eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 61% Polaków nie wierzy w system emerytalny

61% Polaków nie wierzy w system emerytalny

2019-12-21 00:44

61% Polaków nie wierzy w system emerytalny

61% Polaków nie ma zaufania do obecnego systemu emerytalnego © DOC RABE Media - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Z jednej strony nie ufamy temu, co oferuje nam polski system emerytalny (61%), z drugiej nie myślimy też o samodzielnym oszczędzaniu na emeryturę (63%). To jeden z głównych wniosków, do jakich prowadzi badanie zrealizowane dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Przeczytaj także: Emeryci radzą: czas zacząć oszczędzanie na emeryturę

Jak czytamy w komunikacie z badania, polski system emerytalny wzbudza ufność zaledwie 11% Polaków. Pozostali albo nie ufają mu wcale (61%) albo też nie potrafią zająć w tej sprawie stanowiska. Najbardziej nieufni są sympatycy Koalicji Obywatelskiej (76%) i Lewicy (71%), a na drugim biegunie plasują się wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (47%).
Tak wysoki poziom nieufności społecznej zdaje się potwierdzać, że ciągłe zmiany w systemie emerytalnym raczej nie przysporzyły mu fanów.

Brak zaufania do systemu emerytalnego nie potęguje jednak skłonności do samodzielnego oszczędzania pieniędzy na jesień życia. Z badania wynika, że aż 63% z nas ani nie oszczędza, ani nie inwestuje z myślą o przyszłości. Samodzielne starania o wyższą emeryturę podejmuje jedynie 37% badanych.

Co ciekawe, pod względem niepodejmowania działań służących podwyższaniu przyszłych emerytur, wyborcy trzech głównych ugrupowań politycznych okazują się wyjątkowo zgodni. O oszczędzaniu lub inwestowaniu z myślą o emeryturze nie myśli 63% wyborców PiS, 60% sympatyków Koalicji Obywatelskiej oraz 61% zwolenników Lewicy.

fot. mat. prasowe

Z którym stwierdzeniem na temat obecnego sytemu emerytalnego w Polsce zgadzasz się bardziej?

61% Polaków nie wierzy w system emerytalny.


Jednocześnie 6 na 10 Polaków doskonale zdaje sobie sprawę, że przyszłe emerytura będą niższe od pensji. Jedynie co dziesiąty jest zdania, że świadczenie emerytalne będzie przewyższać kwoty otrzymywane od pracodawcy, 27% badanych nie formułuje na ten temat żadnej opinii.

Świadomość, że emerytura będzie niższa niż ostatnie zarobki jest zdecydowanie najwyższa wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (80%) i Lewicy (73%), a najniższa w elektoracie PiS (54%). Wśród wyborców partii rządzącej jest najwięcej osób błędnie przekonanych, że ich emerytura będzie wyższa niż ostatnie zarobki (14%) lub na podobnym poziomie (7%), czyli łącznie 21%, podczas gdy wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej łącznie takich osób jest 5%, a Lewicy - 12%.

fot. mat. prasowe

Które stwierdzenie lepiej opisuje Twój stosunek do emerytury?

Zdecydowana większość Polaków nie oszczędza z myślą o emeryturze.


Obecnie średnie świadczenie emerytalne wynosi trochę ponad połowę przeciętnego wynagrodzenia, a według szacunków obecni 30-40-latkowie będą otrzymywać emerytury w wysokości ok. 30% swoich ostatnich zarobków.
„Badanie pokazuje, że konieczne jest prowadzenie szerokich akcji edukacyjnych zachęcających do samodzielnego oszczędzania na emeryturę. Wciąż większość Polaków nie robi nic, by zwiększyć swoje świadczenia, a duża część nadal nie wie, że ich emerytury będą niższe lub jest błędnie przekonana, że będą nawet wyższe” - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

Ponad połowa Polaków (54%) jest zwolennikami systemu wyliczania emerytury opartego na liczbie przepracowanych lat oraz wysokości odłożonych składek, czyli systemu, który obecnie w Polsce obowiązuje. Przekonanie o zasadności takiego systemu jest najbardziej rozpowszechnione w elektoracie Koalicji Obywatelskiej (71%) i Lewicy (73%), a najmniej wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości (52%).

fot. mat. prasowe

Jaka będzie wysokość Twojej emerytury w stosunku do Twoich ostatnich zarobków?

Polacy zdają sobie sprawę, że przyszłe emerytury będą niższe od ich zarobków.


13% Polaków jest natomiast zdania, że wysokość emerytury powinna być taka sama dla wszystkich, niezależnie od tego, jak długo ktoś pracował i ile składek odłożył. Najwięcej zwolenników emerytury równej dla wszystkich jest wśród wyborców PiS (19%), a zdecydowanie mniej wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (8%) i Lewicy (6%).

14% badanych uważa, że wysokość emerytury powinna zależeć od innych rozwiązań, a 19% nie jest w stanie jednoznacznie wypowiedzieć się na ten temat.

fot. mat. prasowe

Jakie zasady powinny według Ciebie obowiązywać przy wyliczaniu wysokości emerytury?

13% Polaków uważa, że wysokość emerytur powinna być równa dla wszystkich.


Nota metodologiczna:
Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1037 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 6 - 10 grudnia 2019 roku. Metoda CAWI.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: