eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Na Przemysł 4.0 za chwilę będzie za późno

Na Przemysł 4.0 za chwilę będzie za późno

2019-05-02 00:15

Na Przemysł 4.0 za chwilę będzie za późno

Przemysł 4.0 © Alexander Limbach - Fotolia.com

Przemysł 4.0 stał się faktem. Najnowsze badanie Siemens Financial Services wskazuje, że w najbliższym czasie na ten model ma zamiar przejść przeszło połowa światowych producentów. Największe przedsiębiorstwo powinny zrobić ten krok w ciągu 5-7 lat, a reprezentanci MŚP mają na to 9-11 lat. Jeśli nie zdążą, muszą liczyć się z oglądaniem pleców konkurencji.
W badaniu zrealizowanym przez Siemens Financial Services zapytano przedsiębiorców i ekspertów z całego świata o „punkt krytyczny” w adaptacji najnowszych technologii, a więc o chwilę, w której już przeszło połowa producentów będzie funkcjonować w modelu Przemysłu 4.0, tym samym zostawiając w tyle swoich konkurentów. Udzielone odpowiedzi wskazują, że czynnikiem kluczowym dla długości okresu koniecznego na wdrażanie niezbędnych zmian jest wielkość przedsiębiorstwa. O ile bowiem małe i średnie firmy mają jeszcze 9-11 lat, o tyle już najwięksi producenci muszą zmieścić się w 5-7 latach.
- Z naszego raportu wynika, że minął już okres, gdy producenci zastanawiali się nad wdrożenie zmian w ramach koncepcji Przemysłu 4.0. Zdają sobie sprawę z przewagi jaką daje i starają się wprowadzić nowe technologie jak najszybciej, ponieważ po upływie tego umownego „punktu krytycznego”, będzie to już tylko doganianie rynkowych standardów - mówi Grzegorz Jarzębski, szef linii biznesowej Asset Finance w Siemens Financial Services.

Dłuższy czas wdrożenia dla małych i średnich firm jest w głównej mierze podyktowany kosztami, z jakimi wiąże się transformacja cyfrowa. Warto jednak podkreślić, że przedstawiciele MŚP mogą szybciej poczynić niezbędne kroki w tym kierunku, korzystając z Finansowania 4.0, a więc zupełnie nowego modelu inwestowania w rozwój.

fot. Alexander Limbach - Fotolia.com

Przemysł 4.0

Firmom kończy się czas na unowocześnienie swoich przedsiębiorstw.


Większość firm myśli o Przemyśle 4.0, jednak nie wszystkie w Polsce


Najnowszy raport Siemens Financial Services pokazuje również na jakim etapie transformacji cyfrowej znajdują się obecnie producenci. W przypadku dużych przedsiębiorstw aż dwie trzecie podmiotów już wdrożyło projekt pilotażowy o głębokim zasięgu dla rozwiązań produkcyjnych z zakresu modelu Przemysłu 4.0. Natomiast w sektorze MŚP jest to już niemal co druga firma. Zdaniem części polskich przedsiębiorców, nie wszystkie branże w wystarczającym stopniu dołączają do rywalizacji z pozostałymi producentami na świecie.
- Jeśli chodzi o wdrożenie koncepcji Przemysł 4.0, w mojej opinii, polski przemysł metalowy znajduje się dopiero na początku drogi. Dotychczasowy postęp jest powolny, ze względu na duże nakłady finansowe z tym związane. Obszarem najbardziej widocznych zmian jest robotyzacja procesów produkcyjnych, które wymagają najwyższego poziomu precyzji i jakości – mówi Ireneusz Ciepielewski, Członek Zarządu firmy Metaltech.

Finansowanie największym wyzwaniem


Według badań przeprowadzonych przez Siemens Financial Services, jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoją przedsiębiorstwa, jest pozyskanie kapitału na inwestycje. Coraz częściej przedsiębiorcy wykorzystują w tym celu nowoczesne metody oparte na Finansowaniu 4.0. Dzięki temu rozwiązaniu firmy nie potrzebują dużych nakładów własnych, zaś producenci maszyn, urządzeń i technologii mogą zwiększyć sprzedaż oferując kompleksową ofertę.
- Dostawcy technologii produkcyjnych, którzy będą w stanie zaoferować klientom kompleksowe finansowanie dopasowane do potrzeb nabywcy, będą mieli znacznie większe szanse na sprzedaż swoich produktów – mówi Ireneusz Ciepielewski z Metaltech. - Dobrze dobrane rozwiązania finansowe są kluczowym elementem transformacji cyfrowej – dodaje.

Finansowanie 4.0 to pojęcie, którym określa się specjalistyczne techniki finansowania, takie jak opłaty za korzystanie, finansowanie zakupu oprogramowania i opłaty za osiągnięte rezultaty. To zestaw praktycznych narzędzi, które umożliwiają firmom inwestowanie w program Przemysł 4.0 i uzyskanie przewagi konkurencyjnej na wczesnym etapie.

Odpowiedni sposób finansowania, oparty na Finansowaniu 4.0, umożliwia przejście do modelu Przemysłu 4.0 niemal każdej firmie, niezależnie od wielkości. Indywidualna oferta przygotowana przez doświadczonego partnera pozwala zbilansować koszty związane z wdrożeniem nowych technologii z korzyściami wynikającymi z inwestycji. Sięgając po tego typu narzędzia przedsiębiorcy mogą sfinansować zakup zarówno pojedynczego sprzętu, jak i całej fabryki. Jest to również sposób na adaptację modelu Przemysłu 4.0 przed osiągnięciem „punktu krytycznego”, gdy obecne, innowacyjne rozwiązania będą już rynkową normą.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: