eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa VIII 2011

Koniunktura przemysłowa VIII 2011

2011-08-23 11:40

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VII 2011


Przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują większy niż w lipcu spadek bieżącej sprzedaży, natomiast przewidywania w tym zakresie są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Zwiększają się trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, odpowiednie prognozy wskazują na dalszy wzrost trudności w tym zakresie. Stan zapasów towarów uznawany jest za nadmierny, w związku z tym zapowiadane jest utrzymanie ograniczania zamówień na towary u dostawców. Wzrost bieżących cen towarów jest nieco mniejszy niż przed miesiącem, prognozy wskazują na możliwość ich wolniejszego wzrostu w stosunku do przewidywań z lipca. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia, większe niż zapowiadano w lipcu.

W sierpniu przedsiębiorstwa z branży żywnościowej odnotowują większe niż w lipcu zmniejszenie sprzedaży. Prognozy wskazują na możliwość jej dalszego spadku, choć wolniejszego niż przewidywano przed miesiącem. Poziom zapasów towarów uważany jest za nadmierny, w konsekwencji podmioty prognozują nadal zmniejszanie ilości towarów zamawianych u dostawców. Przedsiębiorcy sygnalizują utrzymywanie się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Odpowiednie prognozy są również negatywne. Wzrost bieżących i przyszłych cen w tej branży jest nadal najwyższy spośród badanych branż: w ocenach przedsiębiorców tempo wzrostu cen bieżących jest nieco wolniejsze niż w ubiegłym miesiącu, natomiast prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość niewielkiego zwiększenia tempa wzrostu. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują zmniejszyć zatrudnienie w stopniu bardziej znaczącym niż przewidywali w zeszłym miesiącu.

fot. mat. prasowe

Bariery działalności handlowej

Bariery działalności handlowej

W jednostkach branży artykuły gospodarstwa domowego ogółem bieżąca sprzedaż oceniana jest znacznie mniej negatywnie niż przed miesiącem. Odpowiednie przewidywania są optymistyczne, zbliżone do formułowanych w lipcu. Jednostki tej branży zgłaszają trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, choć ich skala jest znacznie mniejsza niż przed miesiącem. Przewiduje się, że w najbliższych miesiącach sytuacja finansowa tej grupy jednostek nie ulegnie zmianie. Stan zapasów towarów uznawany jest za nadmierny. Mimo to w najbliższych trzech miesiącach zamówienia na towary u dostawców mogą się nieco zwiększyć. W sierpniu dyrektorzy jednostek sygnalizują większy niż przed miesiącem spadek cen towarów – zarówno bieżących, jak i prognozowanych. Przedsiębiorcy planują w nieznacznym stopniu zmniejszyć poziom zatrudnienia.

Spośród badanych jednostek w sierpniu 5,3% nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,1% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w sierpniu br. 58% przedsiębiorstw, 56% w analogicznym miesiącu ub. r.), kosztami zatrudnienia (53% w sierpniu br., 52% przed rokiem), niedostatecznym popytem (49% w sierpniu br., 46% w analogicznym miesiącu ub. r.), a także wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (44% w sierpniu br. i 42% przed rokiem).

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w usługach

Ogólny klimat koniunktury w usługach

Usługi

W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 32 (przed miesiącem plus 35). Poprawę koniunktury odnotowuje 37% badanych firm, a jej pogorszenie 5% (w lipcu odpowiednio 39% i 4%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy odnotowują mniejszy niż w lipcu wzrost bieżącego popytu i sprzedaży, co powoduje, że sytuacja finansowa badanych firm poprawia się też w tempie wolniejszym. Odpowiednie korzystne prognozy w tym zakresie są nieco ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Ceny tej grupy usług rosną wolniej niż w lipcu. Podobna tendencja może utrzymać się w przyszłych miesiącach. Wolniejszy niż prognozowano w lipcu może też być wzrost zatrudnienia. W sierpniu spośród badanych przedsiębiorstw 3,0% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (przed rokiem 2,2%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (82% w sierpniu br., 75% przed rokiem) oraz firm zagranicznych (50% w sierpniu br., 49% przed rokiem). W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 26% do 42%).

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: