eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 29/2008 (14-20.07.2008)

Tydzień 29/2008 (14-20.07.2008)

2008-07-19 22:56

Przeczytaj także: Tydzień 28/2008 (07-13.07.2008)

  • Unia Europejska zapowiedziała, że nie zrobi już dalszych ustępstw w sprawie rolnictwa w ramach negocjacji WTO. Francja - przewodnicząca Unii wezwała do "zrównoważenia" koncesji uczynionych już przez UE w ramach dotychczasowych negocjacji z głównymi partnerami handlowymi: USA, Japonią, Brazylią, Chinami i Indiami. KE dotąd zgodziła się na zmniejszenie wsparcia dla unijnego rolnictwa i cięcia unijnych ceł na towary rolne, nie uzyskując w zamian większego otwarcia partnerów na eksport dóbr przemysłowych i usługi z UE.
  • Polska zaproponowała zmiany w systemie dopłat rolnych, tak by po 2013 r. były jednakowe we wszystkich krajach UE z równoczesnym przestrzeganiem przez wszystkich rolników surowych wymogów dotyczących ochrony środowiska i bezpieczeństwa żywności.
  • Bank Światowy pogorszył prognozę inflacji dla Ukrainy w tym roku z 17,2 do 21,5%. Ma być za to większy wzrost gospodarczy, zamiast 5,5 do 6%.
  • Amerykański Citibank sprzedał pion bankowości detalicznej w Niemczech. Ta decyzja wynika ze słabej sytuacji finansowej amerykańskiej centrali banku, w wyniku strat po załamaniu rynku kredytowego. Musiał on spieniężyć tą dochodową sieć, by poprawić bieżącą wypłacalność. Niemiecki bank (340 oddziałów z ponad 3 milionami klientów) został sprzedany francuskiemu bankowi Credit Mutuel za 4,9 mld euro. Mówi się też, że Citi pozbędzie się także polskiego Banku Handlowego.
  • Rosja znacznie ograniczyła dostawy ropy naftowej ropy rurociągiem "Przyjaźń" do Czech. Nie podano przyczyny tej decyzji. W lipcu Czechy otrzymają zaledwie 300 tysięcy ton ropy zamiast uzgodnionych 500 tysięcy. Komentarze łączą ta decyzję ze zgodą tego kraju na amerykańską tarczę antyrakietową.
  • Druga oprócz Le Bourget impreza lotnicza miała miejsce w Farnborough. Obecne zakupy samolotów pasażerskich zdominowały kraje arabskie: Qatar Airways (4 A321 za 361 mln USD), Saudi Arabian Airlines (8 A330), Tunisair (kilkanaście airbusów rożnej wielkości), FlyDubai (54 boeingi 737), Dubai Aerospace Enterprise (30 samolotów A350 i 70 maszyn A320), Etihad ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (10 maszyn A380, 25 samolotów A350 oraz 20 mniejszych A320, a 45 boeingów w tym 35 samolotów 787 Dreamliner).
  • Rosja zbuduje w okręgu kaliningradzkim elektrownię atomową. Będzie oddana do użytku w latach 2012-15.
  • Unia rozważa przedłużenie praw autorskich muzyków do ich utworów z 50 lat do 95.
  • Szwajcarski bank UBS założył 19 tys. tajnych kont, na których zdeponowano 18 mld USD poza amerykańskim systemem podatkowym. Amerykański fiskus szacuje straty na 2 mld USD.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

EUROPEJSKA GOSPODARKA

Coraz poważniejsze jest zagrożenie europejskich gospodarek ze strony wzrastającej inflacji. W ocenie ekspertów obecnie to właśnie ona w roli głównego zagrożenia zastępuje kryzys na rynkach finansowych. Majowe dane wskazują, że w europejskich krajach w maju spadła produkcja przemysłowa, a dodatkowo w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Irlandii pojawiły się wyraźne oznaki załamania się rynków nieruchomości. Dla oceny sytuacji gospodarczej ważnym wskaźnikiem jest też sprzedaż na rynkach samochodowych. Według stowarzyszenia producentów ACEA w czerwcu 2008 sprzedano samochodów o 7,9% mniej, niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Największe spadki wystąpiły w Hiszpanii, Włoszech oraz Irlandii. W kilku unijnych krajach występuje realne zagrożenie wystąpienie tzw. technicznej recesji – dwóch kwartałów z rzędu ujemnego wzrostu gospodarczego (Irlandia, Estonia, Dania).

To, co szczególnie niepokoi, to tempo rozwijania się niekorzystnych zjawisk gospodarczych. Jeszcze na przełomie I i II kwartału europejskie prognozy gospodarcze wyglądały znacznie lepiej i wydawało się, że europejskie gospodarki znacznie lepiej od Stanów Zjednoczonych zareagują na zawirowania na finansowych rynkach. Jednak szybki wzrost wartości euro spowodowało zagrożenie europejskiego eksportu, a wzrost kosztów paliw i energii, wzrost cen żywności na światowych rynkach spowodowały wzrost inflacji i obecnie sytuacja gospodarcza niebezpiecznie szybko zmienia się.

Obecny stan wywołał reakcję Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Uważa on, że największe niebezpieczeństwo jest teraz przed gospodarkami wschodzącymi, które winny walkę z inflacją uczynić "najwyższym priorytetem". Jego zdaniem wiele rynków wschodzących musi podnieść swoje stopy procentowe, zmniejszyć deficyt i zezwolić na podwyższenie wartości waluty, by ograniczyć ryzyko inflacji.

Niepokoi także gospodarka krajów dalekowschodnich, w tym Chin. Co prawda w II kwartale br wzrost gospodarczy wyniósł 10,1%, jednak jest to czwarty, kolejny kwartał, w którym spada tempo wzrostu chińskiej gospodarki. Także stopa inflacji cen konsumpcyjnych ma tendencję spadkową (obniżyła się z 7,7% w maju do 7,1% w czerwcu), lecz równocześnie wskaźnik inflacji dla produkcji wzrósł z 8,2% do 8,8%...

MFW tak ocenia globalną gospodarkę: "światowa gospodarka jest w trudnej sytuacji, w potrzasku między gwałtownie malejącym popytem w wielu rozwiniętych gospodarkach, a rosnącą wszędzie inflacją, szczególnie w gospodarkach wschodzących i rozwijających się".

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: