eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 47/2010

Polska: wydarzenia tygodnia 47/2010

2010-11-20 14:59

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 46/2010

  • Ministerstwo Finansów podało, że po zakończeniu miesiąca październik deficyt budżetowy osiągnął poziom 41,8 mld PLN z planowanych 52,2 mld PLN - czyli 80,1 proc. Wydatki urosły do 246,2 mld PLN, a dochody do 204,4 mld PLN.
  • Wg GUS październikowa produkcja przemysłowa wzrosła o 8,0 proc. r/r (we wrześniu o 11,8 proc. r/r), ale spadła o 1,6% m/m.
  • Inflacja HICP mierzona według metodologii Eurostat wzrosła w miesiącu październik o 2,6 proc. r/r, a w ujęciu miesięcznym o 0,3 proc. Natomiast inflacja CPI - zgodnie z obliczeniami GUS była na poziomie 2,8 proc. r/r (0,5 proc. m/m).
  • Zgodnie z danymi GUS w miesiącu październik zanotowano wzrost średniego wynagrodzenia brutto o 1,1 proc. m/m i o 3,9 proc. w ujęciu rocznym. Obecnie wynosi ono 3440,22 PLN.
  • Analitycy Ministerstwa Gospodarki podnieśli o 0,3 pkt proc. do 3,6 proc. prognozę tempa wzrostu gospodarczego dla Polski na 2010 r. W kwartałach: I-III wzrost osiągnął poziom 3,4 proc. – o 0,1 pkt proc. więcej niż wcześniejsze szacunki. Również Bank Światowy zrewidował prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski – podniósł ją w stosunku do wcześniejszych przewidywań o 0,5 pkt proc. do 3,5 proc. PKB dla 2010 r. i o 0,4 pkt proc. do 4,1 proc. PKB. MFW poinformował, że na 2010 r. prognozuje nasz wzrost gospodarczy na poziomie 3,5%, a w 2011 w przedziale 3,75-4%, a OECD prognozuje w 2011 r. wzrost PKB o 4%, a w 2012 r. o 4,3%.
  • W okresie połowy stycznia-12 listopada Bank Gospodarstwa Krajowego przekazał na konta wnioskodawców programów pomocowych UE 22,9 mld PLN.
  • GUS podał, że w okresie styczeń-październik zostało przekazanych do użytkowania 107,5 tys. mieszkań – mniej o 17,5 proc. niż w roku ubiegłym i o 12,8 proc. niż dwa lata temu.
  • Według danych Samar w październiku w Polsce wytworzono 66,1 tys. samochodów (łącznie osobowych i dostawczych) – produkcja się zmniejszyła zarówno w ujęciu miesięcznym o 17,1 proc. jak i rocznym o 23,0 proc. Natomiast europejskie stowarzyszenie producentów motoryzacyjnych ACEA podało, że w Polsce wzrosła liczba nowo zarejestrowanych samochodów o 20,2 proc. r/r do poziomu 30343 sztuk.
  • Polska Grupa Energetyczna wypracowała w III kw. skonsolidowany zysk netto na poziomie 747 mln PLN – o 20 mln PLN więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego.
  • Grupa PZU uzyskała w miesiącach lipiec-wrzesień skonsolidowany zysk netto wynoszący 704 mln PLN – o 188 mln PLN mniej niż w III kw. roku poprzedniego. Jest to skutek wypłaty dywidendy w 2009 r.
  • Resort skarbu ostatecznie odrzucił ofertę Jana Kulczyka dot. zakupu Enei. Transakcja była szacowana na ok. 5 mld zł. Przyczyną okazało się to, że zakup miał być dokonany za pieniądze otrzymane z banków, co ograniczałoby zdolność kredytową spółki i nie dawałoby gwarancji realizacji planów inwestycyjnych szacowanych na 4,5 mld zł. To już druga nieudana próba sprzedania Enei.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CO CZEKA POLSKĄ GOSPODARKĘ W NAJBLIŻSZEJ PRZYSZŁOŚCI

Od kilku tygodni analizujemy opinie ekspertów o stanie polskiej gospodarki i jej perspektywach. Bazą dla tych opinii są dobre oceny zachowania się naszej gospodarki w ostatnich, kryzysowych latach. Trzeba przyznać, że prognozy gospodarcze krajowych instytucji tak na rok bieżący jak i na przyszły w cyfrach niewiele się różnią i generalnie są pozytywne. Różnią się tylko komentarzami do tych cyfr. Także ostatnie komunikaty prestiżowych, światowych instytucji potwierdzają te przewidywania. MFW poinformował, że na 2010 r. prognozuje nasz wzrost gospodarczy na poziomie 3,5%, a w 2011 w przedziale 3,75-4%. Jeszcze lepszą prognozę dla wzrostu polskiego PKB przedstawił ostatnio Bank Światowy. Wg jego ekspertów w 2010 wzrost PKB wyniesie 3,5%, a w 2011 – 4,1% (w budżecie na 2010 przyjęto 3,5%, a według rządowych prognoz wzrostu naszego PKB w 2011 ma on wynieść 4%). Optymistyczna jest też ostatnia prognoza Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), wg której w 2011 r. nasze PKB wzrośnie o 4%, a w 2012 r. o 4,3%.

1. Przedstawione prognozy dobrze wyglądają na tle podobnych nam krajów (tylko Słowacja będzie od nas lepsza z przyszłorocznym wzrostem rzędu 4,2%) i krajów naszego regionu, gdzie średnia wzrostu PKB będzie na poziomie 3,2%. Temperatura sporu w gronie krajowych specjalistów i polityków wzrasta w miarę wydłużania prognozy w czasie, a jego przyczyną jest znaczna różnica zdań nt. zdolności rządu do zapanowania nad deficytem budżetowym i szybko rosnącym zadłużeniem. Nie ulega wątpliwości, że na ostrość tego sporu nakładają się emocje wynikające z sytuacji politycznej i są w dużym stopniu związane z kolejnymi wyborami. Zagraniczni eksperci doceniając dobry stan naszej gospodarki w ostatnich trzech latach także uzależniają swoje przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej w Polsce od tego, jak nasz kraj poradzi sobie z poważnymi problemami fiskalnymi.

2. Warto zastanowić się, co będzie napędzało naszą gospodarkę w roku przyszłym. Prognozy przewidują wzrost inwestycji prywatnych i większy popyt krajowy. Według OECD konsumpcja prywatna wzrośnie w 2011 r. o 3% r/r (w tym roku o 2,5% r/r), a inwestycje nawet o 17,8% r/r. Równocześnie spadnie tempo wzrostu eksportu, ponieważ przewiduje się spowolnienie w niemieckiej gospodarce. Warto tu dodać, że w pierwszych trzech kwartałach polski eksport do Niemiec wzrósł o 8,6% r/r (do Niemiec kierujemy ok. 25% naszego eksportu.

3. Za główne bariery ograniczające tempo wzrostu gospodarczego uważa się niewystarczający dostęp firm do kredytów, a w kilkuletnim horyzoncie czasowym wysokość deficytu budżetowego. Inflacja nie jest jeszcze dziś problemem (2,8% w październiku), lecz rynek spodziewa się podwyższenia stóp procentowych (główna stopa procentowa NBP od połowy 2009 r. jest na rekordowo niskim poziomie 3,5%).

4. Problem jest zestaw projektów okołobudżetowych, których głównym zadaniem jest ograniczenie deficytu. Najsilniej krytykowany jest projekt zmian w OFE. Wiele wskazuje na to, że konsultowany projekt min. Boniego nie przejdzie.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: