eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 28/2017

Polska: wydarzenia tygodnia 28/2017

2017-07-16 20:59

 • Wzrost gospodarczy Polski. W 2017 roku w ocenie agencji Standard&Poor's Global Ratings wzrost gospodarczy 3,6 proc. (wcześniejsza prognoza 3,3 proc.). Bez zmian pozostawiła agencja prognozę wzrostu PKB na lata 2018-20. Według agencji ratingowej Fitch Polska będzie się rozwijała w kolejnych latach w tempie co najmniej 3,3 proc. rocznie, w latach 2018-19 3,2 proc. rocznie, a w latach 2020-2021 wyniesie 3,2 proc. rocznie. Według Elżbiety Mączyńskiej-Ziemackiej ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie do końca roku wzrost PKB może być w granicach 4 proc.
 • Inflacja w Polsce. Wg Głównego Urzędu Statystycznego za czerwiec, inflacja konsumencka wyniosła w w maju 1,5 proc. w ujęciu rocznym (wobec 1,9 proc. rok do roku w maju). W czerwcu br. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 0,8 proc. CPI w analizowanym okresie wyniósł 1,5 proc. r/r.
 • B+R w Polsce. Z raportu wykonanego przez Ex Metrix na badania i rozwój (B+R) przeznaczamy ok. 1 proc. PKB, podczas gdy średnia unijna jest ponad dwa razy większa. Liderem w tym rankingu jest Szwecja, która na R&D przeznacza 3,26 proc. PKB.
 • Nadwyżka w handlu zagranicznym. Wg Głównego Urzędu Statystycznego w maju wyniosła 890,3 mln euro.
 • Polskie inwestycje. Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego Polska w najbliższych 10 latach na inwestycje infrastrukturalne wyda ponad 100 mld USD (to wydatki głównie na żeglowność rzek, autostrady, kolej, Centralny Port Komunikacyjny i energetykę).
 • Uszczelnienie podatków dochodowych. Dotyczy to podatków dochodowych płaconych głównie przez firmy. Planowana ustawa dot. podatku dochodowego od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) . Dotyczy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zmiana przepisów ma dać budżetowi państwa i budżetom jednostek samorządu centralnego łącznie ok. 27,5 mld zł w ciągu 10 lat.
 • Inwestycje w energetykę. Polskie Sieci Elektroenergetyczne zamierzają przeznaczyć w latach 2017-2021 ok. 6 mld zł na budowę i modernizację stacji i linii przesyłowych.
 • Regionalne izby obrachunkowe. Projekt ustawy zawetował prezydent.
 • Zmiany w ZUS. Rząd planuje od stycznia zmiany w składkach ZUS. Projekt tej sprawie trafi do Sejmu we wrześniu. Ustawa dotycząca tzw. małego ZUS dla małych firm ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r."
 • Podatek dla twórców. Dobra koniunktura w polskiej gospodarce stwarza warunki na nowe rozwiązania dotyczące ulg podatkowych dla twórców. Planowane są zmiany w zakresie tzw. podatku Tuska.
 • Japońskie inwestycje w Polsce. Mabuchi Motor, to japoński producent z branży motoryzacyjnej rozpoczął realizację inwestycji w Bochni k. Krakowa. Wartość inwestycji szacuje się na ok. 360 mln. zł.
 • Rachunek obrotów bieżących. Wg NBP w maju 2017 r. odnotowano ujemne saldo w wysokości 179 mln euro wobec 160 mln euro deficytu w kwietniu (wobec 1 392 mln euro nadwyżki rok wcześniej.
 • Porozumienie Polska – Chiny. Oba kraje podpisały porozumienie o współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej.
 • Start UP-y w Polsce. Koszty założenia start-upu są w Polsce średnio trzykrotnie wyższe niż w Europie Środkowo-Wschodniej. Początkującego przedsiębiorcę czekają wydatki sięgające blisko 1,5 tys. dolarów
 • Centralny Port Komunikacyjny. Jest szansa na realizację tej inwestycji, bo projektem budowy jest zainteresowany Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB)
 • Amerykańska opcja. PLL LOT w inwestycjach modernizacyjnych zdecydowanie ukierunkował się na Boeinga. Polska firma odebrała ósmego - ostatniego z zamówionych samolotów typu Boeing 787-8 Dreamliner. W 2018 r. LOT ma odbierać większe dreamlinery, B787-9. Niedawno w tej firmie zamówiliśmy trzy samoloty dla VIP-ów.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Wypoczywamy w świecie i utrwalamy na zdjęciach swoje podróże. Warto wiedzieć, że CORAZ WIĘCEJ FOTOGRAFÓW WYBIERA APARATY BEZLUSTERKOWE.

Rynek aparatów cyfrowych dynamicznie się zmienia. Z jednej strony sprzedaż aparatów spada, z uwagi na coraz popularniejsze smartfony, z drugiej na popularności zyskują droższe, bardziej zaawansowane sprzęty. Rośnie też sprzedaż systemowych aparatów bezlusterkowych – nowej kategorii sprzętu fotograficznego, któ­ra dopiero od kilku lat zdobywa popularność.

– Canon oferuje zastosowania w trzech segmentach aparatów. Pierwsze to aparaty kompaktowe, które re­prezentują dużą część rynku, drugie to aparaty systemowe, popularnie zwane bezlusterkowcami, trzeci seg­ment to popularne lustrzanki, czyli aparaty bardziej profesjonalne, dostosowane do zadań specjalnych – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Marcin Nocoń, z firmy Canon Polska.

Mobilność to jedna z najważniejszych cech wykorzystania sprzętu fotograficznego poza profesjonalnym stu­diem. Aparaty kompaktowe gwarantują lekkość i ergonomię, wysoki komfort użytkowania i wygodę prze­mieszczania się ze sprzętem. Z drugiej strony to właśnie ta kategoria sprzętu fotograficznego najbardziej na­rażona jest na spadki sprzedaży ze względu na zastępowanie modułami fotograficznymi wbudowanymi w smartfony. Bronią się jednak topowe konstrukcje z segmentu premium.

– Aparaty kompaktowe to aparaty bardzo przenośne, bez wymiennej optyki, są one obecnie wypierane przez smartfony, niemniej jednak w segmencie premium są to rozwiązania, które zdecydowanie przewyższają smartfony – twierdzi Marcin Nocoń.

Ekspert dodaje, że lustrzanki to rozwiązania dedykowane profesjonalistom i zaawansowanym amatorom. Ca­non w swojej ofercie posiada ponad 70 obiektywów różnych typów. A jednak to nie lustrzanki, lecz aparaty bezlusterkowe rozwijają się w ostatnich latach najszybciej. To aparaty umożliwiające – tak jak lustrzanki – wymianę obiektywu, ale pozbawione lustra ukrytego wewnątrz korpusu. Dzięki temu ich rozmiary i waga mogą być mniejsze, co sprzyja wykorzystywaniu ich w fotografii turystycznej.

– Najbardziej popularnym segmentem rosnącym wartościowo jest segment aparatów bezlusterkowych, apa­ratów systemowych. Rynek rośnie, kanibalizując aparaty kompaktowe, wartość rynku przesuwa się w kierun­ku bezlusterkowców. Rynek lustrzanek z kolei jest rynkiem stabilnym – tłumaczy Marcin Nocoń.

Kolejnymi istotnymi cechami są wszechstronność oraz wydajność aparatu. Pod tym względem lustrzanki nie mają sobie równych.

– Grupa docelowa profesjonalistów będzie wybierała zawsze aparaty lusterkowe ze względu na ergonomię i ilość robionych zdjęć. Do tych aparatów mamy ponad różnych 70 obiektywów, które dostosowane są do od­powiednich celów – zaznacza Marcin Nocoń.

Wśród zaawansowanych użytkowników wielu decyduje się uzupełniać swoje zaplecze sprzętowe o aparat za­pasowy. Osoby, które do tej pory posiadały lustrzankę, sięgają po aparat bezlusterkowy. Dlatego zdaniem eksperta te dwa segmenty idealnie się dopełniają.

– Dla aparatów bezlusterkowych firma Canon ma 7 obiektywów plus przystawka, która daje możliwość wyko­rzystywania całej gamy obiektywów dostosowanych do lustrzanek. Aparaty bezlusterkowe są dobrym rozwią­zaniem, jeśli nie potrzebujemy dostępu do dużych ogniskowych – wyjaśnia Marcin Nocoń.

Ostatnim aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest cena. Co do zasady im droższy sprzęt, tym lepsza jakość. Eksperci uważają, że podczas wyboru warto wziąć pod uwagę starsze modele aparatów, których cena na przestrzeni lat drastycznie się obniżyła. Dziś łatwiej wybrać aparat, który zapewni idealny stosunek jakości do ceny, a także będzie dopasowany do naszych preferencji.

– Lustrzanka to aparat zdecydowanie dla osób, które lubią bawić się fotografią, fotografują przyrodę czy sporty, gdzie potrzeba dużej ogniskowej, by robić zdjęcia z dystansu. Bezlusterkowiec to dobra propozycja dla amatorów i zaawansowanych amatorów, aby zabrać aparat na wakacje, opowiedzieć ciekawą historię w dobrej jakości – podsumowuje Marcin Nocoń.

Marcin Nocoń dyrektor klastra centralnego Canon Polska

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.