eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Baza noclegowa w Polsce 2007

Baza noclegowa w Polsce 2007

2008-06-03 13:00

Przeczytaj także: Baza noclegowa w Polsce 2017


Udział procentowy korzystających z noclegów turystów zagranicznych kształtował się bardzo podobnie jak w 2006 r., tzn. obcokrajowcy stanowili 23% ogółu korzystających z turystycznej bazy noclegowej zbiorowego zakwaterowania. Największy udział turystów zagranicznych w ogólnej liczbie turystów zanotowano w hotelach (34%). W „pozostałych obiektach zbiorowego zakwaterowania” turyści zagraniczni zatrzymywali się zdecydowanie rzadziej i stanowili tylko 8,6% (9,3% w roku poprzednim).

Zdecydowana większość obywateli krajów, z których przyjechało najwięcej turystów zagranicznych wybrała zakwaterowanie w hotelach (81%). I tak, np. z Wielkiej Brytanii – 93%, z Niemiec – 73%, z Danii - 88%. Najmniej turystów zagranicznych nocowało w obiektach typowo wakacyjnych. Wynika to z faktu, że znaczna część przyjazdów turystów zagranicznych do Polski wiąże się z załatwianiem interesów i spraw służbowych.

Od stycznia do końca grudnia 2007 roku w obiektach hotelowych (czyli w hotelach, motelach, pensjonatach i innych obiektach hotelowych) wynajęto 14,8 mln pokoi, w tym ponad 5,4 mln turystom zagranicznym, co stanowiło ponad 37% ogólnej liczby wynajętych pokoi w tych obiektach. Najwięcej, bo aż 12,3 mln pokoi wynajęto w hotelach (w tym 5,0 mln turystom zagranicznym). Wykorzystanie pokoi w hotelach, motelach, pensjonatach i innych obiektach hotelowych w 2007 r. wyniosło 44,1%. Największy stopień wykorzystania pokoi w obiektach hotelowych obserwowano w województwie mazowieckim (53,4%) małopolskim (51,4%), i dolnośląskim (47,0%) a najmniejszy w opolskim (30,9%). Najniższe wskaźniki wykorzystania pokoi w obiektach hotelowych zanotowano w styczniu i grudniu (35,0% i 33,5%) a natomiast najwyższe w czerwcu 50,3% i wrześniu 51,5%.

Podobnie jak w roku poprzednim najwięcej turystów korzystało z noclegów w turystycznej bazie zbiorowego zakwaterowania w województwie małopolskim (2,8 mln), mazowieckim (2,5 mln) i dolnośląskim (2,0 mln).

Ponad połowa wszystkich noclegów turystów została im udzielona przez obiekty położone w województwach: zachodniopomorskim (17,4%), małopolskim (14,6%), dolnośląskim (9,6%) i mazowieckim (8,8%). Istotny udział w obsłudze turystów miały także obiekty z województwa śląskiego, na które przypadło 7,6% ogółu noclegów udzielonych turystom w 2007 roku. W odniesieniu do turystów zagranicznych, struktura noclegów według województw kształtowała się podobnie – na pierwszym miejscu znalazły się województwa zachodniopomorskie i małopolskie z udziałem ok. 20% udzielonych noclegów, a następnie mazowieckie (14%) i pomorskie (7%).

fot. mat. prasowe

Udzielone noclegi w obiektach zbiorowego zakwaterowania według województw

Udzielone noclegi w obiektach zbiorowego zakwaterowania według województw

W pozostałych obiektach zbiorowego zakwaterowania, czyli typowo wakacyjnych obiektach, wzmożony ruch noclegowy zaczynał się w maju (663,3 tys. korzystających) i wyraźnie malał już we wrześniu (608,7 tys. korzystających). Liczba osób korzystających z tych obiektów na początku roku jest porównywalna do liczby nocujących w ostatnich miesiącach roku. Polacy, podobnie jak w roku poprzednim, tworzyli znaczącą większość wśród osób korzystających z obiektów „wakacyjnych”: w ośrodkach wczasowych stanowili oni 96% odwiedzających, a w domach wycieczkowych – 93%.

poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: