eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Liczba nowych mieszkań III 2009

Liczba nowych mieszkań III 2009

2009-04-23 09:00

41 819 - tyle mieszkań zostało oddanych do użytkowania w I kw. tego roku. To o 18 proc. więcej niż przed rokiem, kiedy w I kw. oddano 35 408 lokali - podał Home Broker.
Tak duża liczba mieszkań to efekt ożywienia na rynku nieruchomości sprzed półtora roku. Cykl budowlany trwa średnio 18 miesięcy, tak więc inwestycje teraz oddawane to te, których budowa rozpoczęła się na fali boomu czyli w 2007r. Ponieważ spowolnienie budownictwa rozpoczęło się od połowy 2008 roku Home Broker spodziewa się, że do końca roku zostanie oddanych prawie tyle samo mieszkań co w roku ubiegłym (165 189). Coraz mniej nowych mieszkań będzie pojawiać się od przyszłego roku, ponieważ na obecny rok deweloperzy zapowiedzieli wstrzymanie prawie 80 proc. swoich inwestycji. Zdaniem ekspertów wpłynie to na pewno na obniżenie podaży mieszkań w najbliższych latach, czego konsekwencją będzie powrót do sytuacji sprzed boomu, kiedy lokali było zdecydowanie za mało. Wtedy ceny mieszkań znów pójdą w górę, chociaż nie sądzę, żeby było to aż tak szalone tempo jak kilka lat temu.

W samym marcu tego roku oddano 11 939, czyli 15 proc. więcej niż miesiąc wcześniej (10 339 mieszkań) i 22 proc. więcej niż w tym samym miesiącu 2008r. (9 791 mieszkań). Zarówno te liczby, jak i dane z całego kwartału pokazują, że największa aktywność deweloperska przypadła na drugą połowę 2007. Oznacza to, że najwięcej inwestycji powstawało w momencie, kiedy ceny były na najwyższym poziomie. Osoby, które wtedy kupiły mieszkania w celach inwestycyjnych raczej nie będą teraz ich sprzedawać, ponieważ obecne ceny są już niższe niż przed rokiem, tak więc mają zbyt wiele do stracenia. Home Broker spodziewa się, że większość z nich zdecyduje się na wykończenie i wynajęcie swoich lokali. Dzięki temu w najbliższych miesiącach powinno pojawić się bardzo dużo mieszkań pod wynajem, w sutek czego eksperci spodziewają się lekkiej korekty na tym rynku. Jednak zdaniem Home Broker nawet jeśli ceny najmu nieznacznie się obniżą, to i tak jest to nadal opłacalna forma inwestowania w nieruchomości, a dla tych, którzy kupili mieszkania na cenowym szczycie jedyna ucieczka przed straceniem zainwestowanych pieniędzy.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: