eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Fani marki Adidas ofiarami phishingu

Fani marki Adidas ofiarami phishingu

2018-06-26 13:23

Fani marki Adidas ofiarami phishingu

Adidas na celowniku cyberprzestępców © fot. mat. prasowe

Naiwność użytkowników to jeden z powodów, dla których cyberprzestępcy nader często korzystają z socjotechnicznych metod ataku. Tak było również ostatnio. Tym razem na celowniku znaleźli się fani marki Adidas, których w zamian za wypełnienie ankiety mamiono obietnicami otrzymania pary butów. Ci, którzy dali się nabrać, nie tylko nie otrzymywali nagrody, ale jeszcze tracili pieniądze.
Kampania skierowana do miłośników "trzech pasków" obiecywała im darmowe pary butów i za sprawą WhatsAppa, który zresztą nie pierwszy raz został wykorzystany przez cyberprzestępców, szybko zyskała na popularności. Z okazji 69 rocznicy powstania firma obiecywała rzekomo 2500 par butów dla użytkowników, którzy prawidłowo wypełnili ankietę z 4 prostymi pytaniami.
„Należy nauczyć się rozpoznawać takie próby oszustwa.”, komentuje Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken, „Phishing przeważnie używa poczty mailowej lub aplikacji do wiadomości błyskawicznych takich jak WhatsApp, ale może też być w linku na forum internetowym, czy w social mediach” – dodaje.

Aby stać się szczęśliwym posiadaczem pary butów, wystarczyło kliknąć w podany link, a w następnym kroku udostępnić go znajomym z WhatsAppa. Jak można się domyślać link maskował swój adres zanim trafił do odnośnika docelowego przesyłał go przez serwery w Norwegii, Szwecji, Pakistanie, Nigerii, Kenii, Makao, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Belgii i Indiach.

Bez względu na to, ile razy użytkownicy próbowali udostępnić kampanię, nie mieli żadnego potwierdzenia, że biorą udział w losowaniu. To była tylko część oszustwa, która miała na celu powiększenie zasięgu całego procederu. Przekręt nie dawał możliwości wybrania modelu, rozmiaru czy koloru wygranej pary butów. Dodatkowo nazwa firmy dającej nagrody i fałszywe linki z odnośnikami do strony producenta miała błąd w pisowni.

fot. mat. prasowe

Adidas na celowniku cyberprzestępców

Fałszywa kampania obiecała darmowe buty i natychmiast zyskała na popularności dzięki WhatsApp


Po kilku nieudanych próbach udziału w losowaniu użytkownikom obiecywano, że otrzymają buty w zamian za 1 dolara. Jak się później okazało, po dodaniu swojej karty kredytowej z konta znikało aż 50 dolarów miesięcznie, gdyż płatność potwierdzała subskrypcję. Taki zabieg dawał oszustom dostęp do płatności użytkowników i danych kontaktowych. Osoby, które przelały dolara były automatycznie rejestrowane w usłudze „organizejobs”, która została oceniona jako wyłudzenie i piramida finansowa.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: cyberataki, phishing, fałszywe wiadomości, Adidas

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: