eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nauka języków obcych to spory wydatek

Nauka języków obcych to spory wydatek

2011-09-27 09:04

Przeczytaj także: Jakie języki obce preferują Polacy?


Ucząc trzeba się wygadać

Obok kursów językowych, coraz popularniejsza staje się nauka na skype. Wybierają ją osoby, chcące uczyć się języków egzotycznych i trudno dostępnych w popularnych szkołach językowych. – Na skype uczymy się języka tureckiego, arabskiego, greckiego czy słowackiego. Te języki wciąż są mało popularne w Polsce, brakuje zarówno szkół, jak i lektorów. Często także takie konwersacje, trwające od 1-2 godzin to nic innego jak zastosowanie w praktyce, tego, czego nauczyliśmy się w szkole lub na kursie. Chętnie z takiej nauki korzystają dziś maturzyści, a także licealiści planujący studia filologiczne – mówi lektor Damian Pisarski, który prowadzi konwersacje w języku słowackim i włoskim.

Na brak okazji do konwersacji na pewno nie narzekają osoby, które wyjeżdżają na kursy do zagranicznych szkół językowych. Tam po angielsku, niemiecku czy francusku rozmawia się przez 24-godziny. – W Wielkiej Brytanii czy Niemczech trafia się do jednych grup z Francuzami, Hiszpanami, Rosjanami czy Hindusami i jedynym językiem, w którym jesteśmy w stanie się porozumieć jest język, którego pojechaliśmy się uczyć. Także wszyscy nauczyciele są obcojęzyczni. Dzięki temu, na co dzień, w praktyce możemy sprawdzać to, czego uczymy się na kursie, osłuchując się z językiem, poznając różne akcenty, a nawet slang – mówi Juszczyk.

Tego niestety nie znajdziemy w szkole w kraju. – Chociaż w polskich szkołach wykładają lektorzy to i tak poza zajęciami uczniowie rozmawiają po polsku. Samo osłuchiwanie z językiem trwa 1-2 godziny i znów wraca się do języka polskiego. Kurs za granicą niejako wymusza na nas posługiwanie się językiem, sięganie do pamięci po zapamiętane słówka, rozwiązuje nam język – mówi Juszczyk.

Dziś swoje umiejętności językowe gimnazjaliści i licealiści mogą szlifować praktycznie w każdym zakątku świata od szkoły na Florydzie po szkołę językową w Moskwie. Wciąż jednak najpopularniejsza jest Wielka Brytania i język angielski. – Londyn, Bournemouth, Oxford, a także szkoły w Buckswood i Bristolu, tam najczęściej uczniowie z Polski jeżdżą na 1- lub 2-tygodniowe kursy językowe. Do Niemiec od niedawna mogą wyjeżdżać przyszli maturzyści, jedna ze szkół językowych w Berlinie organizuje kurs przygotowawczy do matury z języka niemieckiego. Oprócz tego głównymi centrami nauki są Berlin, Monachium oraz Radofzell – podsumowuje Juszczyk.

Informacje o badaniu
Sondę dot. języków obcych przeprowadzono na grupie 1000 os. w wieku 13-18 lat.

Przeczytaj także: Angielski w biznesie to norma Angielski w biznesie to norma

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: