eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakość życia Polaków 2012

Jakość życia Polaków 2012

2012-02-24 11:40

Przeczytaj także: Jakość życia Polaków 2010


Higiena i pielęgnacja ciała, czyli ile czasu spędzamy w łazience?

Statystyczny Polak poświęca na higienę i pielęgnację ciała 54 minuty dziennie. Nieco więcej czasu poświęcają na tę czynność kobiety (1h 1min) oraz single (1h). O higienę jamy ustnej dbamy bardzo podobnie – zdecydowana większość kobiet (86%) i mężczyzn (89%) używa manualnej szczoteczki do zębów. Natomiast kobiety są nieznacznie częściej zwolenniczkami szczoteczek elektrycznych, jak również częściej korzystają z płynu do płukania ust. Używanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej jest najbardziej powszechne wśród osób w wieku 25-44 lat, z wyższym wykształceniem, z większych gospodarstw domowych, mających dwójkę dzieci, uprawiających sport 2-3 razy w tygodniu, lubiących jadać we włoskich restauracjach oraz rozmawiających średnio z 6-9 sąsiadami. „Higiena i pielęgnacja ciała wpływa na nasze relacje z otoczeniem. Osoby bardziej dbające o swoje ciało, a w szczególności o jamę ustną, mogą liczyć na szersze grono przyjaciół, częstsze spotkania ze znajomymi, a co za tym idzie – lepsze ogólne samopoczucie i stan zdrowia” – komentuje Małgorzata Ohme.

PODSUMOWANIE

3/4 Polaków stwierdza, że czują się dobrze i są zadowoleni ze swojego życia. Lubimy swoją pracę, cenimy relacje z bliskimi, przyjaciółmi i sąsiadami, a prawie co drugi z nas (58%) pozytywnie ocenia swoje życie seksualne. Jest to wyraźny kontrast ze stereotypem Polaka, który wiecznie narzeka i marudzi. Dodatkowo, badanie „Jakość życia Polaków. Philips Index 2012” wykazało, że najbardziej zadowoleni są mieszkańcy małych miast (do 20 tys. mieszkańców), posiadający dwójkę dzieci, uprawiający sport 2-3 razy w tygodniu i utrzymujący pozytywne relacje z sąsiadami i przyjaciółmi. Ten wniosek neguje dotychczasowe postrzeganie życia wielkomiejskiego, a co za tym idzie anonimowego, jako dającego szczęście. Lepiej czujemy się w mniejszym mieście, gdzie żyje się wolniej, spokojniej i uważniej. Jeśli chcemy znaleźć zadowolonego ze swojego otoczenia Polaka, to najłatwiej szukać go w grupie osób między 35 a 44 rokiem życia, które są w stałym związku (85%) i nie narzekają na swoją sytuację materialną. Taki Polak chętnie uprawia sport, rozmawia ze średnio ośmioma sąsiadami i lubi jadać w restauracji.

fot. mat. prasowe

Jakość życia Polaków 2012 Fot. 5

Co czwarty Polak obawia się chorób kręgosłupa lub stawów

Gdzie szukać zadowolonego z życia rodzinnego Polaka? Wyniki badania „Jakość życia Polaków. Philips Index 2012” wskazują, że najłatwiej znaleźć go w mieście do 100 tys. mieszkańców (89% ocen pozytywnych), w grupie wiekowej 35-44 lata, będącego w stałym związku i posiadającego dwójkę dzieci (78%). Taki Polak najczęściej mieszka ze swoimi rodzicami. Satysfakcjonuje go tradycyjny model rodziny.

Powoli odchodzimy od stereotypu Polaka, który jest w złej kondycji fizycznej, nie lubi biegać i jest nieświadomy wielu chorób. Współcześni Polacy są coraz bardziej świadomi znaczenia profilaktyki zdrowotnej i żyją aktywnie, ale do czołówki Europy nam jeszcze daleko. Choć wielu z nas nadal wybiera golonkę czy schabowego, to częściej uprawiamy sport i wykonujemy badania profilaktyczne. Życie nabiera coraz większego tempa, dlatego też nie boimy się dolegliwości, których nie widać, a jedynie takich, które ograniczyłyby w jakiś sposób naszą sprawność ruchową, co sprawiłoby, że stalibyśmy się mniej aktywni.

Informacje o badaniu
Firma Philips po raz kolejny zebrała opinie wspólczesnych Polaków na temat kwestii dotyczących zdrowia i jakości życia. Badanie zrealizowane zostało na terenie całej Polski, na grupie Polaków w wieku 18 i więcej lat, reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, wielkość miejscowości i region. Uzyskane wyniki pozwalają na uogólnienie ich na całą populację Polaków w wieku 18 lat i więcej.

poprzednia  

1 ... 4 5

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: