eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Życzenia świąteczne od cyberprzestępców

Życzenia świąteczne od cyberprzestępców

2009-12-21 11:39

Przeczytaj także: Szkodliwe programy w Polsce - III kw.2009


Ciesz się nie tracąc czujności

Niebezpieczne mogą być nawet powiadomienia mailowe, ponieważ cyberprzestępcy zwykle mają dwa sposoby dostarczania swoich elektronicznych śmieci na Twój komputer. Najłatwiej jest wysłać kartkę w postaci załączonego pliku. Kliknięcie takiego załącznika spowoduje uruchomienie szkodliwego programu. Poza niezwykle rzadkimi wyjątkami, kartki z życzeniami zawierające pliki wykonywalne najlepiej od razu wykasować.

Drugi wariant zawiera sam odsyłacz do kartki z życzeniami. Użytkownicy mogą kliknąć go lub wpisać adres do wyszukiwarki. Jednak strona, do której prowadzi odsyłacz, zwykle jest najeżona szkodliwym oprogramowaniem, które będzie próbowało wykorzystać każdą możliwą lukę w przeglądarce użytkownika lub systemie operacyjnym. Jeżeli masz włączoną obsługę JavaScript w przeglądarce – w najnowszych wersjach jest ona wyłączona domyślnie – znacznie ułatwiasz życie osobom atakującym.

Jednak sprytnych przestępców nie zniechęci nawet fakt, że obsługa JavaScript została wyłączona. Gdy Twój komputer nie będzie chciał wykonać skryptu, na stronie internetowej pojawi się komunikat informujący, że „testowana jest nowa funkcja, która wymaga obsługi JavaScript” i powinieneś ją natychmiast włączyć.

„Dlaczego ja?” Wiele ofiar ataków cyberprzestępców po prostu nie może uwierzyć, że
znalazły się na ich celowniku. „Czy rzeczywiście mam coś, co warto ukraść?” – to często zadawane pytanie. Odpowiedź jest zawsze taka sama: tak, i to dużo!

Cyberprzestępców nie interesują szczegóły życia swoich ofiar, saldo ich rachunków bankowych, informacje dotyczące ich komputerów PC, rodzaju posiadanego komputera lub pracy. Chcą jedynie kontrolować ich komputery. Próbują podłączyć możliwie najwięcej komputerów do głównej sieci – całkowita, połączona moc i wydajność poszczególnych komputerów przynosi spore zyski tym, którzy ją „wypożyczają”. Każdy może być ofiarą, ponieważ każdy komputer PC jest wart tyle samo.

Zabezpiecz się przed szkodą

Co powinieneś zrobić z zainfekowaną wiadomością od cioci Krysi? Usuwać wszystkie e-maile z życzeniami i wrócić do kupowania stosów znaczków i kartek pocztowych? Z pewnością jest to jedna z opcji. Pamiętaj jednak, że dzisiejsze oprogramowanie crimeware przyjmuje różne formy. Dlatego powinieneś dopilnować, aby Twój komputer był zawsze chroniony przy użyciu aktualnego pakietu oprogramowania antywirusowego. Jeżeli posiadasz fachowe oprogramowanie bezpieczeństwa, przechwyci ono oprogramowanie crimeware i podobne zagrożenia, zanim jeszcze trafią do Twojej skrzynki.

Działa to również wtedy, gdy mail rzeczywiście pochodzi od cioci Krysi, która niechcący przesłała Ci oprogramowanie crimeware. Kaspersky Lab chroni przed tego typu sytuacjami przy pomocy trybu „Bezpieczne uruchamianie”. W trybie tym można uruchomić każdy program na komputerze, w tym Internet Explorer, Microsoft Word oraz Media Player. Z punktu widzenia programu wszystko wygląda normalnie, jednak oprogramowanie otacza je niewidocznym murem. Jak tylko program spróbuje uzyskać dostęp do obszaru na komputerze, który nie ma związku z bieżącym zadaniem, zostanie zablokowany.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: