eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Przygotuj swój samochód na zimę

Przygotuj swój samochód na zimę

2023-11-09 16:10

Przygotuj swój samochód na zimę

Przygotuj swój samochód na zimę © Pexels z Pixabay

Komunikat PR

Jesień to czas, kiedy zaczynamy myśleć o przygotowaniach do nadchodzącej zimy. Jednym z kluczowych elementów, na które warto zwrócić uwagę, jest odpowiednie przygotowanie auta.
Przygotowanie samochodu na zimę to kluczowy krok, aby cieszyć się bezpieczną i komfortową podróżą. Warto zacząć ten proces wcześniej, by nie zaskoczyły nas przymrozki, śnieg czy śliskie drogi. Odpowiednie wyposażenie auta, sprawdzenie działania wszystkich jego systemów pozwoli cieszyć się spokojnymi podróżami w najtrudniejszej porze roku.

Opony kiedy (i czy) pora na zmianę?


Czas wymiany opon jest zależny od warunków atmosferycznych. Gdy temperatura spada, a na drogach pojawia się śnieg i lód, wymiana opon letnich na zimowe staje się nieodzownym elementem bezpieczeństwa. Specjalna mieszanka gumy i głębokie bieżniki sprawiają, że te opony doskonale radzą sobie z trudnymi warunkami zimowymi. Bezpieczeństwo i pewność jazdy na śliskiej nawierzchni stają się priorytetem, a opony zimowe spełniają te oczekiwania, zapewniając komfortowe przejażdżki w zimowe dni.

Część kierowców woli jednak wybrać opony wielosezonowe, wskazując że to uniwersalne rozwiązanie na każdą pogodę. Wybierający ten typ opon wskazują, że obecne warunki klimatyczne nawet zimą są bardzo zmienne, a typowo zimowe opony znacznie gorzej spisują się gdy temperatura znacznie przekracza 7 stopni Celsjusza. Cieplejsze dni zimą rzeczywiście zdarzają się coraz częściej, a wybór opon wielosezonowych wydaje się rozsądnym kompromisem pomiędzy osiągami zimowymi a letnimi.

Wybierając całoroczne opony należy jednak pamiętać, że nie są one „wieczne” i należy je również regularnie wymieniać. Pamiętaj o sprawdzaniu bieżnika, aby upewnić się, że opony są gotowe na zimowe wyzwania. Inną kwestią jest to, że kompromis zapewniany przez wielosezonowe opony oznacza mimo wszystko gorsze dostosowanie ich do warunków typowo zimowych. Jeśli więc mieszkasz lub jedziesz w okolicę, w której zimowe warunki są surowe, często pada śnieg, a temperatura spada poniżej 7-5 stopni Celsjusza, lepszym rozwiązaniem będą opony zimowe.

Akumulator zimą


Akumulator samochodowy może być zimą narażony na dodatkowe wyzwania związane z niskimi temperaturami. Aby zapewnić bezproblemowy rozruch i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, należy dokładnie sprawdzić jego stan i zadbać, by bezproblemowo służył nam w zimowych miesiącach.

Regularna kontrola napięcia akumulatora za pomocą miernika staje się jeszcze istotniejsza, gdy spadają temperatury, podobnie jak usuwanie osadzających się zanieczyszczeń z zacisków. Jeśli parametry akumulatora zaczynają odbiegać od normy, należy rozważyć wymianę go.

Warto też zaopatrzyć się w prostownik – urządzenie, które pełni funkcję ładowarki samochodowej i stanowi proaktywną formę ochrony akumulatora przed mroźnymi warunkami zimowymi, ograniczając ryzyko rozładowania. Na rynku dostępne są różne typy prostowników, należy więc wybrać odpowiedni dla swojego akumulatora. W przypadku starszych samochodów odpowiedni może być prostownik standardowy, w przypadku nowych aut zazwyczaj konieczny będzie wybór prostownika mikroprocesorowego. Ważne są też parametry – skuteczny prąd ładowania wyrażany w amperach powinien wynosić 10 procent pojemności ładowanego akumulatora. Pamiętajmy też, że napięcie wyjściowe akumulatora i prostownika powinno być równe, chyba że urządzenie ma możliwość regulacji.

Komfort w zimowe poranki. I dużo więcej


Po zimnych nocach wsiadanie do przemarzniętego wnętrza auta jest nieprzyjemne, a jego uruchomienie zużywa paliwo oraz silnik samochodowy. Rozwiązaniem jest ogrzewanie postojowe, często nazywane webasto (nazwa pochodzi od firmy, która jako pierwsza wdrożyła ten system).

Ogrzewanie silnika to sposób na zwiększenie jego żywotności. Nagrzany silnik osiąga swoją optymalną temperaturę szybciej, co minimalizuje zużycie paliwa i jednocześnie chroni komponenty przed nadmiernym ścieraniem.

Ogrzewanie postojowe znacząco podnosi komfort pasażerów, sprawiając że wnętrze samochodu staje się przyjemnie ciepłe już od pierwszych chwil podróży. Dzięki niemu zimowe poranki przestają być nieprzyjemnym wyzwaniem.

Przygotowanie samochodu do zimy to kluczowy krok do bezpiecznej jazdy w trudnych i zmiennych warunkach. Zadbaj o swój samochód, a on odwdzięczy się pewnością na drodze.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: