eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Cloud computing a rynek pracy

Cloud computing a rynek pracy

2012-03-08 00:12

Przeczytaj także: Polska gotowa na cloud computing


Dynamiczny wzrost we wszystkich branżach i krajach

Według badań IDC, nowych 14 milionów miejsc pracy, które powstaną w związku z rozwojem cloud computingu w latach 2011-2015, rozłoży się mniej więcej równo między małe i duże firmy. Jednocześnie IDC przewiduje, że małe i średnie firmy będą wdrażać usługi chmurowe szybciej niż duże przedsiębiorstwa, które często są ograniczone istniejącymi inwestycjami poczynionymi w funkcjonującą już w firmach infrastrukturę. „Kiedy połączymy wszystkie te elementy, dwa trendy się równoważą i otrzymujemy podział 50/50” - mówi John Gantz.

Z badań wynika, że liczba miejsc pracy, dla których katalizatorem będzie przetwarzanie danych w chmurze, będzie poniekąd proporcjonalna do rozmiaru poszczególnych branż. W niektórych sektorach, takich jak usługi profesjonalne i handel detaliczny, wysoki odsetek małych i średnich firm zwiększy popularność usług chmurowych. W innych, takich jak bankowość, obawy o bezpieczeństwo danych i wewnętrzne regulacje spowolnią przejście do chmury publicznej, ale przyczynią się do popularyzacji rozwiązań w modelu chmury prywatnej. Trzy branże, które według IDC mają do 2015 roku wygenerować najwięcej miejsc pracy związanych z chmurą, to sektor komunikacji i mediów (2,4 mln), bankowość (1,4 mln) oraz produkcja jednostkowa (1,3 mln).

Jednocześnie, największy udział w tworzeniu nowych miejsc pracy będą miały rynki wschodzące, zwłaszcza Chiny i Indie, gdzie do 2015 ma łącznie powstać niemal 6,8 mln miejsc pracy związanych z chmurą. Po części wynika to z rozmiaru siły roboczej, a po części z tego, że chińskie i indyjskie firmy często nie są obciążone inwestycjami w tradycyjne systemy informatyczne. „Zwykle uważamy Chiny i Indie za rynki wschodzące, ale w rzeczywistości kraje te są pionierami w dziedzinie rozwiązań chmurowych - powiedział Gantz. - Nie są przywiązane do istniejących systemów. Pominęły ten etap, więc mają mniej przeszkód na drodze do chmury”.

IDC prognozuje, że niemal 1,2 mln nowych miejsc pracy związanych z chmurą powstanie do 2015 roku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Procentowy przyrost nowych miejsc pracy w okresie od 2012 do 2015 roku pokazuje jednak, że najszybszy rozwój rynku pracy będzie miał miejsce w Ameryce Łacińskiej: Kolumbii (389%), Brazylii (386%) i Meksyku (382%). W Polsce liczba miejsc pracy związanych z chmurą wzrośnie o 168%, co plasuje nasz kraj w pierwszej dziesiątce światowego zestawienia.

„Przedsiębiorstwa, które korzystają z chmurowego przetwarzania danych ograniczają czas i budżet IT związany z tradycyjnymi systemami oraz rutynowymi modernizacjami, co zwiększa czas i budżet na bardziej innowacyjne projekty - dodaje Gantz. - Innowacje IT przekładają się na innowacje biznesowe, a to oznacza nowe miejsca pracy”.

W ostatecznym rachunku chmura będzie ważnym elementem globalnego ożywienia gospodarczego, dlatego staje się ona priorytetowym tematem wśród dyrektorów ds. informacji na całym świecie, którzy mają coraz większą świadomość, że mogą ją wykorzystać do przyspieszenia rozwoju firm.

Kluczowe wyniki badań:
  • W latach 2011-2015 chmurowe przetwarzanie danych przyczyni się do powstanie niemal 14 mln miejsc pracy.
  • Do 2015 r. przychody firm z innowacji IT związanych z chmurą mogą osiągnąć 1,1 bln dolarów rocznie.
  • Miejsca pracy związane z chmurą rozłożą się po równo między firmami zatrudniającymi 500 lub mniej pracowników oraz firmami zatrudniającymi powyżej 500 pracowników.
  • Ponad jedna trzecia miejsc pracy związanych z chmurą powstanie w trzech branżach: komunikacji i mediów, bankowości oraz produkcji jednostkowej.
  • Około połowa wszystkich nowych miejsc pracy związanych z chmurą powstanie w Chinach i Indiach.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: