eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Dotacje unijne 2007-2013 a zmiany procedur - porady

Dotacje unijne 2007-2013 a zmiany procedur - porady

2008-05-15 11:33

Przeczytaj także: Fundusze UE: pytania i odpowiedzi


Pomoc regionalna lub centralna

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, z jakiego programu możemy skorzystać, ważne jest uświadomienie sobie istnienia linii demarkacyjnej, która decyduje o tym, czy inwestycja kwalifikuje się do jednego z programów regionalnych, czy do programu krajowego. Jeśli np. planujemy inwestycję mniejszą niż 2 mln euro, o niskim potencjale innowacyjności (na poziomie regionalnym), to korzystamy z regionalnego programu operacyjnego (RPO) funkcjonującego w danym województwie, natomiast jeśli mamy do realizacji inwestycję większą niż 2 mln euro, charakteryzującą się wysoką potencjałem innowacyjności (na poziomie krajowym lub międzynarodowym), mamy możliwość skorzystania z programu krajowego - Innowacyjna Gospodarka.

Kolejna ważna kwestia to ustalenie, gdzie możemy poszukiwać informacji przy określeniu, w jakie działanie wpisuje się nasza inwestycja. W przypadku programów krajowych podstawowe informacje znajdziemy na stronie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, którego poszczególne departamenty pełnią rolę instytucji zarządzającej poszczególnymi działaniami. W przypadku programów regionalnych decydującym czynnikiem jest lokalizacja planowanej inwestycji. Jeśli planujemy inwestycję poniżej dwóch mln euro, to niezależnie od charakteru inwestycji, czyli potocznie mówiąc, od tego, czy będą to nowe technologie, czy modernizacja i rozbudowa firmy czy też turystyka, możemy korzystać z RPO i wtedy odpowiedzi na wszelkie pytania oraz potrzebne informacje o programie można uzyskiwać na stronach instytucji pośredniczących II stopnia (tzw. wdrażających). W większości województw są to urzędy marszałkowskie lub inne instytucje powołane do tego celu. Na każdej ze stron tych instytucji znaleźć można numery na infolinie oraz adresy e-mail do punktów kontaktowych lub osób udzielających informacji o programie.

Bliższe informacje o programie uzyskamy również w punktach informacyjnych na terenie całej Polski - informacja na stronie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (www.mrr.gov.pl) lub w punktach konsultacyjnych świadczących bezpłatne usługi doradcze na rzecz beneficjentów w ramach Krajowego Systemu Usług (KSU). Informacja o najbliższym punkcie na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl).

Aby sprawdzić, jakie szanse na pozyskanie dotacji ma nasza inwestycja można skorzystać z porady firmy konsultingowej zajmującej się pozyskiwaniem wsparcia unijnego. Współpraca z taką firmą pozwoli zweryfikować nasze plany jeszcze przed rozpoczęciem prac nad projektem i faktycznym złożeniem wniosku. Dobrze ukierunkowani przez firmę doradczą możemy już samodzielnie rozpocząć prace nad projektem lub powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy w sposób przemyślany doprowadzą do zakończenia prac związanych ze skompletowaniem całej dokumentacji w dogodnym terminie.

Ze względu na prawie dwuletnią lukę w funkcjonowaniu dotacji unijnych można się spodziewać, iż w roku 2008 dotacje spotkają się ze znacznie większym zainteresowaniem przedsiębiorców, więc szybkość złożenia wniosku aplikacyjnego może być także czynnikiem decydującym o szansach na pozyskanie dotacji. Dokumentacja aplikacyjna składa się z wniosku i szeregu załączników w postaci m. in. biznesplanu, studium wykonalności, dokumentów rejestrowych firmy, pozwoleń, zaświadczeń, opinii (np. na temat innowacyjności) czy promesy kredytowej. Dlatego też, aby skompletować wszystkie załączniki i rozplanować dobrze działania, najlepiej rozpisać harmonogram prac, wyznaczyć osoby odpowiedzialne za ich realizację i określić terminy zakończenia poszczególnych zadań.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: