eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa X 2013

Koniunktura przemysłowa X 2013

2013-10-23 13:03

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2013


W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 8 (przed miesiącem plus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 11% badanych firm, a jej po-gorszenie 19% (we wrześniu odpowiednio 13% i 20%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Bieżący popyt, sprzedaż i sytuacja finansowa oceniane są bardziej niekorzystnie niż przed miesiącem, przy mniej pesymistycznych niż we wrześniu odpowiednich prognozach. Sygnalizowany jest dalszy spadek bieżących i przyszłych cen usług. W tej grupie firm planowane są redukcje zatrudnienia, nieco mniejsze od prognozowanych przed miesiącem.

W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 8 (przed miesiącem plus 10). Poprawę koniunktury odnotowuje 17% badanych firm, a jej pogorszenie 9% (we wrześniu odpowiednio 18% i 8%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Bieżący popyt jest ograniczany, podobnie jak we wrześniu. Mimo że aktualna sprzedaż oceniana jest mniej niekorzystnie niż przed miesiącem, bieżąca sytuacja finansowa ulega niewielkiemu pogorszeniu. Prognozy popytu i sprzedaży są optymistyczne, zbliżone do formułowanych we wrześniu. Przewidywania sytuacji finansowej są również pozytywne, ale nieco ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Sygnalizowany jest spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen. W tej grupie firm planowany jest niewielki wzrost zatrudnienia, mniejszy od prognozowanego we wrześniu.

W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 19 (przed miesiącem plus 20). Poprawę koniunktury odnotowuje 25% badanych firm, a jej pogorszenie 6% (we wrześniu odpowiednio 27% i 7%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Oceny bieżącego popytu i sprzedaży są pozytywne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Aktualna sytuacja finansowa poprawia się nieco szybciej niż sygnalizowano we wrześniu. Również prognozy popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej są bardziej optymistyczne od zgłaszanych przed miesiącem. Odnotowany jest nieco mniejszy spadek bieżących cen usług. W najbliższych miesiącach przewidywany jest ich niewielki wzrost. Planowane w tej grupie jednostek redukcje zatrudnienia mogą być nieco większe od zapowiadanych we wrześniu.

W październiku podmioty z większości sekcji objętych badaniem sygnalizują spadek popytu na usługi, najbardziej znaczący – jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa (sekcja S) oraz zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I). Największy wzrost popytu na oferowane usługi zgłaszają firmy z sekcji opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q) oraz edukacja (sekcja P).

W najbliższych trzech miesiącach większość firm objętych badaniem spodziewa się wzrostu popytu. Najbardziej korzystne prognozy w tym zakresie formułują jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K). Największy spadek popytu przewidują podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I).

W październiku firmy z większości sekcji objętych badaniem odnotowują ograniczenie sprzedaży, najbardziej znaczące – jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa (sekcja S) oraz zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I). Największy wzrost sprzedaży zgłaszają podmioty z sekcji edukacja (sekcja P) oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K).

Największy wzrost sprzedaży w najbliższych trzech miesiącach, zbliżony do prognozowanego we wrześniu, przewidują przedsiębiorstwa z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K). Najbardziej znaczącego spadku sprzedaży, choć mniej znaczącego niż przed miesiącem, oczekują jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I).

W październiku firmy z większości sekcji objętych badaniem odnotowują pogorszenie swojej sytuacji finansowej, największe – z sekcji opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (sekcja M), zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I). Jako jedyne pozytywnie sytuację finansową oceniają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K).

poprzednia  

1 ... 4 5 6 7

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: