eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najpopularniejsze wirusy 2004

Najpopularniejsze wirusy 2004

2005-01-03 00:13

Przeczytaj także: Wirusy i trojany I 2005


Można zaobserwować stałą obecność członków rodziny Netsky (odmiany P,B oraz D). Wszystkie mają podobne cechy i jak wiele innych robaków roznoszą się za pośrednictem poczty elektronicznej.

Głównym zagrożeniem są nadal słabe punkty oprogramowania. Cztery złośliwe kody Top Ten 2004 wykorzystują do rozprzestrzeniania się luki w aplikacjach i systemie operacyjnym. Łatwo zauważyć jak skuteczna musi być ta metoda infekowania komputerów, jeśli cztery wirusy nadal powodują liczne ataki. Użytkownicy nie aktualizują regularnie swoich systemów a twórcy złosliwych robaków, po prostu to wykorzystują.

Rok 2004 jest rokiem wzrostu liczby zainfekowanych komputerów, jak i dokonanych przestępstw internetowych. Znacznie także wzrosła ilość oszust, prób wykradania danych do kont bankowych. Zmienił się wizerunek hakera. Pamiętamy go, jako młodego, zbuntowanego człowieka. Teraz inspiracją dla twórców wirusów są pieniądze i wykradanie poufnych danych w celach zarobkowych.

To, co kiedyś było tylko teorią staję się rzeczywistością. Dowodem są pierwsze pojawiające się już wirusy komórkowe. Wprawdzie jeszcze nie groźne, ale wszystko przed nami.

Często, gdy mówimy o wirusach komputerowych padają określenia: epidemia, szkody, straty itp. Spróbujmy zapomnieć teraz o statystykach i spojrzeć na problem z innej strony. Przyjrzyjmy się dokładnie, czym właściwie wyróżniły się złośliwe kody w mijającym roku i co spowodowało, że niektóre z nich osiągnęły tak dużą popularność.

Atak roku 2004

Robak Mydoom.A odegrał tu z pewnością największą rolę, jako najbardziej aktywny wirus. W czasie epidemii obliczono, że na cztery e-maile krążące po Internecie, jeden z nich był zainfekowany. Mydoom.A stosował prostą i bardzo skuteczną metodę, inżynierię społeczną. Ukrywał się pod postacią automatycznie wygenerowanej przez serwer wiadomości, która informowała o błędzie. W cieniu MyDoom’a atakowały także Doomjuice, Deadhat oraz Mitglieder. Wykorzystując stworzone przez swojego poprzednika tylne furtki docierały do systemu, czyniąc spustoszenie. W ten sposób jeden wirus był przyczyną wielotygodniowej infekcji. Mimo iż Sasser w rzeczywistości spowodował więcej zniszczeń, sława i popularność przypadła Mydoom.

Najbardziej wyszukany robak

Zawsze trudno o wybór w tej kategorii. Noomy.A robak, który konstruował specjalne strony WWW, rozsyłał wiadomości poprzez czat oraz udawał żywego człowieka. Nie spowodował większej ilości infekcji, ale pod względem technicznym był jednym z najbardziej specyficznych kodów mijającego roku.

Najbardziej gadatliwy

Tutaj zdecydowanym kandydatem do zwycięstwa jest Amus.A. Złośliwy kod z Turcji, który korzystał z mechanizmów syntezy mowy wbudowanych w Windows XP, ogłaszał swą obecność wszem i wobec.

Najbardziej muzykalny

Nie jeden, a wiele odmian robaka Netsky. Na zainfekowanym komputerze potrafiły uruchamiać melodię przez długie trzy godziny!

Nieśmiałek

Ten tytuł przypadnie robakowi Bagle, który rozprzestrzeniał się w zabezpieczonym hasłem pliku zip, nie ujawniając swojej obecności przy skanowaniu. Strategię tą stosowało wiele innych złośliwych kodów, ale to on najbardziej rozprzestrzenił się w 2004 roku.

Poliglota, wirus na każdą okazję

Zafi.D zostanie zapamiętany przez wielu użytkowników. Wygrał w obu kategoriach. Nie dość, że mówił w najróżniejszych językach, to jeszcze wiedział, jakie życzenia złożyć w określonym dniu roku i jakie święto właśnie nadchodzi.
Przeczytaj także: 16 lat z "robakami" 16 lat z "robakami"

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eurodotacje dla MSP

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: