eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rejestr Dłużników ERIF w II kw. 2012

Rejestr Dłużników ERIF w II kw. 2012

2012-07-17 12:17

Przeczytaj także: Rejestr Dłużników ERIF w I kw. 2012


– Baza naszego Rejestru w ostatnich kwartałach rośnie wolniej, ale dla rynku to dobra wiadomość. Oznacza ona, że choć dłużników stale przybywa i rośnie łączna wartość ich zadłużenia, to jednocześnie coraz więcej spraw jest usuwanych z Rejestru z powodu spłaty zaległości. Coraz lepiej spłacamy długi. Z jednej strony to efekt proponowanych przez Grupę KRUK rozwiązań takich, jak chociażby porozumienia umożliwiające spłatę zadłużenia w dogodnych ratach. Z drugiej strony sam wpis do Rejestru Dłużników ERIF coraz skuteczniej motywuje konsumentów i firmy do regulowania należności. Jest to dowód na to, że Rejestr spełnia swój podstawowy cel, jakim jest mobilizacja osób i firm figurujących w bazie Rejestru do spłaty długów – tłumaczy Edyta Szymczak, Prezes Zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A.

Większość zadłużonych wpisanych do Rejestru Dłużników ERIF nadal stanowią konsumenci (prawie 1148 tys. spraw). Długi przedsiębiorstw stanowią około 3,5 procent. Oznacza to, że stosunek liczby zadłużonych firm do dłużników będących osobami prywatnymi w ostatnim kwartale minimalnie spadł (o 0,5 procenta). Poprzednio, zarówno we wrześniu, jak i w grudniu 2011 r. wynosił on blisko 5 procent, a w marcu 2012 r. stanowił 4 procent całej bazy. Osoby fizyczne trafiające do Rejestru Dłużników ERIF, to głównie ludzie mający problem z uregulowaniem płatności za usługi telekomunikacyjne i inne media, raty kredytów, pożyczek, należnych alimentów, czy składek na produkty ubezpieczeniowe. Natomiast zaległości firm wynikają najczęściej z nieuregulowanych opłat za usługi telekomunikacyjne oraz faktury niezapłacone innym przedsiębiorcom.

Wartość większości długów wpisanych do bazy Rejestru Dłużników ERIF mieści się w przedziale od 1 do 3 tys. złotych. - Nie są to więc relatywnie wysokie zobowiązania. Ważne, żeby osobom zadłużonym pokazać drogę do wyjścia na prostą, zaproponować jasne i korzystne rozwiązania. Bo przecież istnieje życie po spłacie długu. I właśnie na tym polega misja społeczna Grupy KRUK – dodaje Piotr Krupa.

Pewna informacja dzięki weryfikacji

Rejestr Dłużników ERIF, jako jedyne biuro informacji gospodarczej w Polsce, regularnie poddaje weryfikacji przez biegłego rewidenta stan swojej bazy. - Dzięki temu klienci korzystający z naszych usług otrzymują wiarygodne dane, które umożliwiają im podejmowanie bezpiecznych decyzji biznesowych. Są bowiem w stanie lepiej ocenić płynność finansową swoich obecnych lub przyszłych kontrahentów – mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. – Mamy nadzieję, że wkrótce naszym śladem pójdą pozostałe BIGi. Rzetelna informacja o stanie baz BIG oraz transparentność rynku wymiany informacji gospodarczych niewątpliwie wpłynie na jego jakość i dalszy rozwój, a to w konsekwencji może mieć pozytywne znaczenie dla każdego z nas – dodaje Edyta Szymczak.

Jak sprawdzić, czy osoba bądź firma, z którą planujemy nawiązać współpracę jest wiarygodnym partnerem, który nie boryka się z problemem zadłużenia? Co zrobić, by upewnić się, że sami nie mamy zaległości finansowych zgłoszonych do Rejestru Dłużników ERIF? Wystarczy zalogować się na stronie www.infoKonsument.pl i sprawdzić między innymi, czy dane na nasz temat były sprawdzane i kto skorzystał z tej możliwości. Raz na sześć miesięcy każdy konsument może bezpłatnie zweryfikować informacje na swój temat.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: