eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestycje budowlane w Polsce I-VI 2009

Inwestycje budowlane w Polsce I-VI 2009

2009-07-10 14:11

Inwestycje budowlane w Polsce I-VI 2009

Plany inwestycyjne w branży budowlanej ogłoszone w Polsce od stycznia do czerwca 2009 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Telefoniczna Agencja Informacyjna Sp. z o.o. opracowała raport, w którym przeanalizowano i podsumowano inwestycje budowlane ogłoszone w Polsce, w pierwszym półroczu 2009 r. Wynika z niego, iż w Polsce w czołówce województw, które ogłaszały plany inwestycyjne znalazły się województwa mazowieckie i kujawsko-pomorskie.
W okresie od stycznia do czerwca 2009 r. w Polsce poinformowano o 2 772 planach inwestycyjnych z szeroko pojmowanej branży budowlanej (w tym znaczeniu, do branży budowlanej, zaliczone zostały inwestycje dotyczące: obiektów budowlanych, konstrukcji, drogownictwa, termomodernizacji, robót wodno-kanalizacyjnych, geodezji, geologii, kartografii i zagospodarowania przestrzennego, robót energoelektrycznych, oraz ciepłownictwa i gazu).

fot. mat. prasowe

Plany inwestycyjne w branży budowlanej ogłoszone w Polsce od stycznia do czerwca 2009

Plany inwestycyjne w branży budowlanej ogłoszone w Polsce od stycznia do czerwca 2009

Z podsumowania pierwszego półrocza 2009 roku wynika, iż w okresie tym poinformowano o planach inwestycyjnych dotyczących przede wszystkim obiektów budowlanych (52% informacji). Na kolejnych miejscach znalazły się plany związane z drogownictwem (22% informacji), robotami energoelektrycznymi (10% informacji), robotami wodno-kanalizacyjnymi (7% informacji) oraz ciepłownictwem i gazem (5% informacji). Należy jednak wziąć pod uwagę, iż niektóre z zaplanowanych inwestycji są na tyle złożone, że zakwalifikowane zostały do kilku podbranż.

fot. mat. prasowe

Rodzaj inwestycji z rozbiciem na poszczególne województwa

Rodzaj inwestycji z rozbiciem na poszczególne województwa

W okresie od stycznia do czerwca b.r. najwięcej planów inwestycyjnych ogłoszono w województwie mazowieckim (452 informacji - 12,30% inwestycji) oraz kujawsko-pomorskim (309 informacji – 8,41% inwestycji). Natomiast najmniej inwestycji zaplanowano w województwie opolskim (146 informacji - 4% inwestycji). Należy jednak wziąć pod uwagę, iż niektóre z zaplanowanych inwestycji są na tyle rozbudowane, że ich realizacja wykracza poza jedno województwo. W szczególności dotyczy to branży drogownictwo.

Ze zgromadzonych danych wynika, że dwa województwa (mazowieckie, kujawsko-pomorskie) nie tylko zaplanowały rozpoczęcie największej liczby inwestycji budowlanych, ale również przodują, jeżeli chodzi o inwestycje w podbranży budowlana - obiekty. Dlatego też analizie TAI poddał największe miasta tychże województw.

Warszawa – to miasto, w którym, w pierwszym półroczu b.r. zaplanowano rozpoczęcie największej liczby inwestycji o charakterze użyteczności publicznej (50 inwestycji). Wśród nich wymienić należy modernizację ogrodu zoologicznego, rozbudowę biblioteki miejskiej przy ul. Koszykowej, budowę Muzeum Warszawskiej Pragi, remonty dworców kolejowych i autobusowych oraz budowę szkół i przedszkoli. Ponadto w Warszawie ogłoszono plany 34 inwestycji mieszkaniowych.

fot. mat. prasowe

Rodzaje obiektów, jakie zaplanowano wybudować w Warszawie

Rodzaje obiektów, jakie zaplanowano wybudować w Warszawie

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: