eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Certyfikowane złoto

Certyfikowane złoto

2023-07-06 14:19

Certyfikowane złoto

Certyfikowane złoto © fot. mat. prasowe

Artykuł sponsorowany

Największe bezpieczeństwo inwestycji w złoto zapewnia złoto certyfikowane poprzez CertiCard. Znacznie zwiększa szansę na to, że sztabka kupowana na internetowej aukcji czy w lombardzie jest oryginalna. Co więcej, złoto bez CertiCard ciężko sprzedać, w związku z czym na sztabce, która nie jest certyfikowana, najprawdopodobniej nic nie zarobisz. Podstawowym wyrażeniem w słowniku każdego inwestora powinno być zatem "złoto certyfikowane". A jak tak właściwie wygląda CertiCard? Czy da się podrobić taki certyfikat? Wszystkiego dowiesz się z naszego krótkiego poradnika.

CartiCard/CertiPack – co to jest?


CertiCard, które występuje również pod potoczną nazwą CertiPack, to solidne, szczelne, przezroczyste opakowanie z tworzywa sztucznego zawierające sztabkę złota oraz certyfikat. CertiCard pełni dwie podstawowe funkcje: świadczy o oryginalności, jakości oraz pochodzeniu złota. Certyfikat przedstawia bowiem takie informacje, jak:
  • nazwa mennicy, która wybiła sztabkę,
  • próba złota,
  • waga sztabki,
  • numer seryjny sztabki
  • oraz podpis mincerza.

Co więcej, CertiPack chroni złoto przed potencjalnymi uszkodzeniami. Pomaga zatem zachować produkt w idealnym stanie; wszystkiego rodzaju rysy i inne ślady zdecydowanie obniżają wartość inwestycyjną złota. Co więcej, wiele firm specjalizujących się w obrocie metalami szlachetnymi może wręcz odmówić odkupu jakkolwiek uszkodzonego wyrobu.

Bardzo ważne jest zatem to, by nie wyjmować sztabki złota z CertiPack. Gdy zechcesz ją sprzedać, to dużo łatwiej będzie Ci znaleźć nabywcę na złoto certyfikowane niż pozbawione certyfikatu i przechowywane w inny sposób. CertiCard to opakowanie na tyle charakterystyczne, że rozpoznają je wszyscy specjaliści oraz przedsiębiorcy obracający cennymi kruszcami, a także zdecydowana większość prywatnych inwestorów.

Gdzie można dostać CertiPack?


CertiCard to znak handlowy włoskiej spółki specjalizującej się w systemach certyfikacji – Certiline Ltd. Firma cieszy się doskonałą renomą; zajmuje się nie tylko certyfikacją złota, ale również niewielkich diamentów (DiamondBox), monet oraz medali (CoinCard) czy produktów papierowych, takich jak dokumenty (CertiMark) i znaki handlowe (CertiClip).

CertiPack otrzymuje się wraz ze sztabką złota przy jej zakupie od sprawdzonego dostawcy, takiego jak np. Mennica Polska. Kupujący nie musi zatem zawracać sobie głowy pozyskaniem certyfikatu oryginalności oraz jakości metalu szlachetnego. Jeżeli zatem trafisz np. w internecie na ofertę sprzedaży sztabki, która nie znajduje się w omawianym opakowaniu, to pamiętaj, by (zamiast niej) zawsze wybrać złoto certyfikowane – nawet jeżeli będzie droższe. Niższa cena sztabki bez CertiPack może być bowiem związana nie tylko z tym, że złoto bez certyfikatu trudniej sprzedać, ale również z jego podrobieniem.

Czy da się podrobić CertiCard?


Porobienie CertiCard w teorii jest możliwe, ale niezwykle nieopłacalne i bardzo trudne. CertiPack to opakowanie wykonane z wykorzystaniem zaawansowanej autorskiej technologii wspomnianego wyżej przedsiębiorstwa. Składa się z dwóch lub większej liczby elementów, w których zostaje umieszczona sztabka, a całość jest zapieczętowana z wykorzystaniem specjalnej ręcznej lub półautomatycznej maszyny. Oryginalne opakowanie zostaje dodatkowo zabezpieczone folią z luminescencyjnymi wzorami graficznymi widocznymi wyłącznie pod lampą Wooda.

Co więcej, na CertiCard znajduje się również etykieta CertiEye chroniąca przed fałszerstwem. Jest na niej widoczny unikalny znak autentyczności z numerem seryjnym, który można zeskanować specjalną aplikacją na smartfonie, by sprawdzić oryginalność sztabki złota.

Chcąc zatem mieć pewność, że kupuje się złoto certyfikowane prawdziwym CertiPack, a nie ewentualnym podrabianym opakowaniem, należy zwrócić uwagę na obecność CertiEye. Warto też sprawdzić, czy CertiCard jest idealnie dopasowane do sztabki i w pełni przezroczyste oraz czy znajdują się wszystkie wymagane informacje: numer seryjny, nazwa mennicy, podpis mincerza, waga sztabki i próba złota.

oprac. : materiał partnera

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: