eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Jak mikrofaktoring pomaga firmom w kryzysowych czasach?

Jak mikrofaktoring pomaga firmom w kryzysowych czasach?

2022-10-25 13:41

Jak mikrofaktoring pomaga firmom w kryzysowych czasach?

Jak mikrofaktoring pomaga firmom w kryzysowych czasach? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Rosnące koszty działalności, wysoka inflacja, konieczność przemodelowania wielu biznesów w sposób, który pozwoli utrzymać się na powierzchni. To rzeczywistość, z jaką obecnie zmagają się mikro i mali przedsiębiorcy. W jaki sposób mikrofaktoring pomaga im funkcjonować?
Przedsiębiorcy aktualnie nie mają zbyt łatwo. Najpierw ograniczenia związane z pandemią, obecnie zawirowania spowodowane konfliktem za naszą wschodnią granicą. To wszystko wpływa na inflację, rosnące koszty obsługi kredytów. Szczególnie teraz ważne jest utrzymanie płynności finansowej, a zarządzanie finansami firmowymi trzeba wprowadzić na inny, wyższy poziom. O ile bowiem w czasach szybkiego rozwoju, wysokiego popytu wszystko „kręci się” dobrze, o tyle w okresie spowolnienia, trzeba dość mocno się natrudzić żeby nie popaść w problemy.

Koszty prowadzenia firmy


Gołym okiem widać, że koszty prowadzenia firmy są coraz wyższe. Przedsiębiorcy szukają rozwiązań, które pomagają opanować tę sytuację. Jednym z rozwiązań, które mogą się sprawdzić jest mikrofaktoring. Jak to działa i dla kogo nadaje się idealnie?

Jak działa mikrofaktoring?


Mikrofaktoring to faktoring adresowany do najmniejszych firm. Mikrofaktoring podobnie jak faktoring jest finansowaniem faktur. To usługa, która polega na tym, że przedsiębiorca wystawiający faktury z bardzo długim terminem płatności, może otrzymać należność znacznie wcześniej. Wyobraźmy sobie właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej, który wystawia faktury z bardzo długim terminem płatności. Jednocześnie musi na bieżąco opłacać wszystkie koszty, a gdy trafi mu się nowe, większe niż do tej pory zlecenie, trzeba od razu kupić półprodukty.

Oczywiście nie zawsze przedsiębiorca ma wystarczająco dużo pieniędzy w rezerwie by zapłacić za to od razu. Może więc stracić intratne zlecenie. Jak poprawić płynność? Właśnie poprzez mikrofaktoring.

Pieniądze na pokrycie bieżących zobowiązań będą pochodzić z należności uzyskanych od obecnych klientów. Z tą różnicą, że na koncie przedsiębiorcy znajdą się niedługo po tym jak wystawiono fakturę, zamiast kilkudziesięciu dni oczekiwania na zapłatę.

Finansowanie firm


Przedsiębiorca wystawiając fakturę swojemu kontrahentowi z wydłużonym terminem płatności, automatycznie przekazuje ją firmie mikrofaktoringowej. Ta wypłaca od razu kwotę wynikającą z faktury na konto przedsiębiorcy. Potrąca sobie niewielką prowizję, a w chwili gdy zobowiązanie z faktury staje się wymagalne, odzyskuje samodzielnie tę kwotę od kontrahenta. Mówiąc inaczej, przedsiębiorca otrzymuje pieniądze z faktury nie od swojego kontrahenta, a od firmy mikrofaktoringowej, która potem odzyskuje te pieniądze od partnera biznesowego pierwotnego wystawcy faktury.

Mikrofaktoring bardzo dobrze sprawdzi się w branżach gdzie długie terminy płatności to element przewagi konkurencyjnej. Można zaproponować bowiem klientowi możliwość zapłaty za towar lub usługę długo po jego dostarczeniu lub jej zrealizowaniu bez szkody dla swoich finansów ponieważ dostajemy pieniądze od ręki od faktora.

Mikrofaktoring tym różni się od faktoringu oferowanego przez banki, że weryfikacja stron umowy odbywa się bardzo szybko, głownie online. Nie trzeba przedkładać żadnych dokumentów aplikacyjnych ani deklarować wysokości potrzebnego limitu faktoringowego. Po prostu zarejestrowaniu firmy na internetowej platformie transakcyjnej faktora, przesyłamy do systemu obraz faktury, a firma faktoringowa wypłaca pieniądze.

- Operatorzy mikrofaktoringowi to dziś bardzo nowocześnie działające firmy. Dzięki zaawansowanym technologiom weryfikacja przedsiębiorcy i kontrahenta, a także sama transakcja finansowania faktury odbywa się bardzo szybko zwykle bez konieczności dostarczania jakichkolwiek dodatkowych dokumentów. Nie występują też koszty wstępne związane z otrzymaniem limitu faktoringowego oraz umowy zawierających dodatkowe zobowiązania. Wszystko po to by pieniądze z faktury dotarły do wystawcy niezwłocznie, a cały proces był bezpieczny dla każdej ze stron transakcji – tłumaczy Tomasz Gąsiorowski z firmy Monevia, specjalizującej się w mikrofaktoringu.

Takie rozwiązanie pozwala też uniknąć ryzyka samodzielnej weryfikacji dłużnika przez przedsiębiorcę. W przypadku problemów płynnościowych kontrahenta, egzekwowaniem zapłaty z finansowanej faktury zajmuje się już samodzielnie faktor.

Mikrofaktoring umożliwia prowadzenie biznesu w sposób bardziej przewidywalny, a to jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: