eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek nieruchomości gruntowych II kw. 2010

Rynek nieruchomości gruntowych II kw. 2010

2010-07-28 11:31

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości gruntowych III kw. 2010


Łódź
Na łódzkim rynku działek budowlanych w analizowanym okresie czasu zaobserwowano wzrost przeciętnych cen. Autorzy raportu podają, że zarówno w samym mieście, jak i jego okolicach, średnie ceny gruntów budowlanych wzrosły o 6%-6,2% w stosunku do I kwartału 2010 r. Obecnie za działkę budowlaną w Łodzi trzeba zapłacić średnio 29,8 tys. zł/ar, natomiast w okolicznych miejscowościach 11,7 tys. zł/ar.

Wrocław

W II kwartale br. we Wrocławiu i okolicach utrzymała się podobna tendencja cenowa jak w pierwszych trzech miesiącach br. Zaobserwowano bowiem wzrost średniej ceny gruntów budowlanych w stolicy Dolnego Śląska i ich spadek w okolicznych miejscowościach. W analizowanym okresie klienci poszukujący terenów budowlanych we Wrocławiu musieli się liczyć z przeciętnym wydatkiem w wysokości 46,8 tys. zł/ar. Średnie ceny gruntów budowlanych w aglomeracji wrocławskiej spadły o 1,9% i wynoszą obecnie 15,9 tys. zł/ar.

Trójmiasto
W okresie kwiecień-czerwiec br. przeciętne ceny trójmiejskich gruntów budowlanych wzrosły o 3,2% i osiągnęły wartość 50,8 tys. zł/ar. Badając rynek gruntów w Gdańsku i Gdyni wyraźnie widać, iż zaistniała tendencja odwrotna w stosunku do I kwartału 2010 r. Wahania średnich cen miały bowiem w tych miastach dokładnie przeciwne kierunki. W Gdańsku przeciętne ceny działek budowlanych w II kwartale br. wzrosły o 4,2% osiągając wartość 45 tys. zł/ar (w poprzednim kwartale ceny spadły o 5,5%). Z kolei w Gdyni średnie ceny spadły o 0,6% do wartości 61 tys. zł/ar (w I kwartale wzrosły o 4,2%). W okolicznych miejscowościach po raz kolejny obserwuje się wzrosty przeciętych cen gruntów budowlanych. Poddając analizie trójmiejski rynek gruntów budowlanych, autorzy raportu pominęli Sopot, który znacząco mógłby wpłynąć na zawyżenie średniej.

Poznań

Wyniki badania pokazują, że stolica Wielkopolski zajmuje drugie miejsce spośród analizowanych miast pod względem średniego poziomu cen gruntów budowlanych. Ustępuje jedynie Warszawie, osiągając w II kwartale 2010 r. wartość równą 56,6 tys. zł/ar. Od początku roku ceny nieruchomości gruntowych niezabudowanych w tym mieście rosną – tym razem o 4,4%. Biorąc pod uwagę miejscowości znajdujące się w najbliższej okolicy Poznania, przeciętne ceny tamtejszych działek budowlanych wyniosły 21,7 tys. zł/ar i spadły w porównaniu z poprzednim kwartałem o 0,9%. Tendencja wzrostu przeciętych cen w Poznaniu i ich spadku w okolicznych miejscowościach utrzymuje się od początku br.

Katowice
Przeciętne ceny gruntów budowlanych w Katowicach w II kwartale 2010 r. wzrosły o 3,8% i osiągnęły wartość 33,2 tys. zł/ar. Z raportu wynika, że średnie ceny gruntów znajdujących się w pozostałych miejscowościach zaliczanych do aglomeracji śląskiej również wzrosły – tym razem o 8,4% w stosunku do poprzedniego kwartału. Tak więc utrzymuje się tendencja wzrostu cen, zapoczątkowana jeszcze pod koniec 2009 r.

Szczecin

W II kwartale br. na rynku działek budowlanych szczecińskiej aglomeracji nie odnotowano tak istotnych zmian jak w pierwszych trzech miesiącach 2010 r., kiedy ceny wzrosły o ponad 10%. W okresie kwiecień-czerwiec br. średnia cena działek budowlanych w Szczecinie wzrosła o 4,9% i osiągnęła wartość 29,5 tys. zł/ar. Z kolei przeciętne ceny działek budowlanych w okolicznych miejscowościach spadły zaledwie o 1%. Obecnie koszt 1 ara gruntu budowlanego na tych terenach kształtuje się na poziomie 15,9 tys. zł.

O badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w oparciu o bazę niemal 81 tys. ofert sprzedaży działek, które zostały umieszczone na portalu Gratka.pl w okresie od kwietnia do czerwca 2010 r. Z otrzymanych danych usunięto powtarzające się oferty oraz takie, w których nie podano informacji o lokalizacji, powierzchni lub cenie. Poza tym usunięte zostały również oferty, w których prawdopodobieństwo występowania błędnej cechy opisującej daną nieruchomość gruntową było bardzo wysokie. W obliczeniach uwzględniono wyłącznie działki budowlane, których powierzchnia nie przekraczała 1 hektara. Analiza objęła tylko te działki, których lokalizacja nie budziła żadnych wątpliwości.

Do pobrania:


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: