eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy: portfel należności I 2013

Polskie firmy: portfel należności I 2013

2013-02-09 00:16

Polskie firmy: portfel należności I 2013

Polskie firmy: portfel należności I 2013 © Alexey Klementiev - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Po pięciu kwartałach zdecydowanych spadków, Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) bardzo nieznacznie wzrósł. Obecna wartość INP to jednak zaledwie 82,6 punktu, co oznacza piąty najgorszy wynik w ponad czteroletniej historii badania. Jest to wynik znacząco poniżej tych, które osiągane były w okresie od października 2009 r. do kwietnia 2012 r. Pogorszenie w obszarze portfeli należności w bardzo silnym stopniu powiązane jest z obserwowaną kondycją polskiej gospodarki, uwidaczniającą się w słabnącej dynamice Produktu Krajowego Brutto oraz w słabnącym popycie konsumpcyjnym i inwestycyjnym - podaje opracowanie "Portfel należności polskich przedsiębiorstw. Styczeń 2013", przygotowane przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce i Krajowy Rejestr Długów.

Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności X 2012

Niestety, problemy z należnościami nakładają się na obserwowane spowolnienie i stanowią dodatkowy czynnik utrudniający prowadzenie działalności gospodarczej.

INP odzwierciedla stan i opinie przedsiębiorców dotyczące sześciu obszarów związanych z należnościami: stanu i prognozy problemów z ich egzekwowaniem, przeciętnego odsetka przeterminowanych należności w portfelu firmy, średniego okresu przeterminowania, odsetka firm w gospodarce, które na skutek problemów z należnościami nie mogą terminowo regulować swoich płatności, a także przeciętnego odsetka kosztów związanych z nieterminowymi płatnościami ze strony klientów/kontrahentów. Największy negatywny wpływ na wartość indeksu miało wydłużenie przeciętnego okresu oczekiwania na należności, a także pogorszenie subiektywnych opinii dotyczących portfela należności ogółem.

fot. mat. prasowe

Indeks Należności Przedsiębiorstw

Obecna wartość INP to jednak zaledwie 82,6 punktu, co oznacza piąty najgorszy wynik w ponad czteroletniej historii badania.


Jednocześnie, co pokazuje wielowymiarowy charakter problemu opóźnień, firmy coraz lepiej sobie radzą z problemem należności i potrafią zarządzać nimi w taki sposób, żeby powodowane szkody były jak najmniejsze.

Świadczy o tym spadek odsetka firm, które nie są w stanie regulować własnych zobowiązań w terminie na skutek opóźnień w otrzymywaniu należności oraz spadek kosztów związanych z koniecznością zarządzania nieterminowym spływem należności.

W ostatnich czterech badaniach oceny dotyczące występowania problemu opóźnień w otrzymywaniu należności pogarszały się.

fot. Alexey Klementiev - Fotolia.com

Polskie firmy: portfel należności I 2013

Problemy z należnościami nakładają się na obserwowane spowolnienie i stanowią dodatkowy czynnik utrudniający prowadzenie działalności gospodarczej.


Tempo spadku w ostatnim okresie jednak znacząco wyhamowało i w ostatnim kwartale pogorszenie wyniosło zaledwie 1,2 pp. Opinie przedsiębiorstw w tym obszarze są jednak obecnie na najniższym poziomie od momentu rozpoczęcia badania w pierwszym kwartale 2009 r. Co więcej, dopiero trzeci raz w historii badania skumulowany odsetek firm, w których problemy z należnościami zmniejszają się i tych, w których problem w ogóle nie występuje (23,3%) jest mniejszy od odsetka firm, w których problem z należnościami powiększa się (25,5%). Bardzo niski jest również udział firm, które nie mają problemów z egzekwowaniem należności. Ich udział drugi kwartał z rzędu znajduje się poniżej 10%. Warto jednak zwrócić uwagę, że pomimo bardzo złej percepcji problemu należności w polskich firmach nie przekłada się on na pogorszenie sytuacji finansowej. Odsetek firm deklarujących poprawę (17,4%) i pogorszenie sytuacji finansowej (18,8%) pozostaje bowiem mniej więcej zbilansowany, a odsetek spodziewających się poprawy sytuacji finansowej (29,1%) w kolejnym kwartale przewyższa odsetek oczekujących pogorszenia (15,0%).

Pesymizm dotyczący przyszłej sytuacji portfela należności nieznacznie się zmniejszył w ostatnim kwartale. W badaniu przeprowadzonym w styczniu 2013 r. udział przedsiębiorstw oczekujących zwiększenia skali problemów z odzyskiwaniem należności spadł z 36,9% do 33,8%. Niestety, jednocześnie do najniższego poziomu w historii zmniejszył się udział firm deklarujących, że opóźnienia w otrzymywaniu należności nie będą w nich występować w najbliższym czasie. Optymizmem napawa jednak fakt, że problemy z opóźnieniami zaczynają wzrastać w coraz wolniejszym tempie, co w konsekwencji może przełożyć się na stabilizację i spadek w kolejnych miesiącach.

fot. mat. prasowe

Skala problemów z regulowaniem zobowiązań przez klientów/kontrahentów

W ostatnich czterech badaniach oceny dotyczące występowania problemu opóźnień w otrzymywaniu należności pogarszały się.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: