eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Organizacja konferencji - praktyczne porady dla koordynatorów

Organizacja konferencji - praktyczne porady dla koordynatorów

2023-05-19 14:30

Organizacja konferencji - praktyczne porady dla koordynatorów

Organizacja konferencji - praktyczne porady dla koordynatorów © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Osoby odpowiedzialne za organizację spotkania konferencyjnego mają przed sobą dość skomplikowane zadanie. W tym przypadku nie wystarczy tylko wynająć odpowiednio dużej sali konferencyjnej. To o wiele bardziej skomplikowane zadanie. Sprawdź poradnik, jak przygotować konferencję krok po kroku.
Przygotowanie spotkania biznesowego lub szkolenia dla pracowników to wieloetapowy proces. Tak naprawdę stopień skomplikowania organizacji zależy od kilku czynników: rodzaj konferencji, tematyka, liczba osób oraz preferencje uczestników. Jeśli odpowiadasz za przygotowanie spotkania, koniecznie sprawdź dostępne sale konferencyjne w Warszawie.

Organizacja firmowej konferencji – po pierwsze plan!


Chcesz zorganizować konferencję, która będzie idealna pod każdym względem? Planowanie to podstawa! Dobrze przygotowany plan pomoże Ci zorganizować perfekcyjne wydarzenie. Zyskasz też pewność, że w trakcie organizacji konferencji o niczym nie zapomnisz. Na tym etapie musisz ustalić kilka kwestii:
  • czas trwania konferencji,
  • liczbę potencjalnych uczestników,
  • tematykę spotkania,
  • preferencje gości odnośnie do wyżywienia lub poczęstunków w trakcie spotkania,
  • maksymalny budżet.

Po zabraniu podstawowych informacji będziesz w stanie podjąć się dalszych działań związanych z przygotowaniem konferencji. Jeśli zadanie jest wyjątkowo wymagające, warto zebrać swój zespół koordynatorów. Dzięki temu niektóre obowiązki przekażesz komuś innemu i zajmiesz się ważniejszymi sprawami związanymi z organizacją spotkania.

Spotkanie firmowe a sala konferencyjna – jak wybrać odpowiednią?


W trakcie poszukiwania sali konferencyjnej nie warto postępować zbyt pochopnie. Jeśli firma nie ma własnego pomieszczenia do organizacji spotkań firmowych, możesz zdecydować się na wynajem zewnętrznej sali. Idealne sale konferencyjne w Warszawie i innych miejscowościach znajdziesz w wyszukiwarce online – Venuu.
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję i zarezerwujesz termin na sali konferencyjnej, weź pod uwagę:
  • całkowite koszty wynajmu sali,
  • liczbę dostępnych miejsc,
  • udogodnienia technologiczne dostępne na miejscu (projektory, nagłośnienie, miejsca siedzące przy biurku/stole),
  • styl wykończenia wnętrza,
  • rodzaj akceptowanej formy poczęstunku/wyżywienia.

Niektóre sale konferencyjne proponują własny katering, a także darmowy internet. Warto skorzystać z takich usług. Dzięki temu zmniejszysz liczbę zadań do wykonania podczas organizowania spotkania biznesowego. Na wynajętej sali możesz przygotować konferencję zarówno na kilkanaście, jak i kilkadziesiąt osób.

Koszty organizacji konferencji – jak nad tym zapanować?


Przygotowanie idealnego spotkania konferencyjnego to nie lada wyzwanie. Niestety musisz liczyć się ze sporymi kosztami. Znaczną część budżetu pochłonie katering, wynajem konferansjera, a także zakwaterowanie uczestników spotkania. Z tego względu tak ważne jest wcześniejsze planowanie budżetu. Na tym etapie ustal wydatki za:
  • wynajem sali konferencyjnej,
  • transport i zakwaterowanie,
  • działania marketingowe,
  • pozyskiwanie sponsorów,
  • przygotowane aktywności dodatkowe w trakcie konferencji,
  • napoje i wyżywienie.

Ustalenie realnych kosztów organizacji konferencji znacznie ułatwia późniejsze działania. Z niektórych wydatków można zrezygnować, aczkolwiek przy założeniu, że konferencja wciąż będzie spełniać swoje zadanie. Ewentualne oszczędności można wypracować poprzez negocjacje z usługodawcami, np. za wynajem sali konferencyjnej.

W jakim terminie przygotować firmową konferencję?


Wbrew pozorom termin organizacji konferencji jest jednym z najważniejszych elementów, które warto wziąć pod uwagę w trakcie przygotowywania spotkania. Przykładowo: konferencja na ok. 200-300 osób to przedsięwzięcie, które musi potrwać co najmniej 2 dni lub dłużej. Kilka zasad, którymi warto się kierować to:
  1. Wybieraj terminy konferencji, które nie kolidują z firmowymi wydarzeniami ani imprezami publicznymi. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystkie zaproszone osoby pojawią się na spotkaniu.
  2. Raczej unikaj terminów organizacji konferencji na wakacjach lub w okresie ferii zimowych. Wtedy wiele osób wybiera się na prywatne urlopy. To automatycznie powoduje, że uczestnictwo w konferencji jest niemożliwe.
  3. Nigdy nie planuj konferencji na weekend. Wiele osób odpoczywa w tym czasie od pracy. Lepiej przygotować spotkanie (nawet kilkudniowe) od poniedziałku.

Powyższe porady nie sprawdzą się we wszystkich przypadkach. Jeśli odpowiadasz za organizację konferencji w dużej korporacji – prawdopodobnie przygotowanie spotkania w weekend wcale nie będzie złym pomysłem. Wiele firm w tygodniu pracuje na najwyższych obrotach, a więc poszczególne osoby nie będą w stanie oderwać się od swoich obowiązków.

Ile kosztuje organizacja konferencji firmowej?


Minimalne koszty związane z organizacją konferencji na 100 osób to wydatek średnio od ok. 5 tys. złotych. Im więcej uczestników, prezentacji i udogodnień, tym wyższe koszty. Decydując się na nocleg dla gości, a także przygotowanie imprezy integracyjnej wydatki mogą znacznie wzrosnąć – nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: