eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce 2013 r.

Upadłości firm w Polsce 2013 r.

2014-01-02 11:41

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce: wnioski I-IX 2013 r.


Budownictwo

Dla budownictwa był to trudny rok. Zapaść, z jaką mieliśmy do czynienia w roku 2012 przeniosła się na rok 2013 i wiele firm, które nie zdołały pozyskać wystarczającej liczby zamówień i zdobyć finansowania na ich realizację zakończyło działalność. Dużo firm budowlanych wciąż boryka się problemami płynnościowymi, realizacja wielu kontraktów budowlanych przeciąga się, a to negatywnie wpływa na płynność w tym sektorze. Dodatkowym problemem jest wciąż niewielka ilość nowych inwestycji, co hamuje rozwój przedsiębiorstw, potęguje walkę konkurencyjną i presję na marże. Rok 2014 może przynieść pewne ożywienie w branży, jednak póki co, w mijającym roku firmy budowlane odpowiadają jeszcze za co czwartą upadłość w polskiej gospodarce.

fot. mat. prasowe

Upadłości w budownictwie

Dla budownictwa był to trudny rok. Zapaść, z jaką mieliśmy do czynienia w roku 2012 przeniosła się na rok 2013 i wiele firm, które nie zdołały pozyskać wystarczającej liczby zamówień i zdobyć finansowania na ich realizację zakończyło działalność


Jak dodaje Grzegorz Sielewicz, Główny Ekonomista Coface w Polsce – W przypadku budownictwa mieszkaniowego do zwiększonej sprzedaży i wzrostu cen w drugiej połowie zeszłego roku przyczyniły się zapowiedzi wprowadzenia od stycznia 2014 r. Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, uniemożliwiającej finansowanie nieruchomości kredytem hipotecznym w 100%. Pomimo, że zwiększona aktywność miała charakter sezonowy, to obowiązujący od tego roku program „Mieszkanie dla Młodych” będzie wspierał rynek pierwotny, ale w dość ograniczonym stopniu. Restrykcyjne warunki programu, a zwłaszcza jego ograniczenie do wyłącznie pierwszej nabywanej nieruchomości, wyklucza klientów zainteresowanych nabyciem mieszkania o większym metrażu niż dotychczas posiadane. Wbrew pozorom grupa ta jest dość liczna – roczniki wyżu demograficznego wchodzące na rynek pracy i zyskujące zdolność kredytową były jednymi z głównych klientów w okresie boomu budowlanego. Ich zmienione obecnie potrzeby lokalowe, powodowane często zmianą stanu rodzinnego i niejednokrotnie wspierane wyższą zdolnością kredytową, przy odpowiednim rozszerzeniu programu wspierałyby dodatkowo popyt na rynku budowlanym.

UPADŁOŚCI WG REGIONÓW

Województwo mazowieckie znajduje się jak zawsze na pierwszym miejscu, co odzwierciedla największą liczbę zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. W tym roku widzimy jednak poprawę, bowiem sądy na Mazowszu ogłosiły o 12 proc. mniej postanowień. Na drugie miejsce ponownie trafiło województwo dolnośląskie z 25-proc. wzrostem, a na czwarte (z szóstego) Małopolska, która zanotowała najwyższy wzrost bankructw – o 71 proc.

fot. mat. prasowe

Upadłości według regionów

Województwo mazowieckie znajduje się jak zawsze na pierwszym miejscu, co odzwierciedla największą liczbę zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. W tym roku widzimy jednak poprawę, bowiem sądy na Mazowszu ogłosiły o 12 proc. mniej postanowień.


Znaczną poprawę widzimy w Wielkopolsce, ale na ten wynik wpłynęła m.in. wysoka baza w roku 2012 spowodowana bankructwami firm budowlanych związanych z Grupą PBG.

UPADŁOŚCI WG FORM PRAWNYCH PRZEDSIĘBIORSTW

Analizując upadłości pod kątem form prawnych, zauważamy nieznaczne zmiany w strukturze upadłości. Nadal na prowadzeniu pozostają trzy wiodące formy tj. spółki z o.o., przedsiębiorcy i spółki akcyjne. Tak, jak we wszystkich historycznych statystykach najwięcej upadało spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a ich udział wynosi nieco ponad 59 proc. (wobec 57,3% w 2012 i 65,7% w 2011).

Spadła nieco liczba bankructw osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą – przypomnijmy, że rok temu zanotowaliśmy w tej grupie najwyższy wzrost aż o 58 proc. W roku 2013 przypadki te stanowiły 23,1 proc. wszystkich upadłości (24% w 2012). Wśród „Przedsiębiorców”, których upadłość ogłoszono, ponad 32 proc. działało w handlu, 26 proc. w budownictwie, a 24 proc. w produkcji, co odzwierciedla problemy z płynnością małych firm handlowych i niedużych podwykonawców budowlanych.

fot. mat. prasowe

Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw

Nadal na prowadzeniu pozostają trzy wiodące formy tj. spółki z o.o., przedsiębiorcy i spółki akcyjne. Tak, jak we wszystkich historycznych statystykach najwięcej upadało spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a ich udział wynosi nieco ponad 59 proc. (wobec 57,3% w 2012 i 65,7% w 2011).


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: