eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Emigracja zarobkowa: kierunek północ?

Emigracja zarobkowa: kierunek północ?

2018-11-07 13:37

Emigracja zarobkowa: kierunek północ?

Gdzie do pracy? © gustavofrazao - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Najnowsze, cykliczne opracowanie Work Service wskazuje, że osoby noszące się z zamiarem poszukiwania pracy za granicą najchętniej udałyby się do Niemiec (23,3% wskazań). Wielka Brytania zyskała zaledwie 3% wskazań, ale zdecydowanie większym zaskoczeniem jest to, że na podium, oprócz Norwegii, po raz pierwszy znalazła się Szwecja. Co ciekawe, emigracja zarobkowa na północ jest atrakcyjna głównie ze względu na dobre warunki socjalne.
Jeszcze przed rokiem chęć emigracji zarobkowej do Wielkiej Brytanii deklarował niemal co piąty Polak rozważający wyjazd za chlebem. Sytuację zmienił jednak Brexit - dziś odsetek planujących pracę na Wyspach sięga zaledwie 3%. Na ten pokaźny spadek (16 pp.) wpłynęły zarówno zaostrzenia tamtejszej polityki migracyjnej, jak i nieporozumienia na linii Londyn - Bruksela.

W efekcie powyższego zainteresowanie Polaków przeniosło się na bezpieczniejsze przystanie. Dziś najczęściej wskazywanym kierunkiem emigracji zarobkowej są Niemcy. Mówi o nich 23,3% badanych, ale warto podkreślić, że względem minionego roku oznacza to spadek o 9 pp. Co ciekawe, drugie miejsce zajęła Norwegia (15,6%), która w stosunku do ubiegłego roku zyskała 4,2 pp. Jednym z największych zaskoczeń raportu okazało się trzecie miejsce na podium najczęściej wybieranych przez Polaków krajów do emigracji – Szwecja, która w historii badań nigdy nie uzyskała wskazań przekraczających 5%, w obecnym stała się pierwszym wyborem 14,7% ankietowanych. Z drugiego na czwarte miejsce w ciągu ostatnich sześciu miesięcy spadła Holandia, co naturalnie wynika z sezonowej zmiany po zakończeniu okresu letniego.
Atrakcyjność kierunków skandynawskich to skutek panującej niepewności wokół zatrudnienia emigrantów w Wielkiej Brytanii, która w wyniku obaw przed Brexitem spadła na 5. pozycję naszego zestawienia. Jest to wynik najniższy od 2014 roku – mówi Tomasz Ślęzak, Wiceprezes Zarządu Work Service S.A. – Z kolei Norwegia, jak i Szwecja, kojarzone są z wysokimi zarobkami, które mogą być nawet 4-5 razy wyższe niż w Polsce, a także z dobrą opieką socjalną. Nasze najnowsze badanie pokazuje, że nawet dla 31% Polaków lepsze warunki socjalne stanowią zachętę do wyjazdu za granicę, co naturalnie wpływa na wybór Skandynawii – dodaje Ślęzak.

fot. mat. prasowe

Do jakiego kraju rozważa Pan/Pani emigrację za pracą?

Drugie miejsce zajęła Norwegia (15,6%), która w stosunku do ubiegłego roku zyskała 4,2 pp.


Metodologia badania:
Dane prezentowane w ramach raportu Migracje Zarobkowe Polaków zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut badawczy Kantar Millward Brown S.A. Badanie zostało zrealizowane w okresie 19-23 września 2018 r. Badanie zrealizowano na próbie N=593 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Próbę dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (zgodnej ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania). Wykluczono z niej osoby będące poza rynkiem pracy: emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem. Wyniki poddano procedurze ważenia na podstawie struktury zmiennych rekrutacyjnych wg danych GUS. Dokładność wyników zależy o liczebności analizowanej grupy i odsetka odpowiedzi. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby N=593 to +/- 4,1%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach projektu CATIBUS.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: