wykształcenia była zróżnicowana. Najwyższy poziom wykształcenia reprezentował personel B+R w sektorze szkolnictwa wyższego, w którym profesorów i doktorów habilitowanych było 22,7 %, a doktorów – 43,6 %, którzy stanowili łącznie dwie trzecie ogólnej liczby personelu.

Sprzedaż wyników prac B+R podmiotów sektora rządowego i prywatnych instytucji niekomercyjnych oraz sektora szkolnictwa wyższego

W 2012 r. kwota przychodów uzyskanych ze sprzedaży wyników prac B+R w dziedzinie biotechnologii zmniejszyła się o 20 mln zł (o 13,5 %) do poziomu 128,8 mln zł. Głębszy spadek dotyczył sprzedaży wyników prac B+R w jednostkach sektora rządowego i prywatnych instytucji niekomercyjnych, niż w szkołach wyższych (spadek odpowiednio o 14,0 % i 10,0 %). Nadal ok. 85 % sprzedaży realizowały jednostki sektora rządowego i prywatnych instytucji niekomercyjnych, a szkoły wyższe – 15 %.

Podmioty według obszaru zastosowania wyników działalności badawczej i rozwojowej w dziedzinie biotechnologii

Stosowane w działalności badawczej i rozwojowej techniki biotechnologiczne ukierunkowane były na 10 obszarów ich praktycznego zastosowania. Badane podmioty mogły wskazywać wszystkie obszary zastosowania w praktyce wyników swoich badań. Jeden podmiot realizował badania naukowe i prace rozwojowe średnio w 3,8 obszarach zastosowań biotechnologii. W szkołach wyższych wskaźnik ten był najwyższy i wynosił 5,8, natomiast przedsiębiorstwa skupiały się na bardziej jednorodnych badaniach i na jedno przedsiębiorstwo przypadało średnio 2,6 obszarów zastosowania biotechnologii.

Najczęściej podmioty wskazywały, jako obszar zastosowań prowadzonej przez nich działalności B+R w dziedzinie biotechnologii, ochronę zdrowia (szczególnie bez wykorzystania technik rDNA), środowisko i przetwarzanie przemysłowe. Biotechnologia jest w ciągłym rozwoju i znajduje nowe obszary zastosowania technik biotechnologicznych. Dlatego do wyróżnionych 10 obszarów zastosowań dodano kategorię „inne˝. W 2012 r. wskazało ją 28 (17,4 %) badanych podmiotów.

poprzednia  

1 ... 5 6 7

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: