eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gdzie potrzebna wiza turystyczna, a gdzie pojedziesz z dowodem?

Gdzie potrzebna wiza turystyczna, a gdzie pojedziesz z dowodem?

2018-05-12 00:20

Gdzie potrzebna wiza turystyczna, a gdzie pojedziesz z dowodem?

Wiza USA © Savvapanf Photo © - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jeszcze w tym roku zniesione mają zostać płatne wizy turystyczne obowiązujące Polaków w przypadku podróży do Republiki Zielonego Przylądka. Od 1 maja bez wizy możemy latać również do chińskiej prowincji Hajnan, zwanej nie bez kozery „chińskimi Hawajami”. Eksperci KAYAK przyjrzeli się, gdzie nie dostaniemy się bez wizy i w którym kierunku możemy się udać dysponując wyłącznie dowodem osobistym.

USA z najwyższymi opłatami wizowymi


Zapowiedzi dotyczące zniesienia wiz, które dotychczas obowiązywały nas w przypadku podróży do Republiki Zielonego Przylądka, niemal natychmiast zaowocowały ponad dwukrotnym wzrostem liczby wyszukiwań przelotów na te wyspy. Zmiany nie weszły jeszcze w życie, więc ci, którzy udają się w tamtym kierunku muszą liczyć się z dodatkowymi opłatami. Indywidualna wiza turystyczna do wydatek rzędu 189 złotych, ale już małżeństwa z dziećmi zapłacą tylko 239 zł za wszystkich członków rodziny. Kosztów tych nie poniosą turyści udający się do Australii lub na Malediwy - wprawdzie wizę muszą posiadać, ale dla Polaków jej uzyskanie nie wiąże się z żadnymi kosztami. Niewielkim wydatkiem są wizy turystyczne obowiązujące na Madagaskarze i w Wietnamie - zapłacimy za nie odpowiednio 44 i 86 zł.

Niezmiennie najdroższa pozostaje wiza turystyczna, którą musimy posiadać przy podróży do Stanów Zjednoczonych. Do kosztów związanych z lotem czy zakwaterowaniem należy dodać 560 zł za wizę. Jednak po jej otrzymaniu jest ważna przez kolejne 10 lat, czyli znacznie dłużej niż w przypadku innych państw. Może to więc zrekompensować wysoką cenę początkową oraz dodatkowe procedury obowiązujące przy aplikacji. Nadszarpnąć wakacyjny budżet będą musieli także podróżni planujący wyjazd do Mongolii, Chin czy Omanu, dokąd ceny wiz wahają się od 260 zł do 328 zł.

fot. mat. prasowe

Opłaty wizowe do popularnych kierunków podróży

Wiza turystyczna do Australii jest bezpłatna.


Jednak przy ubieganiu się o wizę nie liczy się tylko cena. W większości przypadków należy pamiętać, aby paszport był ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym powrocie z podróży, należy złożyć specjalny wniosek wraz ze zdjęciami paszportowymi, często – tak jak w przypadku USA czy Chin – także osobiście odwiedzić ambasadę. Niektóre kraje zobowiązują odwiedzających do spełnienia określonych wymogów finansowych. Przykładowo, przylatując na Malediwy, turyści muszą okazać bilet powrotny i potwierdzenie zakwaterowania w hotelu lub mieć budżet na poziomie 150 dolarów na dzień. Odwiedzając Kambodżę, należy mieć ważną kartę kredytową, w przypadku Rosji z kolei – ubezpieczenie na przynajmniej 30 tysięcy euro. Jedne z najbardziej rygorystycznych zasad wjazdu obowiązują jednak w Butanie. Tylko określeni agenci turystyczni mogą być organizatorem wycieczki po tym kraju, a także muszą zostać spełnione ścisłe wymagania tzw. Minimal Daily Package obejmujące m.in. zakwaterowanie w hotelu o co najmniej 3 gwiazdkach z zapewnionymi wszystkimi posiłkami, transport lokalny, koszty wycieczek, lokalnego przewodnika i wiele innych usług, łącznie wycenianych na ok. 684 złote dziennie (200 $).

Najbardziej egzotyczne kierunki, które Polacy mogą odwiedzić z samym dowodem


W ostatnim czasie Chiny rozszerzyły listę państw, których obywatele mogą odwiedzić bez wizy Hajnan, tropikalny resort znany również jako „chińskie Hawaje”. Zmiana weszła w życie 1 maja, obejmując 33 nowe kraje, w tym Polskę. Jednak Polacy mogą odwiedzić egzotyczne miejsca, nawet nie mając paszportu. Turyści z Polski są już przyzwyczajeni do podróżowania po Europie jedynie przy okazaniu dowodu osobistego. Takie samo prawo dotyczy wyjazdów do zamorskich departamentów Francji: Martyniki, Gujany Francuskiej i Gwadelupy na Karaibach czy Reunion na Oceanie Indyjskim. Osoby zainteresowane bliższymi kierunkami powinny pamiętać o Azorach, które są autonomicznym regionem należącym do Portugalii, dzięki czemu można je zwiedzić bez kontroli granicznej, tak jak inne miejsca w Unii Europejskiej. Co ciekawe, także wizyta w Gruzji, leżącej na pograniczu Europy i Azji, nie wymaga paszportu, a pozwala zaznać odrobinę czarnomorskiej egzotyki.

fot. mat. prasowe

Opłaty wizowe do popularnych kierunków podróży cd.

Wiza turystyczna do USA to dość spory wydatek.


„Zauważalny wzrost zainteresowania Wyspami Zielonego Przylądka po ogłoszeniu zniesienia opłat za wizy turystyczne pokazuje, że dla Polaków aplikowanie o wizę wciąż może być barierą w odkrywaniu świata. To nie tylko dodatkowe koszty, ale także wiele dokumentów do wypełnienia, często w obcych językach, a czasami nawet wizyta w innym mieście, żeby dopełnić procedury w konsulacie czy ambasadzie. Dlatego świetną wiadomością są wprowadzane przez coraz więcej państw zmiany, które ułatwiają Polakom odwiedzanie nowych miejsc. Przykładem jest chwilowe zniesienie wiz do Rosji dla osób udających się na zbliżające się rozgrywki piłkarskie. Jak pokazują nasze dane, liczba wyszukiwań lotów do tego kraju wzrosła aż o 63%.” – komentuje Marta Krywult, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl i dodaje: „Jako międzynarodowa wyszukiwarka turystyczna cieszymy się jednak, że nawet wbrew obowiązującym ścisłym zasadom wizowym Polacy ze śmiałością planują podróże – w 2018 roku wzrost zainteresowania odnotowaliśmy także m.in. dla Kenii (41%) czy Nepalu (28%)”.

Inforcje o badaniu
Analiza powstała w oparciu o dane dostępne na oficjalnych stronach konsulatów, ambasad oraz polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które zostały zebrane między marcem a kwietniem 2018. Ceny zostały podane w PLN lub przeliczone na PLN zgodnie ze średnim kursem wymiany walut z 30 marca 2018. Ceny mogą się różnić, mogły ulec zmianie lub mogą nie być dłużej dostępne. Dane o wzroście zainteresowania kierunkami powstały w oparciu o wyszukiwania na KAYAK.pl między 1.06.17 - 10.04.18 (2018) oraz 1.06.16 - 10.04.17 (2017) dla podróży między 1.01.18 - 31.12.18 (2018) oraz 1.01.17 - 31.12.17 (2017).

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: wiza turystyczna, podróże, obowiązek wizowy

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: