eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zakazane pamiątki z wakacji

Zakazane pamiątki z wakacji

2015-08-29 00:56

Zakazane pamiątki z wakacji

Rafa koralowa © vlad61_61 - Fotolia.com

Suweniry to miła część wspomnień z wakacji. Są jednak takie, których do Polski wwozić nie można. Wśród nich m.in. kość słoniowa, nalewka z kobry, storczyki czy kawior. Próba wwiezienia tych produktów na teren naszego kraju zagrożona jest wysoką karą pieniężną. Na co jeszcze powinniśmy uważać i które z przedmiotów nie powinny znaleźć się w naszym wakacyjnym bagażu? Wskazówek w tej kwestii udziela Europ Assistance.

Przeczytaj także: Planowanie wakacji bez Internetu: czy to jeszcze możliwe?

Przeprowadzone przez Grupę Europ Assistance badanie Holiday Barometer wskazuje, że ulubionymi destynacjami wakacyjnymi Europejczyków są niezmiennie Hiszpania, Włochy, Francja a także Grecja, Portugalia i Chorwacja.

W powyższych krajach obowiązują przepisy unii celnej, co w praktyce oznacza, że przywóz przedmiotów z UE do Polski przez turystów nie podlega żadnym ograniczeniom. Warto jednak pamiętać, że przedmioty te muszą być przeznaczone do użytku osobistego i nie mogą mieć charakteru komercyjnego.

Czego nie możemy zapakować do walizki?


Dużo większy problem związany z przywożeniem zakazanych souvenirów powstaje w przypadku nieco dalszych podróży. Im bowiem dalej wyjeżdżamy, tym więcej obostrzeń w tym zakresie. Prawo jest wyjątkowo surowe w przypadku przewozu roślin oraz zwierząt będących pod ochroną. Konwencja Waszyngtońska (CITES), która obowiązuje w Polsce od 1990r. obejmuje aż 34 tys. gatunków zwierząt i roślin.

Jakich rzeczy nie możemy przywozić do Polski?
  • przedmiotów, które wykonane zostały ze skóry wilków, niedźwiedzi, węży, krokodyli i innych dzikich zwierząt. Wypchanych zwierząt np. drapieżnych ptaków,
  • przedmiotów wykonanych z kości słoniowej, rogu nosorożca i kości hipopotamów, a także popularnych w Tajlandii i Indonezji nalewek z kobry,
  • muszli, koralowców,
  • produktów leczniczych, które zawierają pochodne zwierząt, np. tłuszcz z niedźwiedzia,
  • roślin, w szczególności gatunków zagrożonych, np. roślin owadożernych, drewna tropikalnego, storczyków, kaktusów, wilczomleczy – dotyczy to zarówno żywych roślin, jak i ich cebulek oraz bulw
  • produkty z ryb jesiotrowatych, w tym kawior (kawior z banderolą, którego gramatura wynosi ponad 125 g)
  • wyroby z wełny wikunii i wełny shahtoosh

Na podstawie prawa unijnego obowiązującego w Polsce, naruszenie przepisów dotyczących przewozu przedmiotów zakazanych jest przedmiotów jest przestępstwem. W najlepszym przypadku zapłacimy wysoka grzywnę, ale może nam również grozić pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

fot. vlad61_61 - Fotolia.com

Rafa koralowa

Do Polski nie można wwozić muszli i koralowców.


Orientalne zdobycze


Jak wynika z informacji podawanych przez Izby Celne przewożenie przez granicę nielegalnych pamiątek najczęściej zdarza się podczas powrotów z Ameryki Południowej, Afryki czy południowej Azji. Podróżując w różne strony świata musimy liczyć się z obowiązującymi lokalnie przepisami celnymi.

Przepisy celne w Azji*

  • Wietnam – możemy spotkać się z kontrolą obejmująca przywożone i wywożone kasety wideo, magnetofonowe, płyty CD, a także książki i czasopisma.
  • Indonezja – obowiązują tu ograniczenia i zakazy wywozu rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory.
  • Tajlandia – zakazane jest wywożenie statuetek i wizerunków Buddy, chyba, ze stanowią wyrób rzemieślniczy o małej wartości artystycznej, zakupiony np. na straganie.
  • Indie – nie wolno wywozić złota i srebra (poza przedmiotami osobistego użytku), antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (zwłaszcza gadów), skorup żółwi

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: