eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych 2010

Rynek nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych 2010

2011-09-13 13:20

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych II kw. 2017


Pozostałe powierzchnie handlowe

Poza centrami handlowymi, opisanymi powyżej istotny udział w rynku mają ulice handlowe. Powierzchnie przy ulicach handlowych mieszczą się zarówno w parterach starych kamienic lub innych budynków należących do miasta, lokali należących do osób prywatnych jak również należących do inwestorów instytucjonalnych. Różnią się od nowoczesnej powierzchni handlowej znacznie mniejszym rozmiarem, a z powodów architektonicznych znacznie trudniej jest zaaranżować te powierzchnie zgodnie z wymogami klientów. Jednak przez swoją atrakcyjną lokalizację przyciągają wielu klientów, co odzwierciedla się w rosnących czynszach. Czynsze na najlepszych ulicach handlowych mogą być porównywalne bądź wyższe niż w centrach handlowych. Istotna część sprzedaży detalicznej przeprowadzana jest właśnie w tego typu powierzchniach, a ich czynsze przekładają się na ceny usług i towarów. Podobnie jak w przypadku nowoczesnej powierzchni handlowej, czynsze są zróżnicowane, zależą od miasta i od lokalizacji w tym mieście.

Powierzchnie magazynowe

Jak podaje NBP, podaż powierzchni magazynowych rosła dynamicznie w okresie 2005 - 2010, a jej skumulowana wielkość na koniec 2010 r. wynosiła ok. 6,2 mln m kw. (por. dane Cushman & Wakefield). Łączna podaż magazynów w Europie Środkowej i Wschodniej poza Polską wynosiła w 2010 r. 7,7 mln m kw., co podkreśla znaczenie Polski jako centrum logistycznego w tej części Unii Europejskiej (por. raport Jones Lang LaSalle, Rynek Magazynowy w Polsce: Podsumowanie Roku 2010 i Prognoza rozwoju).

Powierzchnie magazynowe zlokalizowane są wokół największych aglomeracji oraz przy międzynarodowych trasach komunikacyjnych. Główne lokalizacje to region warszawski, górnośląski, łódzki, poznański oraz dolnośląski. W skali rocznej przyrost powierzchni w 2010 r. był mniejszy niż zaobserwowano wcześniej, co częściowo wynikało z kryzysu oraz z zahamowania inwestycji spekulacyjnych.

fot. mat. prasowe

Skumulowana podaż powierzchni magazynowej w regionach Polski w m kw.

Skumulowana podaż powierzchni magazynowej w regionach Polski w m kw.


Na rynku powierzchni magazynowych występuje silna koncentracja. Pięciu największych deweloperów posiada łącznie 79% istniejących zasobów powierzchni (por. dane Jones Lang LaSalle). Powierzchnie magazynowe powstają dość szybko, w warunkach gorszej koniunktury najczęściej w formie built-to-suit (dopasowanie powierzchni do potrzeb przyszłego najemcy), w warunkach boomu podejmowane są jednak projekty spekulacyjne.

Analiza dynamiki średnich czynszów wykazuje, że do momentu kryzysu czynsze rosły we wszystkich regionach Polski. Dopiero kryzys spowodował znaczne rozwarstwienie czynszów w poszczególnych regionach. Czynsze w Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu wykazały lekką tendencję spadkową. Wydaje się, że może to wynikać z nieznacznie spadającego popytu na powierzchnie magazynowe przy jednocześnie wysokiej podaży. Natomiast w Krakowie i Łodzi czynsze częściowo nadal rosły i pozostawały na wysokim poziomie. Rynek łódzki charakteryzuje się dużą podażą, która trafia na duży popyt z powodu bardzo korzystnej lokalizacji komunikacyjnej. W Warszawie utrzymywał się trend wzrostowy czynszów. Zgodnie z danymi Colliers International nowa podaż w 2010 r. wynosiła 272 tys. m kw. Deweloperzy znacznie ograniczyli swoją działalność, a w wśród nowo oddanych powierzchni dominowała forma built-to-suit.

poprzednia  

1 ... 8 9

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: