eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Presja inflacyjna: jakie działania rządu?

Presja inflacyjna: jakie działania rządu?

2008-07-23 01:00

W dniu 22 lipca 2008 roku Rada Ministrów przyjęła informację na temat działań służących przeciwdziałaniu wzrostowi cen i usług konsumpcyjnych, w szczególności cen żywności i paliwa, a także działań służących poprawie dochodów gospodarstw domowych, przedłożoną przez ministra pracy i polityki społecznej.

Przeczytaj także: Słabnie presja inflacyjna

IV kwartał 2007 r. był kolejnym okresem, w którym dynamika cen ukształtowała się powyżej celu inflacyjnego. Roczny wskaźnik wzrostu cen w czerwcu 2008 r. wyniósł 4,6 proc. i był wyższy o 1,1 punktu procentowego od górnej granicy celu inflacyjnego. Prognozując inflację na cały 2008 r. przewiduje się, że wyniesie ona 4,1 proc., natomiast w roku następnym dynamika wzrostu cen powinna zostać ograniczona do 2,9 proc. w wyniku ciągle utrzymującego się mocnego kursu złotego oraz niższego tempa wzrostu cen żywności. Będzie to związane z dobrymi zbiorami podstawowych produktów rolnych w Polsce i na świecie. Głównymi czynnikami dynamicznego wzrostu cen konsumpcyjnych w chwili obecnej są ceny żywności, paliw i nośników energii.

Ceny detaliczne paliw silnikowych należą do kategorii cen umownych, ustalanych na podstawie mechanizmów rynkowych. Minister finansów nie ma więc bezpośredniego wpływu na ich poziom. Zgodnie z prawem wspólnotowym, obniżone stawki VAT mogą dotyczyć tylko określonych towarów i usług. Wśród nich nie znajdują się paliwa. Zgoda na ich obniżenie skutkowałaby, zdaniem ministra finansów, niewykonaniem dochodów budżetu państwa wynikających z ustawy budżetowej na 2008 r.

W rolnictwie, począwszy od 2006 r., stosowany jest program zwrotu części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zużywanego do produkcji rolnej. Jest to mechanizm służący obniżeniu kosztów produkcji w sektorze rolnym.

Wzrost cen żywności i utrzymania mieszkania jest najbardziej odczuwalny przez gospodarstwa o najniższych dochodach. Z analiz wynika, że w najtrudniejszej sytuacji znajdują się przede wszystkim rodziny wielodzietne i osoby utrzymujące się z świadczeń socjalnych (w tym rodziny, w których występują osoby bezrobotne i osoby niepełnosprawne), a więc rodziny zagrożone ubóstwem. Ponieważ wydatki na żywność i utrzymanie mieszkania stanowią dominującą pozycję w gospodarstwach niezamożnych, spodziewany wzrost cen tych towarów i usług będzie szczególnie dotkliwy dla rodzin: z osobą bezrobotną, z osobą niepełnosprawną i wielodzietnych.

Występują znaczne regionalne rozpiętości zasięgu ubóstwa. Najwyższe wskaźniki odnotowuje się w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, podkarpackim i pomorskim. Niepokojącym zjawiskiem jest proces utrwalania się ubóstwa, który prowadzi do dziedziczenia niekorzystnego statusu społecznego.

Spodziewana zmiana nośników cen energii, paliw i żywności w 2008 r. będzie najsilniej odczuwana przez gospodarstwa domowe rolników, pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych oraz osób prowadzących działalność gospodarczą.

Poprawie sytuacji dochodowej rodzin wielodzietnych służy wprowadzona po raz pierwszy w 2007 r. ulga podatkowa w wysokości 1 145 zł, z której skorzystali podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mający na utrzymaniu dzieci.

Rząd przyjął kierunki działań, których celem jest ograniczenie presji inflacyjnej i zwiększenia dochodów ludności. Działania te będą adresowane przede wszystkim do osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, w tym szczególnie do rodzin wielodzietnych i zagrożonych ubóstwem, a także bezrobotnych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: