eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Kredyt czy pożyczka, co jest lepsze?

Kredyt czy pożyczka, co jest lepsze?

2022-10-11 14:05

Kredyt czy pożyczka, co jest lepsze?

Kredyt czy pożyczka, co jest lepsze? © fot. mat. prasowe

Artykuł sponsorowany

Kredyt i pożyczka to terminy często stosowane zamiennie. Nic dziwnego - większość pożyczek udzielanych jest w oparciu o ustawę o kredycie konsumenckim, terminologia może być więc myląca. Mimo podobieństw, to różniące się od siebie produkty, przyznawane w oparciu o zupełnie inne akty prawne. Warto znać różnicę i świadomie wybrać lepszą dla siebie opcję.

Kredyty tylko w bankach


Podstawową i najważniejszą cechą kredytów jest to, że ich udzielanie zarezerwowane jest dla banków. Umowa kredytowa zawsze musi być zawarta pisemnie, a kredyty przyznawane są na realizację jasno określonego celu – np. zakup nieruchomości, samochodu czy konkretnego zakupu w sklepie. Na rynku dostępne są oczywiście kredyty gotówkowe – które można przeznaczyć na dowolny cel, zazwyczaj jednak przyznawane są na mniej atrakcyjnych warunkach. Kredyty są zawsze płatne – zapewne zwróciliście uwagę na brak ofert bankowych reklamujących kredyt z RRSO 0%. Ustawa Prawo Bankowe dość dokładnie reguluje również obowiązki dotyczące analizy ryzyka kredytowego, weryfikacja wniosku kredytowego może więc potrwać nawet kilka dni, chociaż banki coraz częściej skracają ten okres.

Jak szybko, to pożyczka


Warunki udzielania pożyczek reguluje kodeks cywilny. Pożyczki nie muszą być płatne (chociaż zazwyczaj są). Jeśli kwota zobowiązania jest mała, wystarczy umowa ustna. Pożyczek na niewielkie kwoty mogą udzielać również osoby fizyczne – pożyczając od znajomego jakiekolwiek pieniądze również zaciągasz pożyczkę. Działające na rynku fintechy pożyczkowe udzielają pożyczek na podstawie Ustawy o Kredycie Konsumenckim – to specjalny typ pożyczki, bardziej uregulowany i lepiej chroniący interesy Klienta. Pożyczone środki mogą być zazwyczaj przeznaczone na dowolny cel, a sam proces trwa zazwyczaj tylko kilka minut. W tym czasie instytucja pożyczkowa jest w stanie przeprowadzić analizę zdolności kredytowej i wydać decyzję o przyznaniu lub o odmowie przyznania pożyczki.

Kredyt a pożyczka


Maksymalna kwota pożyczki udzielanej w oparciu o Ustawę o Kredycie Konsumenckim to 255 550 zł, podczas gdy kredyty hipoteczne mogą dotyczyć nawet milionów złotych – lub zdecydowanie większych kwot, gdy kredytobiorcami są firmy. Zarówno banki jak i fintechy pożyczkowe przedstawiają informacje na temat rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO), a jej wysokość w obu przypadkach obliczana i prezentowana jest w ten sam sposób. Zarówno pożyczki jak i kredyty spłacane są w miesięcznych ratach, chociaż na rynku funkcjonują pożyczki spłacane szybciej – tak zwane chwilówki. Z punktu widzenia samego konsumenta, różnice między obiema formami pożyczania są raczej niewielkie.

Kredyt czy pożyczka – co lepsze?


Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Jak zwykle: to zależy. Jeszcze kilka lat temu odpowiedź na tytułowe pytanie byłaby prostsza, ale dzisiaj na rynku działają fintechy takie jak Smartney, które w rankingach kredytowych wypadają lepiej od niejednego banku. Warunki na których oferowane są kredyty celowe – na nieruchomość czy samochód – zazwyczaj są korzystniejsze. Jeśli rozważasz duży zakup, który planujesz spłacać przez wiele lat to kredyt może być lepszą opcją. Jednak przewagą pożyczek jest możliwość przeznaczenia ich na dowolny cel i szybkie rozpatrywanie wniosków. To świetna opcja np. w przypadku trwającego remontu, doraźnych potrzeb czy planów, które wymagają szybszej decyzji. To również jedyne rozwiązanie, jeśli planowane zakupy nie wiążą się z jednorazową dużą płatnością, tylko wymagają elastycznego korzystania z pieniędzy. Dobrze jest wcześniej sprecyzować kryteria, według których wybierany będzie produkt finansowy. Może to być np. czas, wymagane dokumenty i RRSO. Skupiając się na jasno określonych parametrach, łatwiej będzie wybrać produkt, który spełni oczekiwania.

Więcej informacji o porównaniu kredytu z pożyczką możesz naleźć tutaj: https://www.smartney.pl/blog/post/kredyt-a-pozyczka-czym-sie-roznia-i-co-wybrac/970

oprac. : materiał partnera

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: