eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polska Ekstraklasa - przychody 2010

Polska Ekstraklasa - przychody 2010

2011-07-15 10:50

Przeczytaj także: Polska Ekstraklasa - przychody 2009


Z raportu Deloitte wynika, że po raz kolejny najwyższa polska liga rosła w szybszym tempie niż najwięksi w Europie (w ujęciu procentowym). Należy jednak zwrócić uwagę, że wyrażony w procentach wzrost wartości Ekstraklasy to cały czas mniej niż każdy 1% wzrostu ligi angielskiej. W ujęciu wartościowym czołowe ligi europejskie powiększają dzielący nas dystans z roku na rok o kilkadziesiąt do kilkuset milionów euro. Najwięcej zarabiający klub na kontynencie – Real Madryt potrzebował w sezonie 2009/2010 około dwóch miesięcy, aby osiągnąć takie wpływy, jakie wszystkie drużyny Ekstraklasy wypracowały wspólnie przez cały rok 2010. Tak duża różnica przychodów pomiędzy Polską a ligami „Wielkiej Piątki” wynika m.in. z faktu corocznego uczestnictwa kilku klubów z tych krajów w europejskich pucharach. Kluby, tylko z udziału w fazie grupowej Ligi Mistrzów, mogły liczyć na kwotę równą łącznym rocznym przychodom lidera tegorocznej Piłkarskiej Ligi Finansowej. Polskie drużyny nie mają szans na osiągnięcie tego poziomu przychodów, jeżeli nie zaczną grać w europejskich rozgrywkach.

„Mimo śladowej obecności polskich drużyn w europejskich rozgrywkach grupowych poziom wynagrodzeń piłkarzy w naszym kraju, w stosunku do przychodów osiąganych przez kluby, przewyższa wskaźniki niemal wszystkich europejskich lig. Ponad połowa klubów Ekstraklasy miała tę proporcję na poziomie przekraczającym 80%, jedynie trzy z nich osiągnęły wynik poniżej 60% (Wisła Kraków, Zagłębie Lubin, Cracovia). W efekcie średni poziom dla polskiej ligi to 75%, co jest drugim najwyższym wynikiem w Europie, zaraz po Włoszech. Najlepszą kontrolę kosztów wynagrodzeń wykazały kluby niemieckie, utrzymując wskaźnik płac na poziomie 54%. Najwięcej lig europejskich utrzymuje płace na poziomie pozwalającym zmieścić się maksymalnie w przedziale pomiędzy 60 a 70%. I do tego modelu powinniśmy dążyć w Polsce ” - zauważa Grzegorz Sencio, menedżer w Dziale Konsultingu Deloitte.

fot. mat. prasowe

Wartość wskaźnika wynagrodzenia, Źródło: „Piłkarska Liga Finansowa” Deloitte 2011

Wartość wskaźnika wynagrodzenia, Źródło: „Piłkarska Liga Finansowa” Deloitte 2011

Istotnym elementem w 2011 r. będzie zmiana podejścia do idei sponsoringu. W obecnym kształcie Ekstraklasa jest produktem stosunkowo zamkniętym – do obejrzenia jedynie przez osoby obecne na stadionie i oglądające w kodowanej telewizji. „Dzięki sublicencjom udzielonym w ramach przetargu, niektóre mecze Ekstraklasy będą dostępne nie tylko w Canal+, ale również w kanałach Cyfrowego Polsatu i stacji Eurosport. Otwarcie się na inne media spowoduje podniesienie atrakcyjności futbolu dla sponsorów, a co za tym idzie zwiększenie przychodów klubów. Skorzystają na tym kluby piłkarskie, gdyż dla wielu z nich wpływy z transmisji są podstawą finansowania, a także polscy kibice. W innych krajach to wzrost przychodów z tej działalności decyduje o rosnących wpływach klubów. W Polsce ilość pieniędzy z transmisji pozostaje niemal na niezmienionym poziomie, przez to, że produkt dostępny jest jedynie dla wąskiej grupy osób, korzystających z kodowanych telewizji. To w tej chwili najważniejsza bariera wzrostu. ” – dodaje Jacek Bochenek z Deloitte.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: