eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co trzeci Polak zalicza siebie do klasy średniej

Co trzeci Polak zalicza siebie do klasy średniej

2021-06-07 11:29

Co trzeci Polak zalicza siebie do klasy średniej

Co trzeci Polak zalicza siebie do klasy średniej © lisssbetha - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

35% Polaków uważa, że zaliczają się do klasy średniej. 36% jest zdania, że należą do niej Polacy, którzy zarabiają miesięcznie na rękę między 4 a 6 tys. zł - wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Przeczytaj także: Key Account Manager - najlepsze stanowisko dla humanisty

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Ilu Polaków zalicza się do klasy średniej?
  • Ile zarabiają Polacy należący do klasy średniej?
  • Co zrobią polscy przedsiębiorcy, gdy wzrosną ich obciążenia podatkowo-składkowe?


Z badania dla serwisu ciekaweliczby.pl wynika, że 35% Polaków uważa, że należy do klasy średniej, a 23% uważa, że do niej nie należy. 30% ankietowanych odpowiedziało, że trochę należy, trochę nie należy. 12% badanych przyznało, że nie wie, czym jest klasa średnia.

Do klasy średniej zaliczyło się więcej wyborców Koalicji Obywatelskiej (52%) oraz Prawa i Sprawiedliwości (47%) niż wyborców Polski 2050 Szymona Hołowni (38%) czy Lewicy (34%).

fot. mat. prasowe

Czy zaliczasz siebie do klasy średniej?

Jedna trzecia Polaków (35%) zalicza siebie do klasy średniej.


Jak Polacy szacują wysokość zarobków klasy średniej? Zdaniem 36% badanych klasę średnią tworzą osoby, które zarabiają od 4 do 6 tys. zł miesięcznie na rękę. 24% badanych uważa, że osoby należące do klasy średniej zarabiają między 2 a 4 tys. zł. Podobny odsetek (23%) sądzi, że zarobki klasy średniej to między 6 a 8 tys. zł. 7% uważa, że osoby z klasy średniej zarabiają powyżej 10 tys. zł netto.

Badanie pokazuje, że w kontekście zarobków klasa średnia jest inaczej rozumiana przez osoby, które siebie do niej zaliczają, a inaczej przez osoby, które uważają, że do niej nie należą. Wśród osób, które zaliczyły się do klasy średniej, najwięcej, bo 38% uważa, że klasa średnia zarabia między 4 a 6 tys. zł miesięcznie na rękę, ale już wśród tych osób, które nie zaliczyły się do tej klasy, przeważają odpowiedzi, że klasa średnia zarabia więcej, bo między 6 a 8 tys. zł.

Wśród wyborców zarówno partii rządzącej, jak i ugrupowań opozycyjnych dominuje przekonanie, że osoby z klasy średniej zarabiają miesięcznie na rękę między 4 a 6 tys. zł. Jeśli chodzi o definiowanie zarobków klasy średniej, to odpowiedzi wyborców Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 Szymona Hołowni i Lewicy są na dość zbliżonym poziomie. Na tym tle wyróżniają się odpowiedzi wyborców PiS, z których co czwarty (25%) uważa, że do klasy średniej należą Polacy zarabiający między 2 a 4 tys. zł. Wśród wyborców partii opozycyjnych pogląd ten podziela między 12% a 16% badanych.

fot. mat. prasowe

Ile wg Ciebie zarabiają Polacy należący do klasy średniej?

Według 36% Polaków klasę średnią tworzą osoby zarabiające od 4 do 6 tys. zł miesięcznie na rękę.


Większość Polaków (65%) uważa, że państwo powinno dążyć do takiego rozwoju gospodarki, żeby ludzie bogacili się dzięki swojej pracy, ale już prawie co trzeci (30%) popiera model państwa, w którym wszyscy obywatele zarabiają na podobnym, średnim poziomie. Tylko 5% uważa, że państwo powinno dążyć do takiego rozwoju gospodarki, żeby ludzie się bogacili dzięki dodatkom socjalnym.

Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 Szymona Hołowni, ale również wśród wyborców Lewicy zdecydowanie dominuje przekonanie, że państwo powinno dążyć do tego, żeby ludzie bogacili się dzięki swojej pracy (odpowiednio: 80%, 80%, 78%). W elektoracie Prawa i Sprawiedliwości takich osób jest zdecydowanie mniej, bo 60%. Co trzeci wyborca PiS (34%) opowiada się za modelem państwa, w którym wszyscy zarabiają na podobnym, średnim poziomie i to przekonanie jest prawie dwukrotnie częstsze niż wśród wyborców partii opozycyjnych.

fot. mat. prasowe

Z którym stwierdzeniem zgadzasz się najbardziej?

Większość Polaków (65%) uważa, że państwo powinno dążyć do takiego rozwoju gospodarki, żeby ludzie się bogacili dzięki swojej pracy.


Na pytanie, co zrobią polscy przedsiębiorcy, gdy wzrosną ich obciążenia podatkowo-składkowe, co zostało niedawno zapowiedziane przez rząd Zjednoczonej Prawicy w ramach „Polskiego Ładu”, zdecydowana większość (74%) uważa, że przedsiębiorcy będą unikać płacenia wyższych obciążeń albo będą sobie odbijać straty kosztem konsumentów. Najwięcej osób (36%) jest zdania, że przedsiębiorcy podniosą ceny produktów i usług, następnie 15% - że zaczną częściej zatrudniać na czarno lub sami zaczną pracować na czarno, 13% - że zaczną wprowadzać różnego rodzaju optymalizacje podatkowe, 10% - że przeniosą działalność gospodarczą do innych krajów lub rajów podatkowych. Tylko 8% uważa, że przedsiębiorcy zaczną po prostu płacić wyższe obciążenia podatkowo-składkowe.

Prawie połowa wyborców Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 Szymona Hołowni i Lewicy (odpowiednio: 44%, 45%, 46%) jest zdania, że przedsiębiorcy podniosą ceny produktów i usług.

Z kolei wśród wyborców PiS myśli tak zaledwie 25%. W elektoracie partii rządzącej jest też zdecydowanie najwięcej osób, bo prawie co piaty (19%), zakładających, że przedsiębiorcy po prostu się podporządkują i zaczną płacić więcej. W elektoracie partii opozycyjnych ten pogląd podziela zaledwie między 2% a 5% wyborców.
Badanie pokazuje, że elektoraty partii opozycyjnych Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 Szymona Hołowni i co ciekawe, również Lewicy, są bardzo zbliżone w podejściu do określenia klasy średniej przez pryzmat zarobków, modelu państwa czy konsekwencji wzrostu obciążeń podatkowo-składkowych. Na drugim biegunie są wyborcy PiS, wśród których jest najwięcej osób o sentymencie do czasów PRL, by wszyscy ludzie zarabiali na podobnym, średnim poziomie. W tym elektoracie jest też najwięcej osób myślących życzeniowo, że przedsiębiorcy nie będą podnosili cen produktów i usług, gdy wzrosną ich obciążenia podatkowo-składkowe, tylko się potulnie podporządkują i wezmą te koszty na siebie - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

fot. mat. prasowe

Co zrobią polscy przedsiębiorcy, gdy wzrosną ich obciążenia podatkowo-składkowe?

Najwięcej osób (36%) jest zdania, że przedsiębiorcy podniosą ceny produktów i usług.


fot. mat. prasowe

Co zrobią polscy przedsiębiorcy, gdy wzrosną ich obciążenia podatkowo-składkowe? - partie polityczne

Prawie połowa wyborców Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 Szymona Hołowni i Lewicy (odpowiednio: 44%, 45%, 46%) jest zdania, że przedsiębiorcy podniosą ceny produktów i usług.


Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1057 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 28 – 31 maja 2021 roku. Metoda: CAWI.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: