eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Komitety audytu w Polsce w 2010 r.

Komitety audytu w Polsce w 2010 r.

2011-01-27 13:33

Przeczytaj także: Komitety audytu w Polsce w 2011 r.


„Należy się zastanowić czy obecny system wynagradzania członków komitetu audytu sprzyja profesjonalizacji działania komitetów. Kluczowy jest dobór do komitetów audytu osób posiadających niezbędną wiedzę i doświadczenie, a także dysponujących czasem na pracę w komitecie. Dla porównania na rozwiniętym rynku brytyjskim prawie wszyscy szefowie komitetów audytów (95%) – i znaczna część ich członków (43%) - w spółkach z indeksu FTSE 100 otrzymują wynagrodzenie z racji pełnienia dodatkowych funkcji” – podkreśla Krzysztof Szułdrzyński, partner w PwC.

Z przeprowadzonego badania wynika, że odpowiednio 42 % i 29% osób zasiadających w komitecie audytu, deklaruje spełnienie wymogów niezależności i kwalifikacji określonych w ustawie.

„Należy zwrócić uwagę na fakt, że polska ustawa jest wyjątkowo rygorystyczna i zakazuje niezależnemu członkowi posiadania jakichkolwiek akcji spółki, jeśli zasiada on w jej komitecie audytu. Regulacje Europejskie natomiast mówią o pakiecie kontrolnym, jako wpływającym na niezależność członka rady nadzorczej. Dla porównania, w wielu amerykańskich spółkach, dyrektorzy niewykonawczy są wręcz zachęcani do inwestowania w akcje spółki w celu zwiększenia ich zaangażowania w działanie na rzecz długoterminowego wzrostu wartości spółki. Podobnie jeżeli chodzi o kwalifikacje, znacznie bardziej istotne wydaje się zapewnienie osób z odpowiednim doświadczeniem i kompetencjami czego wymagają przepisy europejskie” – mówi Krzysztof Szułdrzyński, partner w PwC.

Ponad połowa członków z badanych przez PwC i portal KomitetAudytu.pl, komitetów zajmuje stanowiska zarządcze w innych spółkach lub świadczy usługi doradcze (odpowiednio 22% i 28%). Znaczną część składu komitetów stanowią pracownicy naukowi i inwestorzy indywidualni (po 17%). Wśród ankietowanych członków komitetów audytu tylko 8% zawodowo zajmuje się finansami. Wydaje się, że obecnie dla specjalistów w obszarze finansów praca w komitecie audytu nie jest atrakcyjną alternatywą dla dobrze płatnej i stałej pracy w zawodzie.

„Forma implementacji nowych przepisów pozostawiała wiele do życzenia, w związku z czym rzeczywista rola komitetów audytu jest dużo mniejsza niż można by było oczekiwać. Mam nadzieję, że działania podejmowane przez uczestników rynku podniosą poziom merytoryczny komitetów audytu” – tłumaczy Mirosław Kachniewski, wiceprezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Informacje o badaniu
Badanie „Komitety Audytu w Polsce w 2010 roku” zostało przeprowadzone w okresie
lipiec-październik 2010 w oparciu o ankietę, którą wypełniło 71 członków rad nadzorczych. Osiem z tych osób wypełniło więcej niż jedną ankietę, z uwagi na zasiadanie w więcej niż jednej radzie. W ten sposób uzyskano 82 odpowiedzi, które pochodziły z 69 spółek, w tym 51 spółek, które wydzieliły w ramach rady nadzorczej komitet audytu. Stanowi to 35% spółek GPW posiadających komitet audytu. Wypowiedzi uzupełnione zostały o wywiady z członkami komitetów audytu.



poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: