eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2012

Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2012

2012-10-10 09:24

Przeczytaj także: Atrakcyjność inwestycyjna Warszawy doceniona


Pod względem szeregu czynników analizowanych w przeprowadzonym badaniu wyróżnia się Nowy Jork, który znalazł się wśród 25 najbardziej atrakcyjnych miast we wszystkich kategoriach, w tym jakości życia. Tuż za nim uplasował się Londyn, który jednak dostał się do pierwszej piątki więcej razy niż Nowy Jork. W pierwszej piątce znalazły się także Paryż, Tokio i Szanghaj, ale tylko Nowy Jork i Londyn oceniono wysoko pod względem wielkości i czynników miękkich takich jak innowacyjność i edukacja, które stwarzają ramy dla wzrostu w przyszłości.

David Hutchings dodał: „W najbliższych latach wzrośnie rywalizacja pomiędzy miastami o pozyskiwanie inwestycji. W krótkiej perspektywie inwestorzy poszukujący wzrostu zysków będą interesować się różnymi lokalizacjami, ale w średniej perspektywie powinni śledzić trendy na rynkach najmu i zwracać uwagę nie tylko na wielkość i płynność inwestowania, ale również na czynniki takie jak innowacyjność, kwalifikacje i ekologia, które są wyznacznikami miast takich jak Amsterdam, Monachium, Melbourne, Singapur, Toronto i Seattle”.

Aktywność inwestycyjna w regionach

Greg Vorwaller, dyrektor działu rynków kapitałowych na świat firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Bieżący rok do złudzenia przypomina ubiegły. Utrzymująca się niepewność gospodarcza i geopolityczna sprawiła, że inwestorzy bardziej cenią sobie bezpieczeństwo inwestycji w najlepsze nieruchomości na najbardziej atrakcyjnych rynkach. Wraz z powrotem nawet umiarkowanego zaufania i ożywienia na rynkach inwestorzy będą rozważnie podejmować ryzyko wobec licznych okazji inwestycyjnych zarówno w zakresie nabywania aktywów wysokiej jakości w miastach wschodzących lub drugorzędnych, jak i podniesienia wartości potencjału najlepszych aktywów”.

Michael Rhydderch, dyrektor zespołu rynków kapitałowych w krajach EMEA w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Nerwowość wynikająca z kryzysu zadłużenia państw spowodowała, że większość inwestorów skoncentrowało uwagę na największych i najbardziej płynnych rynkach, a głównym beneficjentem okazał się Londyn. Jednak w przyszłości wzrośnie atrakcyjność miast niemieckich, zarówno ze względu na bezpieczeństwo inwestowania, jak i względnie dobrą kondycję rynków najmu. Berlin będzie w dalszym ciągu zwiększał swój udział w rynku inwestycyjnym Niemiec”.

John Stinson, dyrektor zespołu rynków kapitałowych w krajach Azji i Pacyfiku w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Rynki Azji i Pacyfiku nadal przyciągają znaczne ilości globalnego kapitału. W tym roku w gronie 25 państw zajmujących najwyższe pozycje w rankingu znalazło się wiele dużych miast azjatyckich. Wskutek utrzymujących się obaw związanych z kryzysem zadłużenia państw w innych częściach świata obserwujemy wzrost zainteresowania inwestycjami w nieruchomości, a w regionie Azji i Pacyfiku we wszystkich sektorach. W 2013 r. może to przyczynić się do zwiększenia inwestycji w najważniejszych miastach, a także liczby inwestorów poszukujących okazji inwestycyjnych w najszybciej rozwijających się lokalizacjach. Szczególną uwagę należy zwrócić na główne miasta Azji Południowo-Wschodniej ze względu na rosnące zainteresowanie najemców tymi rynkami”.

Warszawa znalazła się na pierwszym miejscu wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej pod względem łącznego wolumenu transakcji inwestycyjnych oraz zajęła 49 miejsce w rankingu globalnym. Znalazła się również na wysokiej 12 pozycji w kategorii inwestycji transgranicznych.

David Hutchings powiedział: „Warszawa wciąż ma duży potencjał wzrostowy jako kluczowe regionalne centrum biznesu. Dzięki względnej odporności na skutki kryzysu finansowego jest postrzegana jako rynek o niskim ryzyku”.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: