eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Pit 37 - kto powinien go wypełnić?

Pit 37 - kto powinien go wypełnić?

2019-12-23 12:51

Pit 37 - kto powinien go wypełnić?

Pit 37 - kto powinien go wypełnić? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Pierwszy kwartał każdego roku upływa pod znakiem rozliczeń podatkowych. Do 30 kwietnia miliony Polaków zobowiązani są do rozliczenia się ze swoim urzędem skarbowym z osiągniętych w poprzednim roku dochodów. Jak to zrobić, wykorzystując jeden z najbardziej popularnych formularzy - PIT-37?
  1. Kto powinien złożyć PIT-37 za rok 2019?
  2. Jak wypełnić PIT-37 za rok 2019?
  3. Pit-37 – co możesz odliczyć?
  4. Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń PIT online?

PIT-37 to podstawowa forma zeznania podatkowego, które wypełnia największa grupa polskich podatników. Na tym druku można rozliczyć kilka źródeł dochodów oraz wykazać możliwe do wykorzystania odliczenia od dochodu i podatku.

Kto powinien złożyć PIT-37 za rok 2019?


Grupa osób, które powinny złożyć do końca kwietnia PIT-37 jest ogromna. Składa się głównie z osób osiągających dochody w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, a także emerytów i rencistów. Ogólnie zeznanie PIT-37 składają osoby, które:
  • osiągają dochody na terytorium Polski,
  • dochody te są opodatkowanie według skali podatkowej, czyli na zasadach ogólnych,
  • otrzymały od pracodawcy lub innego podmiotu imienną informację o osiągniętych w poprzednim roku podatkowym dochodach,
  • nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej lub działalności, która dotyczy działów specjalnych produkcji rolnej,
  • nie korzystają z odliczenia minimalnego podatku,
  • nie rozliczają straty z ubiegłych lat,
  • do swoich dochodów nie doliczają dochodów niepełnoletnich dzieci.

Ponadto, PIT-37 można złożyć w czterech różnych wariantach. Pierwszy zakłada rozliczenie indywidualne. Drugi pozwala małżeństwom, które przez cały rok podatkowy pozostawały w związku małżeńskim, rozliczyć się wspólnie. To opcja szczególnie atrakcyjna dla tych par, w których jeden z małżonków zarabia pokaźne sumy, a drugi niewielkie. Sposób trzeci jest zarezerwowany dla wdów i wdowców, a czwarty dla podatników samotnie wychowujących dzieci.

Jak wypełnić PIT-37 za rok 2019?


Podczas wypełniania PIT-37 należy być bardzo dokładnym, ponieważ urząd skarbowy skrupulatnie sprawdza każde zeznanie i porównuje je z informacjami uzyskanymi od podmiotów wystawiających imienne informacje, np. PIT-11. Zeznanie można przygotować:
  • samodzielnie, wykorzystując papierowy formularz i wydane do niego ministerialne objaśnienia - tę opcję wybiera coraz mniejsza liczba podatników, ponieważ jest praco-i czasochłonna, a dodatkowo wymaga dużej wiedzy z zakresu podatków,
  • wykorzystując gotowe zeznanie, przygotowane przez Ministerstwo Finansów w ramach usługi Twój e-PIT - od 15 lutego podatnicy mogą zalogować się na swoje konto na rządowym portalu i sprawdzić przygotowane zeznanie, utworzone na podstawie imiennych informacji, wysyłanych przez podmioty do tego zobowiązane. Jeżeli dane się zgadzają, a wyliczenia są poprawne, wystarczy zatwierdzić PIT i gotowe!
  • tworząc swoje zeznanie w jednym z programów online lub w aplikacji Ministerstwa Finansów - w obu przypadkach podatnik ma do dyspozycji interaktywne formularze, w których należy wypełnić wymagane pola, a na podstawie wprowadzonych danych podatek wylicza się samoistnie.

Pit-37 – co możesz odliczyć?


W zeznaniu PIT-37 można skorzystać z odliczeń, czyli tzw. ulg podatkowych. Dzielą się one na dwie grupy - w skład pierwszej wchodzą odliczenia od dochodu, a druga obejmuje odliczenia od podatku. Odliczeń od dochodu jest znacznie więcej niż odliczeń od podatku, a do najczęściej stosowanych należą: ulga związana z prowadzeniem Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, tzw. IKZE, składki ZUS, ulga na internet, leki, sprzęt rehabilitacyjny i samochód, a także różnego rodzaju darowizny. Nowością jest ulga związana z darowizną na cele edukacji zawodowej. Od podatku można odliczyć jedynie ulgę prorodzinną (na dzieci), składki zdrowotne (7,75%) oraz wartość podatku zapłaconego za granicą.

Każdorazowo warunkiem skorzystania z ulgi jest wypełnienie odpowiedniego załącznika - PIT/0 lub zamieszczenie stosownej informacji w formularzu PIT-37. Podatnik jest też zobowiązany do przechowywania dokumentów potwierdzających możliwość skorzystania z ulg.

Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń PIT online?


Dzięki powszechnemu dostępowi do internetu i ogromnym możliwościom z tym związanym, podatnicy coraz częściej składają swoje zeznania podatkowe online. Taką formę preferują również urzędy skarbowe, czego dowodem jest chociażby skrócenie o połowę czasu oczekiwania na zwrot podatku - z 90 na 45 dni. Najchętniej wybieraną opcją są programy online - proste i intuicyjne aplikacje, dzięki którym można krok po kroku, we własnym tempie, przygotować pełne zeznanie podatkowe PIT-37. Zaletą tych aplikacji jest kreator deklaracji. Przy jego użyciu podatnik nie wypełnia konkretnych pól na formularzu, ale odpowiada na proste pytania. Efektem tego jest wygenerowanie gotowej, wypełnionej deklaracji, którą wystarczy bezpośrednio z aplikacji przesłać do swojego urzędu skarbowego. Program do rozliczeń PIT online znajdziesz na stronie https://www.podatnik.info/.

oprac. : Komunikat PR

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: