eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak automatyzacja zmieni rynek pracy w 6 regionach Polski?

Jak automatyzacja zmieni rynek pracy w 6 regionach Polski?

2019-05-13 11:10

Jak automatyzacja zmieni rynek pracy w 6 regionach Polski?

Jak automatyzacja zmieni rynek pracy? © phonlamaiphoto - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Automatyzacja pracy zatacza coraz szersze kręgi. Nic zatem dziwnego, że dużo mówi o wpływie, który wywrze na zatrudnienie. Tych, którzy obawiają się, że maszyny wygryzą nas z pracy, warto jednak uspokoić - automatyzacja procesów przyczyniać ma się raczej do zwiększenia liczby etatów niż ich redukcji. Największe wzrosty mają być widoczne w Polsce wschodniej - tam w ciągu 2 lat zatrudnienie planuje zwiększyć 21% firm. Nowych pracowników mają poszukiwać przede wszystkim duże przedsiębiorstwa (16%), ale to również one znajdują się w grupie respondentów spodziewających się największych redukcji w efekcie cyfryzacji.
W 5 z 6 przeanalizowanych przez ManpowerGroup regionach Polski* grupa pracodawców planujących powiększenie zatrudnienia w efekcie automatyzacji jest większa aniżeli rzesza tych, którzy mają w planach jego redukcję. Najlepsze perspektywy dotyczą Polski wschodniej, gdzie o nowych pracowników starać będzie się 21% pracodawców, a o zmniejszeniu liczby etatów myśli zaledwie tylko 4% badanych. Sporych zmian można oczekiwać w Polsce północno-zachodniej – tam o zwiększeniu liczby pracowników myśli 15% firm, a 8% planuje działania odwrotne. Na południowym zachodzie i południu powiększać liczebność personelu ma zamiar 12% przedsiębiorstw, a cięcia etatów zakłada odpowiednio 10% i 8% respondentów. Na północy kraju odsetek pracodawców prognozujących wzrost i spadek zatrudnienia jest identyczny i sięga 10%.
– Różnice w regionach dotyczące wzrostów i spadków zatrudnienia w wyniku automatyzacji to efekt między innymi uprzemysłowienia danego regionu, ponieważ to właśnie ten sektor w największym stopniu jest poddawany automatyzacji procesów. Najwyższe wskazania dotyczące wzrostów zatrudnienia odnotowano na wschodzie, gdzie uprzemysłowienie dopiero rośnie, a dzięki dostępności pracowników firmy mogą sobie jeszcze pozwolić na stosowanie takich rozwiązań, które wymagają działań manualnych człowieka. W Polsce południowo-zachodniej i północnej, czyli regionach, gdzie bezrobocie jest bardzo niskie a co za tym idzie bardzo mała dostępność nowych pracowników, organizacje muszą inwestować w takie rozwiązania, które pozwolą na zwiększanie wydajności i efektywności produkcji oraz rozwój skali produkcji przy dużych trudnościach w zwiększaniu zatrudnienia – mówi Kamil Sadowniczyk, dyrektor w Manpower. – Mówiąc o spadkach zatrudnienia w wyniku automatyzacji eliminowane będą te stanowiska, które są związane z czynnościami prostymi, powtarzalnymi, najmniej skomplikowanymi. Ich miejsce zastąpią stanowiska pracy bardziej wykwalifikowane, związane z budową maszyn, montażem czy serwisowaniem, usprawnianiem automatyzacji. W efekcie bilans wdrożenia rozwiązań zautomatyzowanych będzie dodatni, ponieważ przeważają firmy przewidujące wzrost zatrudnienia nad planującymi redukcję stanu osobowego – dodaje ekspert.

fot. mat. prasowe

Wpływ automatyzacji na poziom zatrudnienia

Najlepsze perspektywy zatrudnienia czekają na mieszkańców Polski wschodniej.


Wiele firm nadal nie ma świadomości, jakie zmiany automatyzacja procesów spowoduje w ich organizacjach w ciągu najbliższych dwóch lat. Najwięcej takich przedsiębiorstw znajduje się w Polsce centralnej (10%), wschodniej (6%) i południowo-zachodniej (6%). Dla porównania w ujęciu ogólnopolskim to 6% firm, a w ujęciu globalnym – 4%.

– Nadal istnieją procesy, gdzie koszty pracy nie są jeszcze na tyle wysokie, aby opłaciło się firmie zainwestować w automatyzację. Z drugiej strony Polska nie jest jeszcze tak dojrzałym rynkiem jak Europa Zachodnia. Nie wszystkie organizacje wiedzą, jak z wykorzystaniem technologii mogą poprawić swoją efektywność i polskie firmy nadal się tego uczą. Międzynarodowe korporacje przynoszą tę wiedzę z Zachodu, wdrażają gotowe linie produkcyjne, usprawniają procesy. Między innymi z tego powodu to duże firmy będą się chętniej automatyzować, ponieważ aby inwestycja w nowoczesne rozwiązania się opłaciła organizacja musi realizować produkcję na szerszą skalę i w długich seriach niewymagających częstego przezbrajania, czyszczenia i ustawiania maszyn, co generuje wysokie koszty w procesach zautomatyzowanych – wyjaśnia Kamil Sadowniczyk.

Analizując dane w podziale na wielkość przedsiębiorstwa największe wzrosty zatrudnienia w wyniku cyfryzacji czekają duże organizacje (zatrudniające powyżej 250 osób), gdzie 16% firm chce powiększać swoje zespoły, jednocześnie 10% chce je redukować. W średnich organizacjach 13% chce zwiększać, a 6% zmniejszać liczbę pracowników, natomiast w małych to odpowiednio 11% i 6%.

* Regiony Polski według podziału Eurostatu: centralny (łódzkie, mazowieckie), południowo-zachodni (dolnośląskie, opolskie), południowy (małopolskie, śląskie),północno-zachodni (wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie), północny (kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie), wschodni (lubelskie,podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie).

Informacje o badaniu
Badaniem ManpowerGroup objęto 19417 pracodawców z 6 sektorów rynku z 44 krajów, w tym 301 z Polski. Pracodawcy zapytani byli o wpływ automatyzacji na poziom zatrudnienia w ich firmach w ciągu najbliższych dwóch lat, branże, w stosunku o do których przewidują oni największy wzrost zatrudnienia oraz o wdrażane strategie zarządzania talentami w celu utworzenia przyszłej kadry pracowniczej.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: