eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Doradcy finansowi niezależni tylko pozornie

Doradcy finansowi niezależni tylko pozornie

2013-02-20 08:15

Przeczytaj także: Doradztwo finansowe: wyniki ZFDF IV kw. 2012


– Czy zmiana regulacji w tym zakresie coś by pomogła? Trudno regulacyjnie to zmienić, bo to trochę tak, jak by wierzyć, że odpowiednia regulacja/nadzór sprawi, że sprzedawcy zamiast troszczyć się o wyniki sprzedaży zaczną troszczyć się o interesy klientów i zaczną odradzać im zakupy w obsługiwanym przez nich sklepie... Natomiast za jakość informacji przekazywanej przez wszelkiego rodzaju pośredników finansowych powinien odpowiadać podmiot, który oni reprezentują, czyli instytucja finansowa. Jeśli pośrednik wprowadza w błąd, to od strony cywilistycznej klient może powołać się na przepisy o oświadczeniu woli zdziałanym pod wpływem błędu. W razie nieprawidłowości przy sprzedaży produktów finansowych może też interweniować bądź Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bądź Komisja Nadzoru Finansowego. Kluczowe jest jednak zrozumienie ich roli – sprzedawców, reprezentujących interesy instytucji finansowych, a nie nas, klientów– podkreśla Paweł Pelc.

Trudno nie odmówić mu racji. Już dziś firmy doradztwa finansowego zrzeszone w Związku Firm Doradztwa Finansowego powinny przestrzegać Kanonu Dobrych Praktyk Rynku Finansowego. To zbiór 16 zasad uniwersalnych dla całego rynku finansowego. Co przede wszystkim powinno cechować doradcę finansowego? Cytujemy: „Uczciwość: Podmiot finansowy działa uczciwie i rozważnie, z poszanowaniem słusznego interesu klientów i dobra rynku finansowego, oraz nie nadużywa swojej dominującej pozycji, wynikającej z przewagi zasobów, w tym kwalifikacji lub kompetencji osób działających w jego imieniu. Staranność i kompetencje: Podmiot finansowy prowadzi działalność rzetelnie i z należytą starannością, dbając o to, by osoby działające w jego imieniu miały odpowiednie kompetencje zawodowe i przyjmowały postawę etyczną. Informacje od klientów: Podmiot finansowy dąży do jak najlepszego poznania potrzeb swoich klientów, w takim zakresie, w jakim może to być przydatne do dostosowania jego oferty, zakresu lub poziomu świadczonych usług do sytuacji klientów”.

Czy Kanon jest przestrzegany przez doradców finansowych? Teraz oceńcie Państwo sami...

KNF nie nadzoruje doradców finansowych

Komisja Nadzoru Finansowego w specjalnym komunikacie na swojej stronie internetowej informuje, że nie nadzoruje doradców finansowych. Oto treść tego komunikatu:
  • Nie istnieje państwowa licencja doradcy finansowego. W szczególności KNF nie organizuje egzaminów czy szkoleń na doradcę finansowego ani nie wydaje certyfikatów potwierdzających wiedzę i kompetencje doradcy finansowego.
  • Z formalnego punktu widzenia doradca jest pośrednikiem między klientem a podmiotem finansowym, np. bankiem udzielającym kredytu.
  • Doradca finansowy nie ma obowiązku informowania klienta o powiązaniach z podmiotami, których produkty dystrybuuje, ani o wysokości wynagrodzenia otrzymywanego od instytucji, której produkty poleca.
  • System wynagradzania doradcy finansowego nie zawsze uwzględnia jako priorytetowe działanie w interesie klienta.
  • Fakt niepobierania opłaty bezpośrednio od klienta przez doradcę finansowego nie oznacza, że rzeczywiście usługa ta jest bezpłatna, bo doradca jest wynagradzany przez instytucję finansową z opłaty pobieranej przez instytucję od klienta.
  • Oznaczenie „niezależny” doradca finansowy (rozumiany jako w pełni obiektywny i działający zawsze w najlepiej pojętym interesie klienta) powinno być traktowane z ostrożnością.
  • Doradcy finansowego nie należy mylić z takimi zawodami wymagającymi licencji KNF jak doradca inwestycyjny, makler papierów wartościowych czy broker ubezpieczeniowy.
Podejmując odpowiedzialne decyzje finansowe, należy się przede wszystkim kierować zdrowym rozsądkiem.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Izabela Kordos / Gazeta Bankowa Gazeta Bankowa

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: