eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca sezonowa w wakacje

Praca sezonowa w wakacje

2012-08-02 10:42

Przeczytaj także: Wakacje studenckie: praca czy odpoczynek?


Nauczyciele, lub osoby związane ze szkolnictwem, mogą w trakcie wakacji liczyć na dodatkową pracę jako opiekuna/wychowawcy kolonijnego. To również praca dość często wybierana przez studentów studiów pedagogicznych lub nauczycielskich. Jednak do pracy w tym charakterze niezbędne są odpowiednie kwalifikacje. Wiele osób od podjęcia pracy wychowacy kolonijnego odstrasza też znaczna odpowiedzialność, zarówno cywilnma jak i karna, za brak odpowiedniego nadzoru nad dziećmi.

Nieco wcześniej warto również pomysleć o pracy wakacyjnej za granicą. Można w tym celu skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy (ważne żeby wcześniej sprawdzić np. w internecie opienie na jej temat - czy nie jest to agencja oszukańcza). Może warto również popytać wśród znajomych i przyjaciół? Szczególnie często bowiem studenci organizują się w grupy do wspólnej pracy za granicą, trudniej wtedy im paść ofiarą oszustów, a i poprzez system poręczeń łatwiej skompletować zespół uczciwych pracowników.

Ważny wiek

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracę może podejmować tylko osoba pełnoletnia - "Pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 lat. Na warunkach określonych [...] pracownikiem może być również osoba, która nie ukończyła 18 lat." Jak widać, Kodeks pracy przewiduje jednak wyjątki, umożliwiająca zatrudnianie osób młodocianych. Młodocianym według przepisów Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 lat (też z pewnym wyjątkiem). Według Kodeksu pracy, wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy ukończyli co najmniej gimnazjum oraz przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu. Jednocześnie wspomniany Kodeks pracy, określa, że minister Pracy i Polityki Socjalnej w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej może w drodze rozporządzenia określić przypadki, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, czy zatrudnianie osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum.

Osoba młodociana może być zatrudniona na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac. Jak określa Kodeks pracy, praca lekka nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego, a także nie może utrudniać wypełniania obowiązku szkolnego.

Wykaz lekkich prac określa pracodawca po uzyskaniu zgody lekarza medycyny pracy. Wykaz ten wymaga zatwierdzenia przez inspektora pracy. Wykaz lekkich prac nie może zawierać prac wzbronionych młodocianym, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów.

W jakim wymiarze może pracować osoba przed ukończeniem 18 roku życia? Tutaj Kodeks pracy również określa taki czas: tygodniowy wymiar czasu pracy w okresie zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin, przy czym w dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych wymiar czasu pracy nie może przekraczać 2 godzin. Pracy w wakacje dotyczy inna norma, która określa, że wymiar czasu pracy w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Dobowy wymiar czasu pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może jednak przekraczać 6 godzin.

Ograniczenie wymiaru czasu pracy obowiązuje także w przypadku, gdy taki młody pracownik jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy. Przed nawiązaniem stosunku pracy pracodawca ma obowiązek uzyskania od młodocianego oświadczenia o zatrudnieniu albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: