eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Szkodliwe programy mobilne: ewolucja

Szkodliwe programy mobilne: ewolucja

2009-10-28 02:10

Przeczytaj także: Życzenia świąteczne od cyberprzestępców


Oszuści wykorzystali tę okazję: ktoś zmodyfikował trojana rosyjskiego pochodzenia i rozprzestrzenił go wśród indonezyjskich użytkowników.

Wszystkie opisane wyżej przypadki pokazują, że mobilne zagrożenia nadal rozprzestrzeniają się na całym świecie. Zmienił się jednak charakter zagrożenia: zamiast globalnych epidemii robaków występują teraz lokalne ataki w określonych państwach lub regionach. Sytuacja przypomina sytuację wirusów komputerowych.

Państwa i regiony, w których zagrożenie ze strony wirusów mobilnych jest największe, to Rosja, Indonezja i Europa Zachodnia.

Wnioski

Smartfony są coraz częściej wykorzystywane do robienia biznesu, surfowania po Internecie, uzyskiwania dostępu do kont bankowych oraz płacenia za towary i usługi. Spowoduje to wzrost liczby cyberprzestępców i oszustów, którzy będą chcieli wykorzystać takie możliwości do osiągnięcia nielegalnych zysków.

Obecne szkodliwe oprogramowanie jest zdolne do wielu działań: kradzieży i wysyłania list kontaktowych oraz innych danych, całkowitego zablokowania urządzenia, umożliwienia przestępcom zdalnego dostępu do urządzenia, wysyłania SMS-ów i MMS-ów itd. Z uwagi na coraz częstsze wykorzystywanie smartfonów w biznesie do zdalnej pracy lub podczas podróży, zablokowany telefon może stanowić poważne utrudnienie. Jeżeli cyberprzestępca uzyska dostęp do sieci lub poczty korporacyjnej, będzie to stanowiło poważne naruszenie systemu bezpieczeństwa firmy.

Jeżeli chodzi o iPhone'a (który posiada 4% globalnego rynku mobilnego i 20% rynku amerykańskiego) oraz Androida, potencjał ataków szkodliwego oprogramowania na te platformy jest bardzo różny. Aby zainfekować iPhone'a, trzeba włamać się do urządzenia i zainstalować niepodpisane aplikacje. Android prawdopodobnie nie będzie wymagał oficjalnych certyfikatów dla aplikacji, a właściciele legalnych telefonów będą mogli zainstalować wszystko, co im się będzie podobało.

Na razie jest jeszcze zbyt wcześnie, aby zastanawiać się, w jaki sposób będą ewoluowały szkodliwe programy dla iPhone'a i Androida. Według nas, głównym zagrożeniem dla tych platform będą luki w zabezpieczeniach oprogramowania oraz cyberprzestępcy wykorzystujące je do uzyskiwania nieautoryzowanego dostępu.

Niezwykle istotnym czynnikiem jest rywalizacja między netbookami a smartbookami. Różnica między tymi urządzeniami polega na tym, że smartbooki są oparte na całkowicie innej architekturze, analogicznej do tej wykorzystywanej w telefonach komórkowych. Eksperci szacują, że 98% wszystkich telefonów komórkowych, łącznie z iPhonem firmy Apple, jest opartych na procesorach ARM.

Zamiarem projektantów smartbooków było połączenie w tych urządzeniach najlepszych cech netbooka i smartfonu: urządzenia te posiadają pełną klawiaturę, stosunkowo duży ekran, są lekkie, a ich baterie charakteryzują się długą żywotnością. Najważniejsze jest jednak to, że platforma ta obsługuje sieci mobilne, a smartbooki zawierają w procesorach modem.

Z kolei Intel próbował stworzyć rynek dla urządzeń mobilnych opartych na swoim procesorze Atom. Do końca roku procesory Atom będą produkowane w układzie SoC. W praktyce oznacza to, że architektura mikroprocesorów kompatybilnych z x86, z którą obeznanych jest wielu programistów, może zostać wbudowana we wszystko: procesory samochodowe, chipy zamrażarek lub kuchenek mikrofalowych, odkurzacze, zegary, telewizory, ekspresy do kawy itd.

Wszystkie te czynniki, jak również przewidywana rywalizacja technologiczna, mogą zmienić sytuację nie do poznania. Smartbooki mogą stać się popularniejszym celem ataków szkodliwego oprogramowania niż smartfony. Z drugiej strony, jeżeli procesory x86 będą wykorzystywane w urządzeniach domowych, potencjalny zakres ataków szkodliwych programów może się znacznie rozszerzyć.

poprzednia  

1 ... 9 10

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: