eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny roamingu w UE III-IV kw. 2010

Ceny roamingu w UE III-IV kw. 2010

2011-03-30 10:15

Przeczytaj także: Ceny roamingu w I półroczu 2010


Z danych Instytutu Turystyki wynika, że w 3q ’10, do Polski przyjechało ok. 16,6 mln obcokrajowców, w tym 13,2 mln z krajów Wspólnoty. W 4q ’10 było to odpowiednio 13,7 mln oraz 10,8 mln osób, a więc zdecydowanie mniej. Natomiast wnioski z analizy roamingu aktywnego uwierzytelniają statystyki zagranicznych podróży Polaków, gdzie w lipcu ‘10 ok. 1,35% społeczeństwa wyjeżdżało z Polski, zaś w październiku odsetek wynosił już zaledwie 0,40%.

Niezależnie od momentu wyjazdu, poza granicami kraju Polacy zdecydowanie najchętniej wysyłają SMSy oraz odbierają połączenia. Coroczne badania konsumenckie realizowane na zlecenie UKE wykazują cenę jako priorytet wyboru oferty przez klienta. Chociaż pakietyzacja usług w taryfach krajowych wyraźnie zaciera ich różnice cenowe, w roamingu wiadomość SMS jest średnio o 0,31 EUR tańsza od minuty połączenia głosowego, a więc lepiej maksymalizuje koszyk korzyści konsumenta. Warto pamiętać, że usługi roamingu prawie we wszystkich sieciach rozliczane są poza abonamentem, a więc ich koszt jest jeszcze wyraźniej odczuwalny przy opłacaniu rachunku. Między innymi z tego powodu Prezes UKE prowadzi aktywną promocję regulacji usług, których ceny w roamingu najbardziej odbiegają od krajowych standardów. W przypadku polskiego rynku telefonii ruchomej od lat jest to przede wszystkim transmisja danych.

W opublikowanym 15 lutego 2011 r. stanowisku w ramach publicznych konsultacji Komisji Europejskiej na temat przeglądu rozporządzenia roamingowego, Prezes UKE zaproponował, jako narzędzie uwalniania konkurencji, obowiązek dostępu do sieci oraz obowiązek niedyskryminacji. Mechanizm, zapewniający równoprawne traktowanie wszystkich operatorów bez względu na ich pozycję wynikającą z posiadanej bazy klientów, byłby jednocześnie motorem spadku cen hurtowych, a dalej detalicznych. Jednakże z uwagi na konieczność uniknięcia zjawiska zawężania marży i potrzebę czasu, w którym mobilność obywateli zmieni ich priorytety w wyborze ofert, niezbędne jest dalsze utrzymywanie regulowanych stawek usług i stopniowa redukcja marży operatorów do poziomów zbliżonych do usług krajowych. W ocenie Regulatora wciąż droga transmisja danych nie powinna w 2015 r. kosztować użytkownika więcej niż 0,23 EUR/MB bez VAT, zaś jego operatora więcej niż 0,15 EUR/MB bez VAT.

Prezes UKE wyraża nadzieję, że przedstawione postulaty znajdą odzwierciedlenie w merytorycznej dyskusji i planowanych mechanizmach regulacji europejskiego rynku usług telefonii ruchomej.

Poniższe zestawienie obecnych (stan na czwarty kwartał 2010 r.) i proponowanych przez Prezesa UKE (od 2012, 2013, 2015 r.) hurtowych i detalicznych cen usług telefonii ruchomej w roamingu międzynarodowym, obrazuje nadal poważne i nieuzasadnione dysproporcje między cenami a kosztami świadczenia tych usług.

fot. mat. prasowe

Połączenia głosowe wykonane i odbierane

Połączenia głosowe wykonane i odbierane


fot. mat. prasowe

Wysyłane wiadomości SMS i transmisja danych

Wysyłane wiadomości SMS i transmisja danych


poprzednia  

1 ... 6 7

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: