eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Phishing i scam: techniki hakerów

Phishing i scam: techniki hakerów

2008-08-12 12:51

Przeczytaj także: Spam V 2014

  • Fałszywe wygrane na loterii
Jest to rodzaj scamu podobny do oszustwa nigeryjskiego. Polega na wysyłaniu fałszywych powiadomień o wygranej na loterii, w której zwycięzców losuje są spośród adresów e-mail lub numerów telefonu, i oferowaniu im "darmowych" prezentów jako nagrody. Aby wiadomość wyglądała bardziej przekonująco, scamerzy załączają zdjęcie nagrody, numer losu, certyfikat rejestracji/licencji oraz inne nieprawdziwe informacje. Podobnie jak w poprzednim rodzaju oszustwa, aby otrzymać nagrodę, "zwycięzca" musi dokonać przelewu pieniędzy na wskazane w wiadomości konto.

fot. mat. prasowe

Przykład scamu: wygrana na loterii

Przykład scamu: wygrana na loterii

Pojawiły się również rosyjskojęzyczne wersje takich wiadomości. Ich treść została przetłumaczona z angielskiego oryginału przy pomocy translatora online.

Odbiorcy takich wiadomości powinni pamiętać, że udział w loterii nie jest możliwy bez zgody uczestnika. Jeśli nie wyraziłeś zgody (i nic nie wiesz na temat loterii, w której rzekomo wygrałeś), najprawdopodobniej jesteś celem oszustów, którzy próbują wyłudzić pieniądze od ciebie i innych użytkowników Internetu.
  • "Błędy" w systemach płatności, "magiczne fundusze", generatory kodów
Ten rodzaj spamu polega na informowaniu odbiorcy wiadomości o luce w zabezpieczeniach wykrytej w systemie płatności, na której można "zarobić". Spamerzy opisują lukę i wyjaśniają, w jaki sposób można ją wykorzystać do zarobienia pieniędzy. Metoda ta zazwyczaj polega na wysłaniu określonej sumy do "magicznego funduszu". Użytkownik ma dostać ponad dwukrotność przelanej sumy. Oczywiście "magiczny fundusz" należy do cyberprzestępców, a użytkownik nigdy nie ujrzy nie tylko swoich pieniędzy, ale również obiecanej zapłaty. Co więcej, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że ofiary powiadomią o oszustwie organy ścigania.

Innym rodzajem oszustwa jest oferowanie generatorów kart kredytowych - systemów służących do wyciągania pieniędzy z kont innych osób. Ten rodzaj scamu opiera się na przekonaniu osób, skuszonych wizją otrzymania prezentu, do podania swojego numeru karty kredytowej (lub karty wykorzystywanej do płatności elektronicznych) oraz hasła w celu aktywowania programu do generowania kart kredytowych. Programy te zwykle są płatne, jednak użytkownik dowiaduje się, że będzie mógł wyciągnąć pieniądze z 1 do 3 kont za darmo. Gdy próbuje wykraść pieniądze z kont innych osób, wprowadzone przez niego dane wędrują do cyberprzestępców, którzy przy ich pomocy mogą uzyskać dostęp do jego konta.

Odmianą tego oszustwa jest oferowanie generatorów kart, przy pomocy których można zapłacić za usługi telefonii komórkowej lub internetowe. W tym przypadku do "generatora kart" należy wprowadzić kod nieaktywowanej karty. Kod ten będzie czymś w rodzaju modelu do "powielenia". Podobnie jak w przypadku kart kredytowych, wprowadzone dane wpadają w ręce cyberprzestępców, podczas gdy program imituje proces kalkulacyjny. Gdy ofiara czeka na wyniki, cyberprzestępcy wykorzystują jej kartę do opłacenia swoich rachunków.
  • Dziurawe kasyna
Inny rodzaj scamu polega na wysyłaniu wiadomości o następującej treści: "Po wielu godzinach gry wykryliśmy dziurę w skrypcie, która pozwala na wygranie w kasynie online. Administratorzy jeszcze jej nie zauważyli!" Następnie umieszczany jest szczegółowy opis strategii umożliwiającej "wygranie" oraz odsyłacz do strony kasyna. W rzeczywistości wiadomości te nie są wysyłane z pobudek altruistycznych, a rzekoma luka w skrypcie nie istnieje. Oszuści realizują następujący plan: użytkownik klika zawarty w wiadomości odsyłacz i wchodzi na stronę kasyna, a spamer otrzymuję pewną część kwoty, którą przegra. Inne wiadomości wysyłane w ramach takiego oszustwa oferują pobranie (czasem zakup) i zainstalowania programu umożliwiającego wykorzystanie takiej luki w zabezpieczeniu. W rzeczywistości program ten to spyware.
Przeczytaj także: Spam I kw. 2014 Spam I kw. 2014

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: