eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dotacje unijne 2014

Dotacje unijne 2014

2013-12-17 19:17

Dotacje unijne 2014

Dotacje unijne 2014 © fox17 - Fotolia.com

Decyzja Rady Europejskiej zatwierdzona przez Parlament Europejski otworzyła Polsce w latach 2014-2020 drogę do ponad 82 miliardów euro pomocy unijnej na realizację polityki spójności. Dotacje unijne 2014 będzie można wykorzystywać na badania naukowe, budowę infrastruktury drogowej oraz kolejowej czy cyfryzację.
Z wynegocjowanego budżetu unijnego na lata 2014-2020 Polska na realizację polityki spójności otrzyma 82,5 mld euro. Pieniądze te mają trafić na finansowanie badań naukowych, szczególnie tych z perspektywą zastosowań komercyjnych, na budowę sieci dróg o kluczowym znaczeniu oraz wspieranie transportu ekologicznego (kolejowego, oraz np. komunikacji zbiorowej), wspieranie rozwoju przedsiębiorczości, tworzenie sieci cyfrowej transmisji danych, umożliwiającej dostęp do Internetu coraz szerszym grupom Polaków, wspieranie rozwoju e-administracji czy walkę z bezrobociem oraz wykluczeniem społecznym.

Uwzględniając podział na regiony, rząd - a w szczególności ministerstwo infrastruktury i rozwoju - chce, by najwięcej środków trafiło do woj. śląskiego (ponad 3,47 mld euro w latach 2014-2020), małopolskiego (2,87 mld euro), wielkopolskiego (2,44 mld euro), łódzkiego i dolnośląskiego (po ok. 2,25 mld euro), lubelskiego (niemal 2,23 mld euro) oraz mazowieckiego i podkarpackiego (po ok. 2,1 mld euro). Regiony będą też mogły korzystać ze środków dostępnych w ramach realizacji programów krajowych.

Na co dokładnie mają być kierowane dotacje unijne począwszy od roku 2014? W głównej mierze na program "Infrastruktura i Środowisko", na który ma być przeznaczone ponad 27,5 miliarda euro. Na program "Inteligentny Rozwój" (następca programu "Innowacyjna Gospodarka") ma być według planów rządowych skierowane ponad 8,6 miliarda euro. Środki z tego Programu mają trafić między innymi na badania naukowe, rozwój technologiczny i innowacje. Na program "Wiedza, Edukacja, Rozwój" (poprzednio określany jako "Kapitał Ludzki")zostanie przeznaczone ponad 4,4 mld euro. Na realizację cyfryzacji Polski (budowa sieci dostępowych do Internetu, tworzenie usług e-administracji dla ludności) zostanie przeznaczone ponad 2,55 miliarda euro. Wsparcie Polski wschodniej pochłonie w latach 2014-2020 kwotę ponad 2,11 mld euro.

W perspektywie finansowej 2014-2020 podatek VAT w projektach dotowanych przez Unię będzie kosztem kwalifikowalnym, co oznacza możliwość jego refundacji. Dla regionów mniej rozwiniętych poziom dofinansowania unijnego będzie wynosił 85 procent, a dla Mazowsza (region ten poza Warszawą i aglomeracją stołeczną jest dość ubogi) 80 proc.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.