eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 16/2007 (16-22.04.2007)

Tydzień 16/2007 (16-22.04.2007)

2007-04-22 02:51

Przeczytaj także: Tydzień 15/2007 (09-15.04.2007)

  • Projektem pierwszej połowy XXI nazwać należy koncepcję zbudowania tunelu między Azją a Kanadą. Jego długość wynosiłaby 103 km, a koszt jest szacowany na ok. 65 mld USD. Planuje się tym tunelem poprowadzić dwie linie kolejowe: pasażerską i towarową. Ma tam być także rurociąg gazowy i ropociąg. Oddanie do użytku tego przedsięwzięcia tylko przez połączenie systemów energetycznych Rosji, Ameryki i Dalekiego Wschodu pozwoli zaoszczędzić 20 mld USD rocznie.
  • Ministrowie finansów i prezesi banków centralnych krajów grupy G7 (Francji, Japonii, Niemiec, Kanady, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch) przed wiosenną konferencją Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego oceniali sytuację gospodarki światowej. Uznali, że mimo licznych zagrożeń, światowa gospodarka jest obecnie w okresie najsilniejszego od blisko 30 lat stabilnego wzrostu. Wysoko ocenili poprawę w gospodarce europejskiej i japońskiej i mimo recesji na amerykańskim rynku mieszkaniowym uznali, że amerykańska gospodarka jest stabilna.
  • Światowy wzrost gospodarczy w 2006 r. wyniósł 5,4%, a w opinii ekspertów w tym roku stopa wzrostu wyniesie 4,9%.
  • Wyniki przeprowadzonych badań pozwalają szacować irackie zasoby ropy na ponad 200 mld baryłek, czyli dwa razy więcej, niż je oceniano jeszcze przed amerykańską inwazją w 2003 roku. Tym samym Irak ma drugie co do wielkości złoża ropy na świecie (po Arabii Saudyjskiej). Obecne wydobycie ocenia się na 2 mln b/d. Koszt wydobycia w Iraku 1 baryłki ropy są najniższe na świecie i wynoszą ok. 2 USD/b. By uruchomić eksploatację 25 nowych złóż (w eksploatacji jest tylko 27 złóż) potrzeba zainwestować ok. 25 mld USD.
  • Kraje G7 przestrzegają przed niebezpieczeństwem rozwoju tendencji protekcjonistycznych. Wzywają Chiny do upłynnienia yuana, pobudzenia popytu na rynku wewnętrznym i działania na rzecz zrównoważenia bilansu w handlu z USA.
  • OPEC zaspokaja dziś 40% światowego zapotrzebowania na ropę. By utrzymać poziom swoich dochodów reguluje wielkość dostaw. Pół roku temu kartel obniżył produkcję o 1,2 mln b/d, a od 1 lutego 2007 r. jeszcze o 500 tys. b/d. Wobec obecnie wysokich cen ropy opublikował komunikat, że „jest gotów zwiększyć produkcję tego surowca, jeśli wzrośnie globalny popyt na paliwa”.
  • Według ekspertów prestiżowego banku inwestycyjnego Merrill Lynch, inflacja (na poziomie cen konsumenckich) w Chinach w I kwartale 2007 roku wyniosła ok. 3%. Równocześnie szacowali oni wzrost gospodarczy w I kwartale na poziomie 10,8% r/r (w tym samym okresie w 2006 roku wyniósł on 10,4%). Jednak rządowe biuro statystyczne Chin poinformowało, że w I kwartale 2007 roku chińska gospodarka miała dynamikę wzrostu na poziomie 11,1% r/r, a inwestycje w nieruchomości zwiększyły się o 27% r/r. Jak widać Chińczycy bez skutku starają się ostudzić gospodarkę. W 2006 roku stopy procentowe w Chinach były podnoszone trzy razy. Wprowadzono też ograniczenia w inwestowanie w nieruchomości.
  • Obecnie Niemcy przewodniczą tak Unii Europejskiej, jak i grupie G8. Ostatnio Angela Merkel zapowiedziała, że przywódcy G-8 rozważają możliwość kolejnego etapu oddłużenia krajów Afryki, udzielenia im pomocy finansowej oraz uruchomienia działań polepszających klimat inwestycyjny. Dwa lata temu najbogatsze kraje świata zobowiązały się zwiększyć pomoc dla najuboższych do 2010 r. do 50 mld USD. Połowa tej sumy ma trafić do Afryki.
  • Wenezuela to czwarty co do wielkości eksporter ropy na świecie. USA to największy jej konsument. Dziś rządy tych krajów są w ostrym konflikcie. Wenezuela zagroziła, że zablokuje dostawy ropy do USA, jeśli Biały Dom będzie sprzyjał próbom odsunięcia prezydenta Hugo Chaveza od władzy.
  • Ostatecznie Rosjanie postawili na swoim. Gazprom odkupił za 7,45 mld USD od Royal Dutch Shell i jego japońskich partnerów (Mitsui i Mitsubishi) 50% + 1 akcję w konsorcjum Sachalin Energy. Oznacza to przejęcie kierownictwa nad konsorcjum Sachalin 2 wydobywającym ropę i gaz.
  • Chiński CITIC Bank - siódmy największy bank w Chinach uzyskał 5,4 mld USD ze sprzedaży swoich akcji osiągając maksymalną wartość akcji z przyjętych wcześniej widełek cenowych. Analitycy oczekują, że ich kurs giełdowy będzie o 20 – 30% wyższy od ceny na rynku pierwotnym.
  • Na rynku telefonów komórkowych królują Nokia i Motorola. Ta druga zakończyła I kwartał ze stratą 181 mln dolarów. To skutek rosnącej konkurencja i spadku cen.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

OCHRONA NATURALNEGO ŚRODOWISKA, CZYLI KIJ ZAWSZE MA DWA KOŃCE

1. Ochrona środowiska naturalnego to coraz większy problem społeczności światowej. Jedną z szans jest zmiana składu paliwa stosowanego przez transport samochodowy. Lansowane od kilku już lat paliwo oparte na etanolu zdało egzamin od strony technicznej. Także korzystne są wyniki badań z punktu widzenia zatrucia otoczenia. Jednak ostatnio opublikowano wyniki badań wskazujące także na poważne, negatywne konsekwencje. Magazyn naukowy "Environmental Science and Technology" przedstawił wyniki badań z których wynika, że spaliny z samochodów napędzanych etanolem mogą wywołać liczne choroby układu oddechowego i w konsekwencji spowodować więcej zgonów niż spaliny z aut napędzanych tradycyjnymi paliwami. W raporcie podsumowującym te badania mówi się, że masowe spalanie paliwa o dużej domieszce etanolu (do 85%) może zwiększać ilość ozonu odpowiedzialnego za powstawanie smogu, który w konsekwencji wywołuje takie choroby jak np. astma. W przypadku, gdyby w USA wszystkie auta były napędzane paliwem z dużym dodatkiem etanolu, to nawet o 4% wzrosłaby w USA liczba zgonów na choroby układu oddechowego. Szczegóły tego artykułu podważają szereg dotychczasowych opinii o paliwie z dodatkiem etanolu i gdyby nie powaga uniwersytetu, który wykonywał te badania i prestiż wydawcy magazynu naukowego to można by sądzić, że jest to artykuł sponsorowany przez zwolenników tradycyjnych paliw stosowanych w pojazdach samochodowych.

2. "Troska o ochronę środowiska" była sposobem, dzięki któremu Gazprom przejął od Shella kontrolę nad największymi na świecie zakładami do produkcji skroplonego gazu (LNG) na Sachalinie i największą firmą gazową w Rosji. Odbiorcami mają być firmy z Japonii, Korei i USA. Rosjanie mają teraz w spółce 50% plus jedna akcja. Wcześniej Shell miał w Sakhalin Energy 55%, a pozostałe udziały po równo miały Mitsubishi i Mitsui. Shell zainwestował w te złoża na podstawie umowy podpisanej z rządem Rosji w 1994 r. W ubiegłym roku spółka została oskarżona o dużej wartości szkody w środowisku, zażądano wysokich odszkodowań. To skłoniło Shella do ustępstw.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: