eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Internauci a ACTA, SOPA i PIPA

Internauci a ACTA, SOPA i PIPA

2012-01-26 13:44

Przeczytaj także: Umowa ACTA może zaszkodzić firmom


Czarna środa

18 stycznia angielska strona Wikipedii została wyłączona, a zamiast niej pojawił się czarny ekran z logo Wikipedii i informacją wyjaśniającą zaistniałą sytuację. Informację wcześniej zapowiedział na Twitterze Jimmy Wales, założyciel Wikipedii. Ostrzegł uczniów, żeby… wcześniej odrobili prace domowe, ponieważ wirtualna encyklopedia nie będzie działała przez 24 godziny.

Do protestu przyłączył się również Google. Amerykanie odwiedzający wyszukiwarkę zobaczyli logo Google zasłonięte czarnym prostokątem, a pod polem wyszukiwania link do strony informacyjnej o proteście przeciwko SOPA i PIPA.

SOPA w polskich społecznościach

Od północy 18 stycznia do południa 19 stycznia 2011 roku na polskojęzycznych stronach internetowych oraz w publicznie dostępnych statusach mediów społecznościowych ukazało się 509 materiałów na temat protestu przeciwko ustawom SOPA i PIPA – wynika z badania zrealizowanego w ramach projektu Kompas Social Media. Najczęściej publikowano informacje w serwisach społecznościowych. Najwięcej informacji ukazało się na Facebooku, na którym w badanym okresie pojawiły się 42 informacje. Dyskusja odbywała się też na Google Groups, (34), na blipie (28), na wykopie (21), i na Twitterze (17).

W badanych informacjach najczęściej pojawiały się frazy: SOPA, Google, Wikipedia, Facebook i USA.

fot. mat. prasowe

Liczba wzmianek nt. protestów w polskojęzycznym Internecie

Na temat protestu przeciwko ustawom SOPA i PIPA najczęściej pisano na Facebooku


W dyskusjach dominowała ciekawość

Internauci najczęściej pytali dlaczego wyłączona jest anglojęzyczna Wikipedia i na czym polega protest. Dyskutanci udzielali sobie także porad w jaki sposób można obejść blokadę Wikipedii. Internauci dzielili się również informacjami na temat zawartości obu negowanych aktów prawnych. W wypowiedziach pojawiały się również ostrzeżenia dotyczące ataku grupy hakerskiej Anonymus, która miała zaatakować infrastrukturę firmy Sony za wspieranie SOPA.

Szeroko komentowany zarówno przez użytkowników sieci społecznościowych, jak również przedstawicieli mediów był fakt, że protest wsparł Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, oraz firma Google. W zbadanych wypowiedziach pojawiały się również inne serwisy, które podjęły strajk przeciwko SOPA, wśród nich również te używane w Polsce, m.in. Reddit, Wordpress i Grooveshark.

W większości przypadków wypowiedzi miały charakter informacyjny, nie były nacechowane emocjonalnie. Internauci dzielili się tą jako ciekawostką i większość z nich nie deklarowała przystąpienia do protestu. Polskich internautów zdecydowanie bardziej poruszyła wiadomość o podpisaniu przez polski rząd deklaracji ACTA.

Informacje o badaniu
Raport obejmuje okres od 16 do 24 stycznia 2012 r. Badanie wykonano na podstawie 17 550 polskojęzycznych materiałów internetowych, w których pojawiła się fraza „ACTA”. Analizą szczegółową objęto 11 192 materiały z okresu 16-23 stycznia 2012 r. W badaniu wzięto pod uwagę portale internetowe i media społecznościowe, w tym ogólnodostępne wpisy na forach, blogach, mikroblogach i serwisach społecznościowych.

Przeczytaj także: Umowa ACTA od strony prawnej Umowa ACTA od strony prawnej

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: